Bibaleze.si

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Špela Zupan

Porod

0
18. 09. 2024 03.30

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

carski rez

"Skozi vso zgodovino našega razvoja so babice otroka pustile preko popkovine povezanega s posteljico in z mamo še nekaj časa po porodu. Ko se je v petdesetih letih 20. stoletja porod preselil v porodnišnice in se je število porodov v porodnišnicah povečevalo, so uvedli rutino prerezovanja popkovine takoj po porodu. Ker so študije pokazale, da lahko kri, ki se po porodu nabere v popkovini, poveča verjetnost za zlatenico, so verjeli, da delujejo najbolje za novorojenčke. Vendar pa raziskave v zadnjih 10 letih kažejo, da je za novorojenčka bolje, da se s prerezom popkovine počaka vsaj tri minute po porodu," je poudarila dolgoletna in izkušena obporodna spremljavalka, dr. Špela Peternel.

"Za novorojenčka je bolje, da se s prerezom popkovine počaka vsaj tri minute po porodu," je poudarila dolgoletna in izkušena obporodna spremljavalka, dr. Špela Peternel.
"Za novorojenčka je bolje, da se s prerezom popkovine počaka vsaj tri minute po porodu," je poudarila dolgoletna in izkušena obporodna spremljavalka, dr. Špela Peternel. FOTO: osebni arhiv

Tudi v nedavni raziskavi univerz Rhode Island in Brown, v kateri je sodelovalo 73 zdravih dojenčkov, so raziskovalci potrdili pozitivne učinke na možgane novorojenčkov, če so po porodu pet minut počakali s prerezom popkovine. Dojenčke so razdelili v dve skupini - pri enih so prerezali popkovino po petih minutah, pri drugih hitro in takoj, v največ 20 sekundah. Vsi so bili ob prerezu na golih prsih svojih mamic.

Ko so dopolnili štiri mesece, so zanje pripravili več preiskav. Med drugim so opravili magnetno resonanco glave, preverili razvoj možganov in krvno preiskavo za feritin, ki med drugim pokaže morebitno pomanjkanje železa in lahko z njo potrdimo ali ovržemo slabokrvnost. Med otroci se je tedaj pokazala precejšnja razlika. 

Dojenčki, pri katerih so počakali s prerezom popkovine, so imeli v krvi več feritina in v možganih več mielina od sovrstnikov, pri katerih so opravili takojšnji prerez. Laično povedano - prvi so imeli več železa v krvi in več snovi, ki poskrbi za pravilno delovanje živčnega sistema ter je izjemnega pomena za zdrav, kognitivni, finomotorični, socialni, čustveni in vedenjski razvoj.

Raziskava iz leta 2015, v katero so vključili 263 štiriletnikov, je pokazala, da so imeli otroci, ki so jim popkovino prerezali najprej tri minute po rojstvu, boljše finomotorične spretnosti in socialne veščine kot njihovi sovrstniki, katerih popkovino so prerezali 10 sekund ali manj po rojstvu. 

Popkovina - življenjska nit

Dejstvo je, da otroček že v nosečnosti skozi popkovino od matere prejema vsa pomembna hranila in kisik. Nato še po porodu skozi njo prejme z železom bogato kri iz posteljice, kar predvidoma podkrepi tudi nastanek za razvoj možganov koristnega mielina. Zato je pomembno, da se dotok po rojstvu ne prekine prehitro. 

Raziskave so namreč pokazale, da v prvih nekaj minutah po porodu v otroka preide kar 100 mililitrov otrokove krvi, ki po porodu ostane v popkovini. "Ob porodu, ko otrok potuje skozi porodno pot, se kri iz otroka iztisne v popkovino in v popkovnici lahko ostane kar tretjina vse otrokove krvi. Torej lahko otrok izgubi kar tretjino svoje krvi, če popkovino preščipnemo takoj po porodu. Če bi odrasel izgubil toliko krvi, bi padel v šok," je opozorila dr. Peternel.

V mnogih tradicionalnih kulturah že od nekdaj verjamejo, da je v posteljici takoj po porodu ujeta otrokova duša. Zato so obredno pustili nekaj ur, preden so posteljico ločili od otroka in jo v ustreznem obredu nato pokopali. Pri nas pa je posteljica biološki odpadek. Kako drugačen začetek za otroka. Dr. Špela Peternel

Ker ob poznejšem prerezu novorojenček po porodu v telo dobi več svoje krvi, imajo dojenčki in malčki tudi pozneje večje zaloge železa in hemoglobina v krvi. "Torej lahko kasnejše prerezovanje popkovine zmanjša tveganje za anemijo pri dojenčkih, ki ob dojenju ne morejo pridobiti železa iz hrane. Iz praktičnih izkušenj pa vemo, da slabokrvnost zmanjša sposobnost organizma v boju z okužbami," je pojasnila. 

"Zakasnjeno prerezovanje popkovine lahko zmanjša potrebo po transfuziji krvi in izboljša krvni pretok pri nedonošenčkih. Obenem je manjše tudi tveganje za krvavitev v možganih in nekrotizirajoči enterokolitis, črevesno bolezen, ki prizadene skoraj 5 do 10 odstotkov nedonošenčkov," je dodala. 

Prerez popkovine
Prerez popkovineFOTO: Dreamstime

Kot dula spremlja porode že več kot desetletje in po njenih izkušnjah dojenčki ob umirjenih porodih ne jokajo in so povsem mirni. "A vsi jokajo, če jim popkovino prerežemo, preden preneha utripati. Popkovina pa ponavadi utripa skoraj do poroda posteljice. Če s prerezom popkovine počakamo nekaj ur, potem ko je posteljica že zdavnaj rojena, ali se starši odločijo za Lotusov porod, kjer počakajo, da popkovnica odpade sama, otroci ob ločitvi od posteljice ne jokajo," je opazila. In po njenih izkušnjah se vsi starši odločijo za poznejši prerez popkovine, če so le seznanjeni z dobrobitmi.

 

Kdaj v slovenskih porodnišnicah prerežejo popkovino?

V slovenskih porodnišnicah počakajo, da žile v popkovnici prenehajo utripati, torej, ko po mnenju stroke ni več nobene izmenjave krvi med materjo in otrokom. "To običajno traja ena do dve minuti, zelo redko dalj časa, do pet minut," je razložila Damjana Koželj, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva v novomeški porodnišnici. "Po naši oceni manj kot pet odstotkov staršev želi s prerezom počakati dlje časa, tudi če že preneha utripati. Največ, kar dopuščamo, je, da jo prerežemo, ko se že rodi posteljica," je dodala. 

Od danes že v vseh slovenskih porodnišnicah zelo utečenega postopka odstopajo le pri redkih nujnih primerih, ko sta otrok ali/in porodnica ogrožena in ne morejo čakati zaradi reševanja zapletov. Sicer pa popkovino lahko prereže porodnica, očka novorojenčka ali drug spremljevalec, pri carskem rezu pa tudi čakajo, če je le mogoče, vendar prerez opravi operater.

Narejenih je kar nekaj raziskav, ki dokazujejo pozitivne učinke poznejšega prereza popkovine predvsem za novorojenčka - zmanjša se tveganje za slabokrvnost, poveča se volumen krvi in količina matičnih celic. Tudi Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da se počaka eno do tri minute po porodu, še bolje, dokler ne neha utripati.

Kaj si želijo slovenski starši?

Slovenski starši velikokrat izrazijo željo glede prereza popkovine v porodnem načrtu, kar pa niti ni nujno, saj v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo pri vseh normalno potekajočih porodih, torej, če ni nihče življenjsko ogrožen. 

Po besedah predstojnice ginekološko-porodnega oddelka na Ptuju, dr. Damijane Bosilj, tudi pri njih vedno počakajo, da popkovina preneha utripati, če porod poteka normalno in če ni ogroženo zdravje mamice ali otročka. 

Sicer pa so imeli tudi primer, ko so na željo mamice počakali na porod posteljice, za kar pa po njenem mnenju v resnici ni potrebe, "saj se s končanim utripom preneha tudi prenos snovi iz mamice v novorojenčka".

V popkovini je na milijone izredno pomembnih matičnih celic, dojenčki, pri katerih so počakali s prerezom, pa so prejeli tudi več železa.
V popkovini je na milijone izredno pomembnih matičnih celic, dojenčki, pri katerih so počakali s prerezom, pa so prejeli tudi več železa.FOTO: Dreamstime

V slovenskih porodnišnicah obenem opažajo, da se v zadnjem času - sicer izjemno redko, a vendarle - pojavljajo vprašanja in želje po tako imenovanem Lotusovem porodu, ko se popkovnice ne prereže niti po porodu posteljice. Posteljica je tedaj s popkovnico povezana z otrokom, dokler sama ne odpade, kar traja nekaj dni

"S tem pa se v naši porodnišnici ne strinjamo. Posteljica je lahko vir infekta za otroka, obenem nima več nobene funkcije. Menimo, da s tem otroka le ogrožamo, zato Lotusovega poroda pri nas ne omogočamo," je pojasnila dr. Damjana Koželj iz novomeške porodnišnice.

Vračamo se v preteklost, ker je naravno, prav in deluje

Vse več je govora o modernem svetu, čeprav se v resnici velikokrat oziramo in vračamo v preteklost. Namreč, izkazalo se je, da smo vmes v iskanju boljšega, hitrejšega, modernejšega za nekaj časa skušali na silo izničiti nekaj, kar je delovalo. Nekaj, kar so vedele in izkusile že naše babice in prapraprastarši. Nekaj, kar je nekoč že bilo. Nekaj, kar je delovalo, deluje, je naravno.

Stroka in poznavalci večinoma priporočajo čakanje s prerezom, čeprav v resnici še niso popolnoma enotni, koliko časa je smiselno počakati. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča prerez med eno in tremi minutami po rojstvu, ameriško ginekološko združenje v pol minute do minute, v slovenskih porodnišnicah čakajo, da popkovina preneha utripati.

Če so v petdesetih letih prejšnjega stoletja hiteli s prerezom popkovnice, danes počakajo, če je le mogoče. Kako tudi ne bi - zaradi dodatnega volumna krvi iz posteljice se hitreje stabilizirajo otrokove življenjske funkcije takoj po rojstvu: med drugim srčni utrip, krvni pritisk in preskrba s kisikom. Zmanjša se možnost za zgodnjo ali poznejšo transfuzijo tuje krvi, izboljšajo se zaloge železa za poznejše otroško obdobje. Povečan prenos matičnih celic ugodno vpliva na razvoj imunosti.

Pomembno je tudi za nedonošenčke, pri katerih poleg manjše potrebe po transfuzijah ugotavljajo tudi manj zapletov po rojstvu, kot so možganske krvavitve ali nekrotizantni enterokolitis. Dobrobitim kar ni videti konca in lahko smo srečni, da jih poznajo, prepoznajo in se jih zavedajo tudi v slovenskih porodnišnicah.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855