
Najpogosteje jo lahko dobite od mačk, z zaužitjem surovega in okuženega mesa, ali pri delu z okuženo zemljo.
Toksoplazmoza se najpogosteje prenaša s hišnimi mačkami, redkeje pa z ovcami in prašiči. Za nosečnico je lahko zelo nevarna. Če se okuži, parazit preide skozi posteljico do še nerojenega otroka in povzroči slepoto, epilepsijo, učne težave, ali celo smrt.
Mnogo otrok, ki se okuži s toksoplazmo pred rojstvom (kongenitalno), nima ob rojstvu nobenih simptomov. Kasneje pa se lahko pojavijo resne težave kot so slepota ali duševna zaostalost. Le majhen odstotek okuženih novorojenčkov ima že ob rojstvu resne poškodbe oči ali možganov.
Pri nas nosečnice praviloma testirajo trikrat. Prvi test ponavadi opravijo ob prvem obisku posvetovalnice. Če je nosečnica že prebolela toksoplazmozo in ima v sebi protitelesa, test ponovijo čez nekaj tednov. Če je tudi ta pozitiven, nadaljnjega testiranja ne potrebuje več. Za nosečnice, ki so že pred zanositvijo prebolele toksoplazmozo, ni več nevarnosti, da bi se ponovno okužile.
Če pa protitelesc nosečnica še nima, če se torej s toksoplazmozo še ni okužila, je potrebno nadaljnje testiranje. To izvedejo še v sredini in ob koncu nosečnosti. Nosečnica pa mora biti nekoliko bolj previdna, da se ne okuži.

Zaščita pred okužbo
Po vsakem stiku z zemljo, peskom, surovim mesom ali neoprano zelenjavo, si morate dobro umiti roke. Meso morate pred zaužitjem dobro toplotno obdelati, ne smete ga jesti, dokler ni kuhano ali pečeno, pazljivi bodite predvsem pri svinjini. Zamrzovanje mesa več dni pred kuhanjem zelo zmanjša možnost okužbe. Pomembno je tudi, da dobro operete nože, deske in vse pripomočke, ki so prišli v stik s surovim mesom.
Sadje in zelenjavo vedno dobro operite ali olupite, pri delu na vrtu uporabljajte rokavice in roke po končanem opravilu dobro umijte z vodo in milom.

Domače mačke
Ni potrebno, da mačke zaradi nosečnosti odstranite. Če že imate mačko, to še ne pomeni, da se boste okužili s toksoplazmo. Običajno se z božanjem okuženih mačk ne morete okužiti, ker navadno nimajo parazitov na kožuhu. Hišnih mačk, ki ne lovijo miši in ptic ter jih ne hranite s surovim mesom, imajo majhno možnost, da se okužijo s toksoplazmo. Če se mačka okuži, do tri tedne izloča parazite v iztrebkih. Paraziti postanejo kužni po enem ali dveh dneh in lahko v naravi preživijo več mesecev. Okužijo lahko vodo, zemljo, sadje, zelenjavo, peskovnike, travo in vse, kar pride v stik z okuženimi iztrebki.
Da zmanjšate tveganje za morebitno okužbo, je priporočljivo, da mačje stranišče čisti nekdo drug. Prav tako je pomembno, da ga čistite vsak dan, saj postanejo paraziti, ki se izločijo z iztrebkom, kužni šele po enem do petih dneh. Mačko hranite s kupljeno suho hrano.
Mnenje pa lahko zapišete še na forumu.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV