O umetni oploditvi in darovanju spolnih celic smo se pozanimali na Oddelku za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo UKC Maribor, kjer umetne oploditve delijo na inseminacijo (IUI), zunajtelesno oploditev po klasičnem postopku (IVF), oploditev z mikrokirurškim vnosom semenčice v citoplazmo jajčne celice (ICSI) ter oploditev s semenčico iz bioptičnega materiala moda (TESA).

Pregledi in hormonsko zdravljenje
Pred posegom oba partnerja pregledajo in naredijo preiskave ter se nato na podlagi izsledkov preiskav odločijo za njima najbolj primeren način umetne oploditve. Če niso primerne spolne celice nobenega od njiju, ženski vstavijo zarodek, ki ga vzgojijo iz spolnih celic darovalca in darovalke, drugače pa ženska začne z hormonskim zdravljenjem v obliki injekcij, ki spodbudi zorenje jajčec.
Pri inseminaciji ženski vbrizgajo pripravljene partnerjeve semenčice neposredno v maternično votlino. Če to ni možno, se odločijo za zunajtelesno oploditev po klasičnem postopku (angleško In Vitro Fertilisation ali IVF). To je metoda, pri kateri v laboratoriju ustvarijo optimalne pogoje za združitev jajčeca s semenčico. Tudi pri tem postopku najprej spodbudijo zorenje jajčec s hormonskim zdravljenjem, nato pa tik pred ovulacijo s punkcijo ali aspiracijo z iglo iz jajčnega mešička ženski izsrkajo tekočino, v kateri je tudi jajčna celica.
Oploditev
Jajčno celico po punkciji prenesejo v posodico z gojiščem, ki jo postavijo v poseben inkubator, kjer se celice razvijajo naprej. V laboratoriju obdelajo tudi semensko tekočino partnerja, iz katere pridobijo le gibljive semenčice. Če je semenčic dovolj, z njimi osemenijo jajčeca, če jih je premalo ali je njihova gibljivost slaba, uporabijo drugačen način zunajtelesne umetne oploditve, ICSI ali TESA. Pri prvem ne potrebujejo toliko semenčic, saj v vsako jajčno celico potisnejo le po eno. Pri drugem pa jajčno celico oplodijo s semenčicami, ki jih izolirajo iz tkiva moda, kadar jih v izlivu ni, ter zopet v jajčno celico potisnejo le po eno semenčico.

Ali je dejansko prišlo do združitve semenčic in jajčne celice, preverijo že naslednji dan, oplojene celice pa nato v inkubatorju gojijo še najmanj en in največ tri dni, kar je odvisno od tega, na kateri stopnji razvoja se odločijo zarodke prenesti v maternico. Ženski vstavijo največ tri zarodke na enkrat, izberejo pa takšne, ki se razvijajo najbolj pravilno. Če se v postopku uspešno oplodi več jajčnih celic, ki se pravilno razvijejo v kakovostne zarodke, tiste, ki jih ne vstavijo bodoči mami, zamrznejo. Hranijo jih v posebnih pogojih in jih lahko kasneje spet odmrznejo in vstavijo v telo matere. Postopek prenosa zarodkov v maternico je neboleč.
V primeru, da eden ali oba partnerja nimata možnosti za biološko potomstvo oziroma bi na naraščaj prenesla hude dedne bolezni, jima predlagajo, da uporabita spolne celice anonimnih darovalcev.
Kdo so primerni darovalci in darovalke
Tako darovalke jajčnih celic kot tudi darovalci semena morajo biti polnoletni. Moški ne sme biti starejši od 55 let, ženska ne od 35 let. Oba morata biti zdrava in v dobri telesni pripravljenosti. Ne darovalka ne darovalec ne sme imeti kakšnega resnejšega obolenja in ne sme soditi v katero od skupin, pri katerih obstaja velika nevarnost okužbe s prenosljivimi boleznimi. Če se odločite za darovanje svojih spolnih celic, ne smete biti nosilci znanih, družinsko prenosljivih bolezni.
Preden darujete svoje spolne celice, opravite tudi razgovor, na katerem vas povprašajo po vašem zdravstvenem stanju, družinskih obolenjih in vaših pogledih na posledice darovanja spolnih celic ter oploditve z darovanimi spolnimi celicami.
Preiskave
Pri morebitnih darovalcih semena v laboratoriju najprej pregledajo vzorec semenske tekočine ter ugotovijo, ali je moški sploh primeren za darovalca. Semenčice zamrznejo, da ugotovijo, ali postopek prenesejo, kar pove tudi, ali je vzorec kakovosten. V primeru, da je, moškega povprašajo po krvni skupini, opraviti pa mora tudi preiskus, ki ovrže okužbo s hepatitisom B in C, sifilisom in aidsom, ki ga mora nato ponovno opraviti še po šestih mesecih.
Tudi morebitno darovalko pregledajo in preverijo, ali je primerna za darovanje jajčnih celic in v primeru, da je, določijo krvno skupino, Rh faktor ter tako kot pri moških preverijo, ali niste morda okuženi s hepatitisom B in C, sifilisom ali aidsom. Test se tako kot pri moških ponovi po šestih mesecih, nakar vam jajčne celice odvzamejo z ultrazvočno vodeno punkcijo, ki smo jo opisali že zgoraj.

Anonimnost
Pari, ki dobijo darovano seme ali jajčno celico, ne bodo izvedeli ničesar o darovalcu ali darovalki, kar bi jim darovalce lahko pomagalo identificirati. Anonimen pa ostane tudi par, ki darovano spolno celico prejme, saj darovalci ne bodo izvedeli, ali je komu dejansko pomagala zanositi.
Kaj pa plačilo?
Darovalci za darovane spolne celice ne dobijo materialnega povračila, povrnejo pa jim stroške, ki jih imajo s prihodom na oddelek in darovanjem.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV