Bibaleze.si

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

S.B.

Nosečnost

0
20. 04. 2022 05.00

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

toksoplazmoza

Toksoplazmoza je zoonoza, ki jo povzroča zajedavec Toxoplasma gondii. Nosečnica se lahko okuži, če uživa slabo kuhano ali ne dovolj pečeno meso, neoprano sadje in zelenjavo ter z mačjimi iztrebki okuženih mačk. Bolezen se ne prenaša med ljudmi.

Kaj okužba s toksoplazmozo pomeni za nosečnico in kaj za plod?

Okužba je v  našem okolju redka in za samo nosečnico navadno ni nevarna (poteka brez simptomov in znakov). "Lahko povzroči splav, mrtvorojenost ali pa se rodi otrok z znaki prirojene toksoplazmoze. Okužba pred rojstvom lahko privede do trajnih posledic, kot so duševna prizadetost, krči in okvare vida," pojasnjujejo na NIJZ. To pomeni umsko prizadetost, motnje vida in sluha ipd. V zgodnji nosečnosti so okužbe sicer redke, vendar imajo lahko resne posledice pri razvoju ploda, v kasnejši nosečnosti pa so okužbe pogostejše, a manj nevarne za nastanek razvojnih nepravilnosti pri plodu. Sveže okužbe je treba zdraviti z antibiotiki, nosečnost pa podrobneje spremljati (pogostejši kontrolni pregledi z več UZ-preiskavami in odvzemov krvi pri nosečnici).

Končni gostitelj toksoplazmoze je mačka.
Končni gostitelj toksoplazmoze je mačka. FOTO: Shutterstock

Simptomi in znaki okužbe

- glavobol
- vneto grlo
- rdeč izpuščaj se seli po koži
- utrujenost
- povišana telesna temperatura

Kakšna je preventivna zaščita pred okužbo?

Za preprečevanje okužbe s toksoplazmozo je pomembno, da si nosečnica po pripravljanju surovega mesa, sadja in zelenjave vedno temeljito umije roke, prav tako velja, naj si skrbno umiva roke pred uživanjem hrane. Meso je treba pravilno kuhati in peči (pri dovolj visoki temperaturi in dovolj časa), zelenjavo in sadje pa skrbno oprati, še zlasti tisto z domačega vrta. Pri pripravi hrane je treba ločiti surove mesne izdelke in svežo zelenjavo in sadje. Dela z zemljo naj se nosečnica vedno loti zaščitena z rokavicami (npr. delo na vrtu). Poskrbljeno naj bo, da ne pride v stik z mačjimi iztrebki (naj sama ne čisti mačjega stranišča; če se temu ne more izogniti, naj pri tem dosledno uporablja rokavice).

Kako poteka zdravljenje?

"Zdravljenje toksoplazmoze pri bolniku z normalnim imunskim odzivom ni potrebno, razen če so prizadeti življenjsko pomembni organi ali če so simptomi zelo hudi in dolgotrajni. Pri imunsko oslabljenih osebah in akutni okužbi nosečnic pa se uporabljajo različna zdravila in kombinacije le-teh," pojasnjujejo na NIJZ. 

Viri: Bolnišnica za ženske bolezni in porodništvo Postojna, NIJZ

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855