
Doule ali obporodne spremljevalke nudijo bodočim staršem nemedicinsko podporo in informacije v obdobju pred, med in po porodu. Imajo številne in raznolike vloge, njihovo delo pa se lahko prične že v času načrtovanja nosečnosti, šele po porodu ali kadarkoli vmes, v sporočilu za javnost pojasnjujejo v Združenju slovenskih doul.
Obporodne spremljevalke torej porodnici in njenemu partnerju nudijo čustveno, informacijsko in fizično podporo, same pa nimajo nujno medicinske izobrazbe. Kot pojasnjujejo v združenju, doule dobro poznajo fiziologijo poroda in so v večini primerov tudi same rodile.
Teden doul tudi v Sloveniji
Prvi svetovni teden doul v Sloveniji bo trajal do srede, osrednji dogodek pa bo v soboto ob 17. uri v atriju Znanstveno raziskovalnega centra v Ljubljani. Na osrednjem dogodku bodo predstavili delo doul, predvajali bodo dokumentarni film o doulah, o doulah pa bodo spregovorili tudi gostje, med drugim predstavniki medicinske stroke in družine, ki so že imele ob sebi obporodne spremljevalke, navajajo v združenju.
Dogodki se sicer obetajo tudi drugod po Sloveniji. Začeli se bodo v Dobrni, zaključili pa v Ljubljani in Izoli, še navajajo.
V sporočilu se sklicujejo na podatke iz raziskave The Cochrane Collaboration iz leta 2011 o neprekinjeni podpori žensk med porodom, ki kažejo na to, da prisotnost doule pomembno poveča zadovoljstvo matere s porodno izkušnjo, novorojenčki imajo boljše rezultate neposredno po porodu, porodi pa so nekoliko krajši.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV