Bibaleze.si

Kaj morate vedeti, če imate v bližini visoko nosečo žensko

S.B.

Nosečnost

0
10. 08. 2024 05.00

Srečne nosečke ali nosečke tečke? Vsekakor se v zadnjih treh mesecih že pozna, da je za žensko dolgo obdobje, ko se zdi, da si ni več niti malo podobna, trebuh pred njo je ogromen, stopala zatekajo, bolečina v križu postaja neznosna, spala bi cel dan, ponoči pa bi šla lahko vsako minuto na stranišče. Ne, visoka nosečnost prav gotovo ni čas, ki bi si ga želele ženske podaljšati, zato je dobro, če se v njeni bližini zavedate naslednjih trditev.

noseca

Umaknite se s poti 

Če vidite visoko nosečo žensko, ki pred vami sopiha po stopnicah, pojdite mimo brez komentarja. Če stoji za vami v dolgi vrsti pred blagajno, bodite sonce in jo spustite naprej, saj v sebi nosi majhnega človečka in res ni prijetno stati v dolgi vrsti, medtem ko ji ta močno pritiska na mehur. Če vstopi visoko noseča ženska na poln avtobus, je nikakor ne vprašajte, če se želi usesti namesto vas. Preprosto vstanite in ji odstopite svoj sedež. Hvaležna vam bo. Pomagajte nosečnicam, saj gre za obdobje v njenem življenju, ko je izjemno občutljiva in ranljiva. Ne bodite ignorantski in ji olajšajte zadnje mesece nosečnosti z majhnimi gestami.

Včasih jim uide nekaj kapljic urina, pa kaj!

Kot smo omenili v zgornjem odstavku, to malo bitjece noseči materi vseskozi pritiska na mehur in včasih se zgodi, da visoko noseči ženski uide kakšna kapljica urina, ki se jo lahko opazi na krilu ali hlačah. Ali pa ji v družbi nehote uide prdec. Zelo nerodna zadeva, pa vendar popolnoma naravna. In ne smejte se jim, niti ne izpostavljate teh zadev pred njo. Preprosto delajte se, da niste videli in slišali ničesar. Že tako ji je dovolj nerodno. 

Nosečnice imajo ponavadi v zadnjem trimesečju težave s spanjem.
Nosečnice imajo ponavadi v zadnjem trimesečju težave s spanjem.FOTO: Shutterstock

Ne opominjajte jo, da naj izkoristi spanje, dokler še lahko

Se vam zdi, da lahko visoko noseča ženska z ogromnim trebuhom pred seboj in mišičnimi krči ter nenehnimi sprehodi do stranišča sploh še kaj spi? Njene noči že nekaj časa niso brezskrbne in prespane. Zbuja se večkrat na noč in težko zaspi nazaj. Večino časa se premetava in išče dokaj udoben spalni položaj, tisti trenutek, ko že tone v sen, pa se otrok spomni brcniti v rebro ali pa jo opomniti, da je čas, da se znova sprehodi do stranišča. Ali pa do hladilnika. Ob treh zjutraj. Po žlico čokoladnega namaza ali limonin sok. Ali pa kisle kumarice. Kakor koli ... ne govorite ji, da naj se naspi, preden pride otroček. Verjemite, da bi rada, pa ne gre. 

V njeni bližini opustite pripovedovanja o lastnem porodu

Mogoče se vam zdi, da visoko noseča ženska kar komaj čaka, da bo slišala vašo porodno izkušnjo in pripovedovanja o neznosnih bolečinah in mukah na porodni mizi, vendar vas moramo razočarati, da temu ni tako. Prav nič ji ne bo pomagalo, če ji boste opisovali popadke in svojo neprijetno bolečo izkušnjo, ker si je pač ne more predstavljati in ker sta vsaka nosečnost kot tudi porod zgodba zase. Vsaka to izkušnjo doživlja na svojstven način, pri nekaterih traja, pri drugih mine, kot bi trenil, nekatere izkušnjo opisujejo kot čudovito in komaj čakajo naslednji porod, spet druge se zavoljo bolečine več ne odločajo za potomce. Kakor koli, dovolite nosečki, da izkusi lastno izkušnjo in porod, brez da bi imela pred tem polno glavo nepotrebnih informacij, dvomov in strahov.

Ne dotikajte se trebuha!

Telesa nosečnic niso lubenice v oddelku s sadjem in zelenjavo, da bi jih lahko vsak mimoidoči malce potipal in pobožal. Ne približujte se trebuščku in ne dotikajte se ga. Še posebej, če ste neznanec. 

Čeprav se zdi, nosečniški trebuh ni lubenica, zato se ga ne dotikajte.
Čeprav se zdi, nosečniški trebuh ni lubenica, zato se ga ne dotikajte.FOTO: Shutterstock

Njene misli švigajo s svetlobno hitrostjo

Bo porod bolel? Bom vedela, kdaj je čas, da se odpravim v porodnišnico? Bo moj partner takrat doma? Bo z otrokom vse v redu? Kaj, če se ne obrne pravočasno? Kaj, če se ne bom odpirala? Kaj bo, če bo porod trajal več ur? Mi bodo še kdaj po porodu prav najljubše kavbojke, ki sem jih tako zelo rada nosila? Bo moj starejši otrok ljubosumen na novorojenčka? Mu bom lahko posvečala še dovolj pozornosti, ko bo enkrat dobil bratca ali sestrico? Bom imela dovolj ljubezni za oba? Kdo bo poskrbel zanj, medtem ko bova z novorojenčkom v porodnišnici? Bo moje telo še kdaj podobno tistemu pred nosečnostjo? Vprašanj je nešteto, odgovorov bolj malo. Ti namreč pridejo potem, drug za drugim in vse se postavi na svoje mesto. Vendar se kljub nepredvidljivosti ne moremo upreti nenehnemu razmišljanju, skrbem in predpostavkam. 

Ne sprašujte, kdaj misli roditi 

Visoko noseče ženske, po 37. tednu nosečnosti, se ne sprašuje, kdaj bo rodila in kdaj ima namen v porodnišnico. Verjemite, da že sama odšteva dneve do poroda in komaj čaka, da bo vse mimo, ter da se ji zdi porodna doba približek porodni dobi slonice, ki svojega potomca čaka od 18 do 21 mesecev, torej celo večnost. Izognite se torej tej temi in jo raje povabite na hladno limonado ali osvežujoč sladoled. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831