Boleče, razdražljive dojke, razpokane bradavice, naval mleka, ugrizi otroka, pomanjkanje mleka, nervoza dojenčka, vnetje ali mastitis in mnoge druge neprijetnosti lahko izjemno otežijo izkušnjo dojenja. Nekatere mamice trdijo, da je dojenje najlepša izkušnja na svetu in da se preko dojenja lepo povežejo z otrokom ter v njem uživajo. Vse to je lahko res, če dojenje poteka brez zgoraj naštetih težav. Da bi se kar se da dobro pripravili na dojenje še pred rojstvom otroka, pa imamo za vas naslednjih nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo in omogočijo, da bo tudi vaša izkušnja dojenja kar se da pozitivna in da bo dojenje lažje steklo, kljub morebitnim nevšečnostim.
Pripravite si porodni načrt in se o njem pogovorite s porodno spremljevalko, doulo ali babico. Porod je sicer lahko popolnoma nepredvidljiv in nikoli ne moremo točno vedeti, kaj lahko pričakujemo, lahko pa si naredimo okviren načrt in izrazimo svoje želje, ki bi jih želeli realizirati med porodom. Na ta način boste izpostavljeni manjšemu nivoju stresa, posledično tudi manjšemu občutku nelagodja in izločanju stresnih hormonov, ki bi lahko vplivali na količino mleka in zaplete pri dojenju. Idealno je, če vam porod pomeni prijetno izkušnjo, saj bo tudi dojenje na ta način potekalo veliko prijetneje, kot če boste imeli tik pred dojenjem za seboj neprijetno ali celo travmatično izkušnjo.
Razmislite o obiskih v porodnišnici in tik po prihodu domov
Dobro razmislite o tem, koga želite imeti ob sebi pri porodu in tudi prvih nekaj dni po porodu. Izogibajte se obiskom, ki bi vam vzbujali nelagodje ali neprijetne občutke in povzročali stres. Obkrožite se le z bližnjimi ljudmi, ki vam bodo v pomoč in bodo razumeli vašo potrebo po miru in zasebnosti. Prve dni po porodu se posvetite sebi, dojenčku in predvsem okrevanju. Povežite se kot primarna družinica, preživljajte čas drug z drugim in predvsem počivajte. Prvih nekaj dni po porodu si ne povzročajte nepotrebnih dodatnih količin stresa, ne strezite ostalih ljudi iz vljudnosti in se ne prilagajajte nikomur. Na prvem mestu sta vidva z novorojenčkom. In ko boste vi spočiti, umirjeni in sproščeni, bo tudi dojenček čutil vaše mirno stanje in ljubeč odnos in dojenje bo za oba steklo prijetneje, kot bi sicer s polno hišo ljudi, hrupom in konstantnim izpostavljanjem drugim. Za druženja bo še dovolj časa v prihodnje, prvih nekaj dni pa vzemite le zase in se posvetite svoji novi vlogi.
Poiščite nekoga, s komer se lahko iskreno pogovarjate
Odmislite vse starejše 'dobronamerne' gospe in sosede, odmislite prijateljice, ki konstantno govorijo, kako je vse popolno in nikdar niso utrujene, odmislite vse tiste, s katerimi opažate, da iskren pogovor o izkušnjah in čustvih ni mogoč in si poiščite nekoga, na katerega se lahko zanesete, s komer se lahko iskreno pogovarjate in kdor vam bo dajal pristne in koristne nasvete na temo materinstva in dojenja. Ob sebi namreč potrebujete nekoga, ki vas bo razumel, ki vas bo podpiral in vam bo dajal nasvete, s katerimi si boste lahko resnično pomagali ali pa vam bo zgolj prisluhnil in vam dal občutek sprejetosti. Takšna oseba je lahko vaša bližnja prijateljica, mama, sestra ali pa neka čisto x oseba s starševskega foruma. Pomembno je, da vas ne obsoja, da vas razume in da je iskrena. Izzivi dojenja so namreč včasih lahko hudo breme za novopečeno mamico in marsikatera mlada mama ob zapletih pri dojenju zapade v hudo stisko. Takrat sta dober pogovor in dobra prijateljica ali zaupnik izjemno dobrodošla.
Vnaprej pripravite vse, kar vam lahko omogoči lažje dojenje
Medtem ko se pripravljate na prihod novorojenčka in nakupujete vse potrebne reči zanj, ne pozabite niti nase in na pripomočke, ki vam bodo pomagali po porodu. Med drugim je kar nekaj takšnih pripomočkov, ki lajšajo dojenje, kot so:
- lanolin ali krema za bradavice, ki deluje hladilno in blaži boleče bradavice,
- plastificirane blazinice, impregnirane z bioaktivnim gelom za nego bradavic,
- električna ali ročna črpalka za dojenje, s katero lahko izčrpate odvečno mleko in uravnavate količino mleka v prsih,
- ščitniki ali nastavki za bradavice, ki lahko pomagajo pri vdrtih bradavicah ali podobnih težavah z dojenjem,
- blazina z dojenje, s pomočjo katere je dojenje precej lažje,
- prsne podloge, ki bodo preprečevale prepuščanje mleka iz prsi v nedrček.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV