Bibaleze.si

Umetna oploditev v krvi?

J.G.

Nosečnost

0
04. 07. 2009 05.52

Se ne morete odločiti, ali bi šli na umetno oploditev, ker se bojite, da ne bi bila uspešna? Odgovor na to se, verjeli ali ne, skriva v vaši krvi!

V ženski krvi se skriva odgovor na to, ali bo umetna oploditev uspešna.


Krvne preiskave so rutinski postopek. Sedaj raziskovalci menijo, da bi lahko za nekatere ženske postale še veliko več. Odkrili so, da se v krvi skriva odgovor na vprašanje, ali bo pri določeni ženski umetna oploditev sploh uspešna.

V ženski krvi se skriva odgovor na to, ali bo umetna oploditev uspešna.
V ženski krvi se skriva odgovor na to, ali bo umetna oploditev uspešna.FOTO: Reuters

Nosečniški geni

Vodilna raziskovalka dr. Cathy Allen iz bolnišnice Rotunda v Dublinu je povedala, da so študijo začeli z odkrivanjem genov, ki so vključeni oziroma izključeni pred in med nosečnostjo ter po porodu. Ko so analizirali vzorce krvi žensk, ki so poskušale z umetno oploditvijo, so odkrili, da ima ključno vlogo nekaj genov, ki sicer nadzirajo rast krvnih žil ter dovod energije celicam.

Ti procesi so prisotni pri ustvarjanju pravega materničnega okolja, v katerem se nato zarodek lahko ugnezdi in zdravo razvija. Spodbujajo tudi rast in razvoj plodu. Ta študija je bila zelo majhna, zajela je le osem žensk. Rezultate bodo vsekakor morali preveriti na večih ženskah. Vendar so zelo obetavni. Zanosilo je pet žensk, pri ostalih treh umetna oploditev žal ni bila uspešna. Raziskovalci so opazili očitno razliko v delovanju 200 genov že na samem začetku zdravljenja neplodnosti. Menijo, da se tako v teh genih skriva odgovor na vprašanje, ali bo umetna oploditev uspešna ali ne.

Morda bo odločitev glede umetne oploditve kmalu veliko lažja.
Morda bo odločitev glede umetne oploditve kmalu veliko lažja.FOTO: iStockphoto

Težka odločitev

Ženske, pri katerih nekajkrat zapored umetna oploditev ni bila uspešna, so pod velikim pritiskom, pravi Allenova. Ena njihovih najtežjih odločitev je, ali s poskusi oploditve nadaljevati ali ne. Krvna preiskava bi tako ženskam kot njihovim zdravnikom lahko pri tej odločitvi pomagala. Pomagala bi lahko tudi ženskam, ki še ne vedo, ali bi se za umetno oploditev sploh odločile.

Allenova opozarja, da bo pot do kliničnih preizkusov verjetno še kar dolga. Vendar meni, so na zelo dobri poti. Tudi Tony Rutherford, predsednik britanskega združenja strokovnjakov s tega področja (British Fertility Society) se strinja, da je ugotavljanje tega, ali bo umetna oploditev uspešna ali ne, zelo pomembno. Krvna preiskava, ki bi to pokazala, bi bila dobrodošla za pacientke in zdravnike. Vendar bo potrebnih še nekaj raziskav, ki bodo potrdile, da je to res učinkovit način preverjanja, ali bo ženska sploh lahko zanosila z umetno oploditvijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855