Bibaleze.si

Sem noseča in nimam časa jesti! Kaj zdaj?

M.K.

Prehrana v nosečnosti

10
09. 06. 2020 07.00

Nosečnost je obdobje, ko bodoča mamica še bolj kot sicer začne paziti nase. Toda kaj storiti, če je službena malica dolga pol ure, hrana v menzi ti ne diši, pri roki pa nimaš ne hladilnika, opekača ali štedilnika?

Nosečnica za računalnikom

Če ne prej, začne vsaka ženska zelo paziti nase, ko pod njenim srcem začne biti še eno. Nosečnost je obdobje, ki zahteva skrb tako zase kot za še nerojeno bitjece.

Nasvetov, na kaj vse je treba paziti v tem obdobju, je bodoča mamica deležna z vseh strani. Kar se prehrane tiče, pa še vedno zelo pogosto slišimo:

''Ne jej za dva!''

Ob tem pa morda marsikdo pozabi, da se nemalo katera zaposlena ženska znajde v situaciji, ko ji okoliščine ne omogočajo njej ustreznega prehranjevanja. Če imate službo, v kateri sami določate čas malice ali kosila in si lahko vzamete toliko časa, kot ga potrebujete, pa je veliko takih žensk, ki gredo v službo že pred šesto zjutraj in imajo za malico na razpolago dobre pol ure. Mnoge zaradi zgodnjega vstajanja preskočijo zajtrk, malicajo v samopostrežni kuhinji ali menzi, nekaj pa je takšnih, ki jim hrana v službi ne diši, kar pomeni, da nekaj dobrega pojedo šele, ko pridejo domov. Podoben problem ima mamica Maja, ki piše:

Sem Maja in sem 15 tednov noseča. Pišem vam, ker ne vem, kaj storiti z mojo prehrano. Moj delovni čas je od 7. do 15. ure, in ko nisem bila noseča, sem v času, ki ga imam na razpolago za malico, popila kavo in pojedla kakšen sendvič ali rogljiček. Zjutraj mi nikoli ne paše jesti, tudi zdaj ne. Zaradi nosečnosti se zelo trudim, da bi spremenila svoj način prehranjevanja, vendar ne vem, kakšen obrok bi bil primeren času in pripomočkom, ki jih imam na voljo – v službeni kuhinjici imamo samo hladilnik. Jem vse, le mrzlih testenin oziroma mrzlih pripravljenih jedi ne maram (sodelavka si npr. nosi v službo mrzle testeninske solate, en dan prej kuhane rižote itd., meni do tega ni). Kaj bo najbolje zame in mojega dojenčka?

Odgovor na vprašanje nam je pomagala poiskati certificirana nutricistka Mojca Cepuš, ki pravi, da če vemo, da se naš urnik ne bo spremenil, potem se moramo mi prilagoditi njemu. ''Za zajtrk je dobro da pojeste energijsko polno hrano. Če vam ne pašejo kosmiči, jajca, kruh ipd. predlagam, da pojeste sadni smothie, v katerega ste vmešali nekaj skute ali jogurta. Npr: 2 marelici, breskev, 100g skute, 1/3 avokada. Tak zajtrk lahko spijete, ne pade težko na želodec, vseeno pa vas bo nasitil. Za kosilo si lahko v termo steklenički prinesete zelenjavno juho, ki bo ostala topla, za glavno jed pa pojejte polento z zelenjavo, rižoto, kvinojo, amarant, proso ... Zelo pomembno je, da jeste veliko zelenjave in sadja, če se le da čim več surovega. Izogibajte se beli moki, belem sladkorju, saj takšna hrana telesu jemlje pomembne minerale in vitamine. Sadje jeste za 1. in 2. malico. Ko izbirate sadje, se vsak dan odločite za drug sadež. Večerja naj bo sestavljena iz zelenjave kot glavne jedi, za prilogo pa je lahko kuhan krompir, kakšen kos mesa, polenta, popečen polnozrnat kruhek ... ipd."

Kako pa je z vegetarijanstvom v času nosečnosti?

"Vegetarijanstvo predstavlja zdrav način prehranjevanja, ki pa mu je v obdobju nosečnosti treba posvetiti še dodatno noto pozornosti. Predvsem mora bodoča mama vegetarijanka paziti, da užije zadostno količino beljakovin, železa, kalcija, vitamina D in vitamina B12." Več o tem si preberite TUKAJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863