Bibaleze.si

Kaj pomeni, če je nosečnica Rh-D negativna?

Š.Z.

Pregledi med nosečnostjo

0
10. 11. 2022 05.00

Rh-D faktor je zelo pomemben.Če je nosečnica Rh-D negativna, lahko njeno telo prepozna otrokove celice kot tujek.

Nosečnica

Če je nosečnica Rh-D negativna ...

Vsaki nosečnici do 12. tedna podrobno pregledajo kri (več o tem v članku, ki je del projekta Pregledi med nosečnostjo, na Bibaleze.si). V njej so številni antigeni, med njimi je najpogostejši D v sistemu Rh. Ženske, ki ga imajo, so Rh-D pozitivne, kri Rh-D negativnih pa ne vsebuje antigena D. Slednje imenujemo Rh-D negativne.

Navzočnost nepričakovanih protiteles že zgodaj v nosečnosti odkrivajo s Coombsovim testom. Rh-D pozitivni nosečnici naredijo test med nosečnostjo do 12. tedna, Rh-D negativni pa prav tako do 12. tedna nosečnosti in nato vnovič v 28. tednu, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Rh-D negativna nosečnica prejme protitelesa IgG anti D. Če ne bi prejela zaščitnega odmerka, bi se lahko razvila hemolitična bolezen ploda in novorojenčka, ki nastane zaradi skrajšane življenjske dobe plodovih oziroma novorojenčkovih eritrocitov. Hemolizo sprožijo protitelesa v krvi nosečnice, ki prehajajo skozi posteljico v plodov krvni obtok in se vežejo na eritrocite, podedovane od očeta.

Po porodu pri Rh-D negativni nosečnici ponovijo test, novorojenčku pa naredijo krvno skupino AB0, Rh-D, K in Commbsov test, pri čemer ni nujno, da bo tudi on negativen - lahko je bodisi Rh-D negativen ali Rh-D pozitiven.

Postopek je enak pri vseh nosečnostih.

Kaj pravi zakon o tem?

V Uradnem listu Republike Slovenije, št. 33., je zapisano: ''Priporočila za uporabo IgG anti D: vsaka Rh-D-negativna ženska v 28. tednu nosečnosti, če je ICT negativen; vsaka Rh-D-negativna ženska, ki je rodila Rh-D-pozitivnega otroka, po porodu, če je ICT-negativen; vsaka Rh-D-negativna ženska, ko v nosečnosti krvavi ali ki ji opravijo intrauterini poseg (horionska biopsija, amniocenteza, placentocenteza, kordocenteza, feticid, redukcija plodov pri večplodni nosečnosti in dr.); vsaka Rh-D-negativna ženska po umetni ali spontani prekinitvi ali zunajmaternični nosečnosti.'' O horionski biopsiji in amniocentezi si preberite v člankih, ki so del projekta Pregledi med nosečnostjo, na Bibaleze.si.

Pri RhD-negativnih nosečnicah so lahko težave, saj lahko materino telo prepozna otrokove celice kot tujek.
Pri RhD-negativnih nosečnicah so lahko težave, saj lahko materino telo prepozna otrokove celice kot tujek.FOTO: Dreamstime

Kako je bilo pri Rh-D negativnih nosečih Slovenkah?* 

"Nikoli težav ... V nosečnosti sem obakrat dobila injekcijo za protitelesa. Po porodu sem jo pa enkrat dobila, drugič ne."

"Sem Rh-D negativna. Testirali so mi plodov Rh-D in je tudi negativen, tako da do poroda ne potrebujem injekcije.

"Nimam nobenih težav. Dvakrat sem prejela injekcijo v nosečnosti, in to je to."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

*To so zapisale na Facebooku Bibaleze.si.

Želimo vam zdravo in srečno nosečnost!
Želimo vam zdravo in srečno nosečnost!FOTO: Bibaleze.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831