Rojstvo otroka je dogodek, na katerega se morajo pripraviti mama, oče in otrok. ''Devet mesecev se otrok razvija znotraj mamice in sočasno se v tem času tudi moški in ženska počasi razvijata v očeta in mamo. Otrok že v nosečnosti zelo potrebuje stik s bodočima staršema, potrebuje občutek pozornosti, potrebuje občutek sprejetosti, da je zaželen, ljubljen. To mu zelo pomaga pri svojem razvoju in pri pripravi na prihod na svet,'' pravi doula Nina Jenštrle.

Kaj pomeni, da sta starša dobro pripravljena na porod?
Doula Nina Jenštrle pravi, da se bodoča starša ne bi smela na porod začeti pripravljati en mesec pred predvidenim datumom, pri čemer bi jima bile povsem zadostne informacije, ki sta jih pridobila na šole za starše. ''Pripraviti se na porod pomeni, da bodoča mamica in očka zavestno in povezano preživita čas nosečnosti. Začneta z raziskovanjem možnosti in nadaljujeta, dokler ju zanima oz. dokler nista pomirjena,'' ki je povedno dopolnila s primerom s svojih priprav: ''Par je po izkušnji priprav napisal: ''Lahko rečeva, da sva se na porod lahko pripravljala veliko bolj pogumno, samozavestno in z občutkom, da sva pridobila nekaj zelo dragocenega ter da sva na pravi poti. Ni več praznega prostora, ki ga ponavadi zapolni strah pred nepoznanim.''

Ni dovolj samo želeti si otroka in verjeti, da bo vse v redu!
Doula in diplomirana psihologinja Nina pravi, da danes mnogi nimajo zadosti objektivnih informacij, kaj se med porodom dogaja. Premalo zavzeto se seznanjajo z vsemi učinki medicinskih posegov in postopkov. Prav zato postavlja v ospredje dobro informiranje: ''Dobro je, da starša, poleg zdravstvenih porodnih strokovnjakov, poiščeta tudi ljudi, skupine, ki se ukvarjajo s porodom v bolj celostnem smislu, ne samo medicinskem. Tako lahko razmišljata tudi o drugih vidikih porodne izkušnje. Tovrstne informacije temeljijo na preverjenih praksah in novejših raziskavah, ki porodu priključujejo tudi miselno, čustveno in duhovno dimenzijo.
S tem poglobita razumevanje, ki ga preneseta v svojo osebno zgodbo, prevedeta v svoje želje. Pomembno se mi zdi tudi, da negujeta stik s seboj in drug z drugim. Da si namenita čas za pogovor, o pričakovanjih, strahovih, o stereotipih, ki odmevajo, o medsebojni podpori ... In seveda, da si vsak dan vsaj enkrat skupaj vzameta čas za otroka. V miru in pozornost, odprto in povezano.''
Ste zadovoljni z izbranim ginekologom?
Na forumih niti niso tako redke debate o izbranem ginekologu – mnogo mamic si želi drugačnega prisotna in posredovanja informacij, a si – ko enkrat zanosijo – ne upajo zamenjati ginekologa. A vendarle, ali ni najbolj pomembno, da se nosečnica v tem pomembnem obdobju počuti varno in da s strani zdravstvenega osebja dobi informacije, ki so posredovane na ustrezen način? Naša sogovornica pravi, da je mora par ''izbrati ginekologa, ki mu zaupata in ki upošteva njune želje pri pregledih v nosečnosti. Da si izbereta kraj poroda, kjer slišijo njune želje, jih spoštujejo in se potrudijo za njih. Če želita, se odločita za porodno spremljevalko-doulo, ki jima je v oporo, pomoč, spodbudo v času nosečnosti, med porodom in po njem. Da se seznanita s pravicami, ki jih ima ženska kot “pacientka”, ko prestopi prag porodnišnice. Da znata zagovarjati svoje potrebe. Da se zavedata, da se rojeva njun otrok, njima. In da za to sprejemata odgovornost.''
Se še vedno premalo zavedamo pomembnosti partnerjeve prisotnosti pri porodu?
''Premalo se zavedamo pomembnosti človeške podpore pri porodu in velikega vpliva, ki ga ima na potek in doživetje poroda. Partnerji morajo biti na porod pripravljeni, prav tako kot ženska. Ni potrebno, da postanejo strokovnjaki, potrebno pa je, da se v njem ustvari zaupanje: v porod kot fiziološki proces (naraven, preprost, zdrav), zato so potrebne dobre vsestranske informacije, predvsem pa, da zaupa v žensko.
Spremljevalci pri porodu se morajo dobro počutiti v svoji vlogi. Nekateri očetje s tem nimajo težav, nekateri pa čutijo preveliko odgovornost in to je potrebno resno jemati. Bodoča mamica mora biti sprejeta, kakršnakoli je in ves čas imeti občutek, da je zanjo dobro poskrbljeno, tudi v čustvenem smislu. Podporo pri porodu naj sestavljajo tisti, ob katerih se počuti varno, popolnoma sproščeno in si upa biti spontana. Otrok potrebuje pri porodu oba starša. Večina žensk pa poleg partnerjeve bližine in ljubezni čisto naravno čuti potrebo tudi po bližini ženske, ki jo sama izbere, jo pozna in ji zaupa. Sprejme njeno nego, razumevanje in srčno podporo,'' pravi doula Nina Jenštrle.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV