Bibaleze.si

To morate vedeti, če si zaželite tetovaže v obdobju nosečnosti

A.K.

Nosečnost

0
10. 02. 2023 05.00

Čeprav posegi v telo v obdobju nosečnosti niso nekaj vsakdanjega, pa si nekatere ženske zaželijo tetovaže, ki bi jo opominjala na ta poseben čas, ko se v njenem telesu razvija novo bitje. Ob tem se seveda marsikomu poraja vprašanje – je to res varno in potrebno? Ni morda bolje počakati na čas, ko se otrok rodi? Obeležitev obdobja nosečnosti s trajno simboliko na koži je odločitev, ki zahteva skrben premislek. V nadaljevanju preverite, kakšna so potencialna tveganja in na kaj vse je treba biti pozoren.

Tetoviranje

Tetovaže postajajo vse bolj priljubljene in marsikatera ženska si v določenem obdobju življenja omisli na koži motiv, ki nosi posebno sporočilo. A odločitev za tetovažo v obdobju veselega pričakovanja kljub vsemu zahteva malce več razmisleka, saj tveganja niso zanemarljiva. Kljub profesionalnosti in ustreznim higienskim standardom ustvarjalcev tetovaž tveganje vključuje možnost okužbe ali celo alergijske reakcije. Upoštevati je treba tudi osebni prag bolečine – za nekatere je lahko poseg precej neprijeten, kar je odvisno tudi od področja tetovaže. Če spadate med tiste nosečnice, ki jih tetovaža nadvse mika, vam najprej toplo priporočamo posvet pri ginekologu ali osebnem zdravniku. 

Pomembno! Čeprav obstaja znano tveganje, da nekaj črnila preide v naš krvni obtok, pa ni dovolj raziskav o biološkem procesu tetoviranja – torej o tem, kako daleč v krvni obtok bo črnilo potovalo, in ali bo črnilo prešlo posteljico ali ne. Ko se majhna količina črnila za tetoviranje nanese na spodnjo plast dermisa, običajno potuje le do najbližjih bezgavk, v redkih primerih se pigment lahko prenese v druge organe. Ali je placenta eden od teh organov, preprosto še ni znano zaradi pomanjkanja raziskav. 

Obstajajo tudi nekateri primeri, ko je bilo črnilo okuženo z bakterijami ali je vsebovalo alergene. Najhujši scenarij pa je zagotovo nevarnost okužbe s hepatitisom B ali C ali HIV-om, zlasti pri tetovatorjih, ki nimajo ustreznih higienskih standardov (npr. umazan pribor). Strokovnjaki opozarjajo tudi na črnila, ki vsebujejo svinec, živo srebro in arzen. To pa je še posebej tvegano v prvem trimesečju nosečnosti, ko se plod intenzivno razvija. Večina salonov za tetoviranje sicer skrbi za čistočo, ko je govora o pripomočkih pa tudi metodah, kot jih zahtevajo predpisi. Kljub vsemu pa velja preveriti reference in zadovoljstvo uporabnikov, tudi če nismo noseči in si želimo nove tetovaže. Ne smemo pozabiti, da ko smo noseči, ne tvegamo samo svojega  zdravja, temveč tudi življenje svojega nerojenega otroka. 

Če spadate med tiste nosečnice, ki jih tetovaža nadvse mika, vam najprej toplo priporočamo posvet pri ginekologu ali osebnem zdravniku.
Če spadate med tiste nosečnice, ki jih tetovaža nadvse mika, vam najprej toplo priporočamo posvet pri ginekologu ali osebnem zdravniku. FOTO: Adobe Stock

Kaj je pomembno razmisliti, če si zaželimo tetovaže v obdobju nosečnosti?

Bolečina je lahko zelo intenzivna: Tetoviranje z iglo seveda ni primerljivo z motivom v obliki nalepke ali preprosto narisanim z barvilom. Postopek je lahko zelo boleč, kar je odvisno od našega praga tolerance za bolečino in predela na telesu, kjer je koža tanjša (na primer vrat, notranja stran rok, gležnji, stopala ...).

Odstranitev ni enostavna: Dejstvo je, da si marsikdo da narediti tetovažo v zanosu čustev ali v določenem obdobju življenja, kasneje pa si premisli. Čeprav dandanes obstaja sodobna tehnologija, ki omogoča odstranjevanje motivov, pa rezultati niso vedno takšni, kot bi si želeli. Poleg tega pa lasersko odstranjevanje tetovaž ni priporočljivo v obdobju nosečnosti in dojenja. 

Spremembe na koži: Tetovaža v obdobju nosečnosti je lahko videti povsem simetrično, a po porodu, ko se telo postopoma vrača v prvotno stanje, lahko podoba postane popačena in daleč od prvotne oblike. To zlasti velja za predele, kjer se koža razširi, ali če smo v nosečnosti pridobili veliko kilogramov. V tem primeru velja omeniti tudi pojav strij, ki se lahko pojavijo tudi sredi tetovaže – najpogostejša mesta so trebuh, prsi, zadnjica, stegna.

Izogibajte se DIY kompletom, ki se jih dobi na spletu: Nikakor ne eksperimentirajte s kompleti za domače ustvarjanje tetovaže, saj sta sterilna oprema in licenca ključnega pomena za varnost. Prav tako ne posegajte po iglah za šivanje ali katerih koli drugih pripomočkih za domačo rabo. 

Nikakor ne eksperimentirajte s kompleti za domače ustvarjanje tetovaže, saj sta sterilna oprema in licenca ključnega pomena za varnost.
Nikakor ne eksperimentirajte s kompleti za domače ustvarjanje tetovaže, saj sta sterilna oprema in licenca ključnega pomena za varnost.FOTO: Shutterstock

PREBERI ŠE: Ali 'možev šiv' res obstaja?

Kako je z epiduralno analgezijo, če imamo tetovažo na hrbtu? 

Pred časom so se pojavljali strokovni pomisleki pri ginekologih oziroma anesteziologih v zvezi z varnostjo izvajanja epiduralne analgezije pri ženskah s tetovažo na mestu vboda. Po teoriji naj bi obstajala možnost, da igla potisne pigmentirano tkivo v hrbtenico in s tem povzroči infekcijo. O tem je sicer zelo malo medicinske literature, pa tudi težave s tetovažo in epiduralnimi posegi naj bi bile zelo redke. Je pa to zagotovo tema, ki jo velja odpreti pri ginekologu. 

Kako je z odstranjevanjem tetovaže v obdobju nosečnosti?

Kot je omenjeno že zgoraj, odstranjevanje tetovaž v obdobju nosečnosti ni najbolj priporočljivo. Strokovnjaki menijo, da je bolje počakati, da se otrok rodi, in se šele kasneje, ko si telo opomore, odločiti za odstranitev. O tej temi se velja pogovoriti z dermatologom, ki ima izkušnje na tem področju. Nikakor pa se ne lotevajte odstranjevanja tetovaž sami, na primer s kremami ali mazili, saj nekatere vsebujejo kisline, ki lahko povzročajo izpuščaje, opekline ali celo alergijske reakcije. 

Nosečnost je čudovito obdobje, saj gre ženska (in njeno telo) skozi intenzivno preobrazbo, doživi veliko sprememb in dobi povsem novo identiteto. Povsem normalno je, da si marsikatera nosečnica zaželi na sebi simbolni opomnik na to obdobje. A glede na vse zgoraj omenjeno je pomembno temeljito razmisliti o vseh vidikih, možnih zapletih, pa tudi kasnejših osebnostnih spremembah. Ker gre za veliko preobrazbo, se velja vprašati: ali bom v vlogi matere še vedno želela imeti to tetovažo? Ne gre torej le za telesne, pač pa tudi spremembe v nas samih, ki se zgodijo po rojstvu otroka. 

Viri: WhatToExpect / TatooTalk / VeryWellFamily

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863