Ste že slišali za enega izmed simptomov nosečnosti, ki mu rečemo nosečniški možgani? Bolj ko se nosečnost bliža h koncu, večji je občutek megle, ki pada na možgane. "Kje sem pustila svoje ključe? Sem ugasnila pečico, preden sem se odpravila ven? Kaj sem že želela povedati? Spet sem pozabila, da sem bila dogovorjena za sprehod." Tovrstne situacije bodo postale za vas nekaj vsakdanjega. Enostavno se vam bo zdelo, kot da niste več tako zbrani, kot ste bili pred nosečnostjo. Vendar ne skrbite, niste edini. Gre namreč za čisto naravni proces, ki pa sčasoma tudi mine.
O tem simptomu so spregovorile tudi nekatere zvezdnice, med njimi tudi slavna igralka Anne Hathaway, ki je leta 2019, ko je bila noseča, večkrat medijem potožila da je edini nosečniški simptom, ki ji otežuje življenje, ravno izguba spomina oz. pomanjkanje koncentracije. Odkrito je priznala, da pozablja na stvari in dogovorjene obveznosti, da se ji zdi, da se dojenček hrani z njenimi možganskimi celicami.

Ker je nosečnost obdobje, ki ga zaznamujejo velike telesne spremembe, vključno z dramatičnimi hormonskimi premiki, se psihologija vse bolj ukvarja z raziskovanjem, kako nosečnost vpliva na matere tudi z duševnega vidika. Številni raziskovalci so prepričani, da spremembe v možganih pomagajo pripraviti žensko na bolj osredotočeno skrb za otroka, kar vključuje lažje obvladovanje stresa in boljše prilagajanje potrebam novorojenčka. To pa pomeni bolj odzivne matere.
Čeprav je jasno, da večina študij podpira idejo, da se med nosečnostjo v možganih odvijajo pomembne nevrološke spremembe, pa vzroki za to še niso popolnoma raziskani. Najpogosteje izpostavljeni dejavniki so trije, in sicer hormoni, pomanjkanje spanja in stres.
Vzroki za nosečniške možgane so torej večplastni in obsegajo kombinacijo hormonskih sprememb, povečane ravni stresa in motenj spanja. Vse to lahko prispeva k težavam s spominom in koncentracijo. A ne smemo pozabiti, da imajo vse te spremembe, ki jih običajno dojemamo kot nadlogo, pomembne koristi, povezane s starševsko vlogo. Zato je pomembno, da si vzamete čas zase, se naspite, si odpočijete, ko telo od vas zahteva počitek in se uravnoteženo ter zdravo prehranjujete. Obveznosti si zapisujte v beležnico in poskrbite za dovolj gibanja in telesne aktivnosti.
Simptom nosečniških možganov bo zaradi nihanja ravni hormonov po porodu še nekaj časa vztrajal. Ko boste znova dosegli ravnovesje hormonov, pa boste lahko opazili, da se tako vaše telo kot tudi um vračata v staro formo, tako da ste lahko povsem brez skrbi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV