Nekatere – verjetno predvsem bolj občutljive – je novica, da je 42-letnica znova noseča, navdala z dvomom. Spraševali so se, kako je lahko ena ženska – bolj pravilno ena maternica – na svet spravila toliko otrok? Ni to morda malce preveč?
Strokovnjaki pravijo, da ne nujno.

Izredno prožna
Dr. Florence P. Haseltine, ginekologinja in ustanoviteljica Raziskovalnega centra za zdravje žensk v Aleksandriji, pravi, da “je maternica izredno prožen organ. Z lahkoto se širi in tudi krči. Zelo hitro si opomore in se povrne v prvotno obliko.“
Haseltinova pravi, da si lahko predstavlja, zakaj se zdi ljudem v času, ko povprečna ženska v Ameriki donosi 2,12 otroka, tolikšno število rojstev neverjetno. Vendar poudarja, da je prepričanje, da je 18 ali 19 nosečnosti za eno maternico preveč, zmotno!
Utrujajoče razmišljanje
“'Že misel na toliko rojstev me utrudi, zagotovo bi utrudilo tudi mojo maternico, razmišljajo ženske, vendar to ni nujno res,“ pravi Haseltinova. “Ne verjamem, da se maternica zares utrudi. Če bi med enim izmed porodov prišlo do zapletov ali poškodbe, bi bili lahko naslednji porodi težavni. Drugače fiziološkega razloga za skrb ni.“
Medtem je v Ameriki sledenje porodom Michelle Duggar za nekatere postalo že pravi šport. Na spletni strani družine Duggar piše, da se je par poročil leta 1984, njun prvi otrok je na svet prijokal štiri leta pozneje. Od takrat je Michelle rodila še sedemnajst otrok, od tega dva para dvojčkov. Pri treh porodih je potrebovala carski rez, vsi drugi so bili vaginalni. Z možem Jimom Bobom trenutno pričakujeta 19. otroka, v istem času pa tudi prvega vnuka.
Pomembni tudi geni
Strokovnjaki pravijo, da je za možnost spočetja, predvsem pri večkratnih rojstvih, pomembno dobro zdravstveno stanje matere. Poudarjajo pa, da tudi vloga genov ni zanemarljiva. Dr. Karen V. Wells, ginekologinja na porodniškem oddelku bolnišnice Evergreen v Kirklandu, pravi, da so si ženske tako po zdravju kot tudi po genih različne in da pri nekaterih večkratne nosečnosti lahko zahtevajo večji davek kot pri drugih.
“Ženske imajo tudi različno prožne mišice maternice. Pri nekaterih ženskah maternica z vsakim porodom postane šibkejša in bolj povešena, pri drugih do takšnih težav nikoli ne pride. Vse je odvisno od posameznice in njenih genov.“
Razlog za skrb in veselje
Kljub vsemu pri več kot petih ali šestih porodih razlog za skrb obstaja. Po tolikšnem številu rojstev namreč obstaja nevarnost poporodnih krvavitev. Poveča se tudi nevarnost zastrupitve, povišanega krvnega pritiska in slabokrvnosti.
Ne glede na težave, ki jih lahko povzročijo številni porodi, imajo ti tudi dobro stran. Raziskave so pokazale, da več nosečnosti zmanjša nevarnost za nastanek raka dojke in maternice. Hkrati se skrajša tudi čas poroda. Žal to ne pomeni, da je krajši porod tudi lažji. Strokovnjaki pravijo, da mlajše nosečnice porodne bolečine preživijo lažje kot starejše.
Superplodne ženske vedno prisotne
Čeprav se povprečje števila rojstev skozi zgodovino močno spreminja in niha, so superplodne ženske vedno obstajale in zelo številčne družine tudi danes niso nobena redkost. Če pobrskate po svojem družinskem deblu, boste zagotovo našli kakšno supermamo, ki je imela več kot šest otrok.
Čeprav je rodnost v Sloveniji izredno nizka (1,53), si lahko vsak par, če to hoče, ustvari številčno oziroma številčnejšo družino. Vendar strokovnjaki med porodi svetujejo premor, ki naj ne bi bil krajši od 18 mesecev.
Kljub vsemu obstaja še ena nezanemarljiva resnica – da so nekatere ženske, med katere brez dvoma spada tudi Michelle Duggar, preprosto bolj plodne od drugih.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV