Bibaleze.si

To vse lahko doživimo v času nosečnosti

V.H.

Nosečnost

0
20. 05. 2022 07.50

Začne se s tistim plusom ali dvema črticama, ki se pojavita na testu in takrat običajno še ne vemo točno, kaj nas čaka v ne tako oddaljeni prihodnosti. Ni skrivnost, da se nam s prihodom otroka življenje vsekakor obrne na glavo, a že v času nosečnosti lahko doživimo pravi čustveni vrtiljak.

nosecnost

Vsaka ženska individualno doživlja svojo nosečnost, vseeno pa ne čutimo vedno samo veselja, sreče in blaženosti, ampak tudi marsikaj drugega. Ob tem moramo vedeti, da gre samo za obdobje, ko nam mimogrede lahko ponagajajo hormoni, a bo tudi to minilo, zato v tem času ne smemo biti prestrogi do sebe. 

Kaj vse se z nami dogaja v obdobju nosečnosti? 

Hormoni običajno začnejo divjati že takoj po tem, ko nastopi nosečnost, pri enih bolj, spet pri drugih malo manj, a kakor koli, ne pravijo brez razloga, da so nosečnice večkrat muhaste in nepredvidljive oziroma da so čustveno preobčutljive.

Nosečnost je obdobje, ko nam raven hormonov izjemno niha.
Nosečnost je obdobje, ko nam raven hormonov izjemno niha. FOTO: Adobe Stock

Kako lahko nosečnost vpliva na nas? 

Že res, da smo lahko navdušeni nad tem, da pod srcem nosimo otroka, malo bitjece, ki bo čez nekaj mesecev prijokalo na svet, hkrati pa nas lahko preplavljajo tudi neprijetna čustva, številne težave in skrbi, na katere mogoče nismo bili najbolje pripravljeni.

Nihanje razpoloženja 

V obdobju nosečnosti se  pogosto srečujemo z nihanjem razpoloženja, kar pomeni, da smo v nekem trenutku lahko veseli, skoraj vzhičeni, v naslednjem trenutku pa razdražljivi, žalostni ali celo tesnobni. To ni naporno samo za tistega, ki se spopada z lastnimi vzponi in padci, ampak tudi za bližnjo okolico, ki se zaradi tega velikokrat znajde v zadregi in se ne zna pravilno odzvati na tako nagle spremembe v razpoloženju, kar običajno stisko samo še poveča. Vedeti morate, da nihanja razpoloženja prihajajo in odhajajo, zato včasih morate samo počakati in nekajkrat globoko vdihniti. 

Vedeti morate, da nihanja razpoloženja prihajajo in odhajajo, zato včasih morate samo počakati in nekajkrat globoko vdihniti.
Vedeti morate, da nihanja razpoloženja prihajajo in odhajajo, zato včasih morate samo počakati in nekajkrat globoko vdihniti.FOTO: Adobe Stock

Nagon gnezdenja

Nekaj mesecev, dni ali celo zadnjih nekaj ur pred porodom lahko obsedeno pospravljamo, čistimo in vse pripravljamo na prihod novorojenčka. Temu rečemo gnezdenje, a pri tem včasih prestopimo mejo oziroma pretiravamo. Na primer če neumorno kupujemo oblačila, se zalagamo z opremo, neprestano peremo, likamo, prenavljamo stanovanje, urejamo sobico in tako naprej, smo na koncu izčrpani, kar povzroči več slabe volje kot koristi. Prej ali slej se bodo stvari postavile na svoje mesto, zato se moramo znati tudi ustaviti in zadihati, ker bo za vse še dovolj časa. 

Nenadzorovani izbruhi jeze 

Potlačena čustva so večinoma posledica neizrečenih vsebin in zamer, medtem ko pridejo najbolj do izraza prav v tem občutljivem obdobju. Izbruhnejo lahko kot vulkan in nas popolnoma prevzamejo, kar vodi v nenadzorovane izpade, ki so neprijetni za vse vpletene. Včasih so lahko v ozadju tudi neuresničena pričakovanja, na primer kako bi se partner naj obnašal do nas, kaj vse bi moral narediti, se bolj truditi in podobno. Če iščemo popolnost, bomo samo razočarani, hkrati pa nas bodo že manjša odstopanja iztirila in čustveno izčrpala. Poskušajte raje realno pogledati na celotno situacijo in se pogovoriti s svojim partnerjem, a šele takrat, ko se bodo vaša čustva umirila. Pojdite na sprehod v naravo, uporabite kakšno tehniko sproščanja, vpišite se na jogo za nosečnice, torej najdite svoj ventil za take in podobne izbruhe ter razčistite, kaj vas muči, a ne v afektu. 

Pri umirjanju vam lahko pomagajo tudi joga ali druge telesne aktivnosti.
Pri umirjanju vam lahko pomagajo tudi joga ali druge telesne aktivnosti.FOTO: Adobe Stock

Obremenjevanje z malenkostmi

Vsaka sprememba je že sama po sebi stresna, a še toliko bolj, če se obremenjujemo z majhnimi stvarmi, ki so v resnici nepomembne in ne znamo pogledati širše slike. Na primer, če barva sten v otroški sobi ni točno v tistem odtenku, kot smo želeli, moramo vedeti, da jo bomo v času otrokovega odraščanja verjetno še večkrat prepleskali. Na njej bodo po vsej verjetnosti nastale tudi kakšne umetnine, ki jih bodo, hočemo ali nočemo, načičkale drobne rokice. V teh primerih se vedno vprašajte, kaj je bolj pomembno, stena (voziček z dodatnimi funkcijami, dekoracija sobe, vzorec na odeji itd.) ali vaše razpoloženje, ki ima vpliv na vašega otroka in celotno družino. 

Strah pred tem, da bi šlo kaj narobe

Zagotovo je dobro, da se pripravimo na porod, a če smo osredotočeni samo na to, kaj gre lahko narobe, bo vse skupaj samo še bolj mučno. V tem primeru je najbolje, da izpustimo prebiranje forumov oziroma tem, zaradi katerih ne moremo mirno spati ali se neprestano sekiramo. Svoje strahove, pomisleke ali skrbi raje zaupajte svojemu ginekologu, ki vam bo znal svetovati ali vas bo poslal na dodatne preiskave, če bo res potrebno. 

Slaba telesna samopodoba 

Naše telo se v nosečnosti pripravlja na porod, zato so določene spremembe na telesu povsem normalne in jih moramo jemati kot del naravnega procesa, pa najsi bo to pridobivanje na teži, pojav strij, akne na koži ali kar koli drugega. Če bomo zase skrbeli z ljubeznijo in nežnostjo, kot smo pripravljeni skrbeti tudi za svojega otroka, se bo naše telo kmalu vrnilo v nekdanjo formo, a imejte v mislih, da se vam nikamor ne mudi, saj boste še prekmalu veselo tekali za svojim otrokom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863