Bibaleze.si

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

S.B.

Nosečnost

0
26. 09. 2024 02.00

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

noseca

Kaj je rizična nosečnost?

Rizična ali visoko tvegana nosečnost se nanaša na nosečnost, v kateri imata mati ali otrok večjo verjetnost zdravstvenih zapletov v primerjavi s tipično nosečnostjo. Običajno je med nosečnostjo potrebno posebno spremljanje s strani zdravstvenega osebja ali posebna nega. 

Predvsem pa je treba razumeti dejavnike tveganja za rizično nosečnost in kaj lahko storite, da preventivno poskrbite zase in za svojega otroka. Rizični dejavniki, ki lahko vplivajo na visoko tvegano nosečnost, pa so lahko:

Starost matere: Visoka starost matere (35 let in več) ali najstniška nosečnost.

Že obstoječa zdravstvena stanja: Zdravstvena stanja, kot so sladkorna bolezen, hipertenzija, bolezni srca, avtoimune bolezni ali bolezni ledvic.

Večplodna nosečnost: če nosite dvojčke, trojčke ali več plodov.

Prejšnji zapleti med nosečnostjo: zgodovina prezgodnjega poroda, preeklampsija, gestacijski diabetes ali zastoj rasti ploda.

Življenjski slog: zloraba substanc, kajenje ali neustrezna predporodna nega.

Več dejavnikov lahko vpliva na to, da je nosečnost visoko tvegana ali rizična.
Več dejavnikov lahko vpliva na to, da je nosečnost visoko tvegana ali rizična.FOTO: Adobe Stock

Pogosti zapleti v nosečnosti z visokim tveganjem

Gestacijski diabetes: to stanje se pojavi, ko se raven krvnega sladkorja matere med nosečnostjo poviša, kar zahteva skrbno spremljanje zdravnika in obvladovanje bolezenskega stanja, da preprečimo morebitne zaplete tako za mater kot za otroka.

Preeklampsija: Za preeklampsijo so značilni značilen visok krvni tlak in poškodbe organov, ki se običajno pojavijo po 20. tednu nosečnosti. Da bi se izognili resnim zapletom, je potrebno skrbno spremljanje nosečnice in pravočasno ukrepanje.

Prezgodnji porod: Ženske, ki so že imele prezgodnji porod, imajo tudi v naslednji nosečnosti večjo možnost, da se to ponovi. Nedonošenčki se lahko soočijo s številnimi zdravstvenimi izzivi in potrebujejo specializirano oskrbo na oddelku za intenzivno nego novorojenčkov.

Omejitev rasti ploda: Pri nekaterih nosečnostih z visokim tveganjem lahko dojenček doživi omejeno rast, kar povzroči nizko porodno težo in možne zdravstvene zaplete. Natančno spremljanje in ustrezni posegi so nujno potrebni za podporo optimalne rasti ploda.

Placenta previa ali predležeča posteljica: To stanje se pojavi, ko posteljica delno ali v celoti prekrije maternični vrat, kar lahko povzroči krvavitev in zaplete med porodom. Pravilno spremljanje in načrtovanje poroda sta pri tem ključnega pomena.

PREBERI ŠE: Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Redna zdravstvena oskrba in kontrolni pregledi so ključnega pomena za zdravo nosečnost.
Redna zdravstvena oskrba in kontrolni pregledi so ključnega pomena za zdravo nosečnost. FOTO: AdobeStock

Posebna skrb in nega za nosečnice z visokim tveganjem

Predporodna nega: redna in celovita predporodna nega je bistvenega pomena za vodenje rizične nosečnosti. To vključuje pogoste obiske pri zdravniku, specializirane teste in preglede za spremljanje zdravja matere in razvoja otroka.

Multidisciplinarni pristop: nosečnosti z visokim tveganjem pogosto zahtevajo skupino zdravstvenih delavcev, vključno s porodničarji, perinatologi, specialisti za materino-fetalno medicino in neonatologi. Sodelovalna oskrba zagotavlja celovit in usklajen pristop do rizične nosečnosti.

Prilagojeni načrti zdravljenja: Vsaka nosečnost z visokim tveganjem je edinstvena in individualizirani načrti zdravljenja so prilagojeni za obravnavo specifičnih zapletov in zmanjšanje tveganj. To lahko vključuje zdravila, spremembe življenjskega sloga ali posege za preprečevanje ali obvladovanje zapletov.

Spremljanje ploda: Nosečnosti z visokim tveganjem pogosto vključujejo natančno spremljanje otrokovega počutja, vključno s pogostimi ultrazvoki in specializiranimi testi za oceno rasti, gibanja in srčnega utripa ploda.

Čustvena podpora: Nosečnosti z visokim tveganjem so lahko za bodoče mamice čustveno zelo zahtevne. Dostop do svetovanja, podpornih skupin in primernih informacij lahko pomagajo ublažiti tesnobo in stres med nosečnostjo.

PREBERI ŠE: Vse, kar morate vedeti o testu NIFTY

Za preeklampsijo je značilen visok krvni tlak.
Za preeklampsijo je značilen visok krvni tlak. FOTO: Adobe Stock

Kdaj k zdravniku?

Pogovorite se s svojim zdravstvenikom o tem, kako obvladovati morebitna zdravstvena stanja, ki jih imate med nosečnostjo, in kako bi vaše zdravje lahko vplivalo na otroka in porod. Obrnite se na osebnega zdravnika ginekologa, če imate:

- Vaginalno krvavitev ali voden izcedek iz nožnice

- Hude glavobole

- Bolečino ali krče v spodnjem delu trebuha

- Zmanjšano aktivnost ploda

- Bolečino ali pekoč občutek z uriniranjem

- Spremembe vida, vključno z zamegljenim vidom

- Nenadno ali hudo oteklino obraza, rok ali prstov

- Vročino ali mrzlico

- Bruhanje ali vztrajno slabost

- Omotičnost

- Misli o poškodovanju sebe ali svojega otroka

V primeru kakršnih koli težav se pravočasno obrnite na zdravnika.
V primeru kakršnih koli težav se pravočasno obrnite na zdravnika.FOTO: Adobe Stock

Razumevanje rizične nosečnosti, morebitnih zapletov in tveganj ter primerna zdravstvena oskrba z rednimi pregledi pri osebnem zdravniku ginekologu so ključnega pomena za dobro zdravstveno stanje in počutje tako bodoče mame, kot otroka. 

V primeru da nosečnica opravlja kakšno izmed obremenilnih služb, ji zdravnik po navadi dodeli bolniški stalež. Pri ženskah z rizično nosečnostjo pa so tudi pregledi pogostejši oziroma se jih pregleduje strogo na štiri tedne; proti koncu tudi enkrat ali večkrat na teden, odvisno od tega, kako se nosečnost odvija.

Sodelovanje z zdravstvenim osebjem, iskrena in odprta komunikacija ter upoštevanje prilagojenih navodil zdravnika so ključnega pomena, da se bo nosečnica z visoko tvegano nosečnostjo počutila prijetneje in bolj varno ter tako poskrbela za dober končni izid nosečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855