Sonya iz Salema v Oregonu je takoj, ko je izvedela, da je prvič noseča, prenehala piti alkohol in kavo ter se odrekla cigaretam. Z možem sta bila presrečna, saj so jima zdravniki rekli, da morda nikoli ne bosta mogla spočeti otroka. Nato so se začele težave …

Ni pomagalo
Sonya je imela hudo jutranjo slabost, ki je trajala tudi po ves dan. Ko je šla k zdravniku, ji je povedal, da ima hiperemezo (hyperemesis gravidarum), in ji predpisal zdravila proti slabosti. Poskusila je tudi z akupresuro, zelišči, jogo, zdravili brez recepta in meditacijo – vsem, česar se je lahko spomnila. Vendar ni pomagalo nič. "Ko sem do sredine nosečnosti izgubila že devet kilogramov in sem bila že večkrat hospitalizirana zaradi dehidracije in migren, sem dobila še preeklampsijo," se spominja.
Morala je na nujen carski rez in njene sanje o lepem naravnem porodu so se razblinile. Njen novorojenček je tehtal le 2,2 kilograma in je zaradi vseh zdravil, ki jih je Sonya morala jemati v nosečnosti, na svet prijokal z zlatenico. Šest mesecev po porodu je znova zanosila, tokrat še bolj odločena, da bo imela običajno nosečnost in da bo v njej uživala. Hiperemeza se je ponovila in zdravnik, ki ji je obljubil, da se bo potrudil po najboljših močeh, da ji ne bo niti trenutek neprijetno, ji je povedal, da bi moral na njej izvesti nekaj posegov, za katere ve, da bi škodili njej in otroku.
V solzah je zapustila njegovo ordinacijo in se odločila, da si poišče novega zdravnika. Takrat je tudi naletela na podatke o babištvu in porodu na domu. Odločila se je, da poskusi s tem. Dogovorila se je za srečanje z babico, ki ji je z veseljem dala še nekaj napotkov, kako se lahko poskusi izogniti jutranji slabosti. Vendar zopet ni pomagalo nič – ne zelišča ne homeopatska zdravila in ne obisk kiropraktika. Vse se je spremenilo, ko je srečala nekdanjo sošolko in dobro prijateljico Jenny …

Bi enega prižgala?
Jenny je prišla na obisk in kmalu je pogovor nanesel na hiperemezo. Sonya takrat že več dni ni jedla, saj je izbruhala vse, kar je pojedla – juho, prepečenec, čaj. Jenny je kar naenkrat iz žepa potegnila džoint. Povedala je, da pozna nekaj žensk, ki so si jutranjo slabost lajšale prav s tem, vendar Sonya sprva ni bila povsem prepričana, ali je to pametno. Nato se je odločila poskusiti.
"Bila sem v 32. tednu nosečnosti in shujšala že za 17 kilogramov. Zadnje štiri dni sem izbruhala vse, kar sem pojedla ali popila," pravi. Po prvih dveh dimih sta slabost in bolečina izginila. Sprva je jokala, saj je na takšno čudežno zdravilo čakala vso nosečnost. Ko se je pomirila, sta z Jenny naročili pico. "To je bila najboljša pica, kar sem jo kdaj poskusila – in nisem je izbruhala."
Je varno?
Po tem razodetju je podrobno raziskala uporabo marihuane v nosečnosti. Ugotovila je, da jo zdravniki sicer odsvetujejo, vendar niso odkrili nobenega slabega učinka na mamo ali dojenčka. Deset tednov kasneje je Sonya pridobila že osem kilogramov in na postelji, kjer je bil spočet, rodila zdravega, več kot štiri kilograme težkega dečka.

Skozi tretjo, četrto in peto nosečnost sta ji pomagali Jenny in marihuana. Ob prvem znaku slabosti jo je poklicala in nič več ni bruhala, se borila z neznosno bolečino in ogrožala sebe ter otroka. Tudi zadnje tri otroke je rodila doma, bili so zdravi, z zdravo porodno težo in vsi so ob rojstvu glasno zajokali. "Marihuana je popolnoma spremenila zelo nevarne nosečnosti v varne in zdrave nosečnosti, v katerih sem uživala."
Ponosna
"Zdaj sem mama petih čudovitih, inteligentnih, ustvarjalnih otrok, za katere bi v trenutku dala svoje življenje. Srečna sem, da jim lahko pomagam odrasti v odgovorne, delovne in ljubeče ljudi," pravi. Uči jih o tem, da so vsa zdravila (zelišča, tekočine, kofein, tablete) lahko nevarna in da jih ne smejo uporabljati, ne da bi se prej posvetovali s kakšnim odraslim, in da včasih pomagajo težave rešiti stvari, na katere ne bi niti pomislil in ki so na prvi pogled nevarne, pa so še zapisali na www.salem-news.com …
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV