
Profesorica porodništva in ginekologije na bostonski univerzitetni zdravstveni šoli Deborah J. Anderson je dolgo poslušala pripovedovanja, da lahko kokakolo uporabimo kot kontracepcijsko sredstvo. S sodelavcema Sharee A. Umpierre in Josephom A. Hillom so se zato odločili v laboratoriju preveriti učinkovitost priljubljene brezalkoholne pijače za preprečevanje nosečnosti.
Njihovo odkritje, da omenjena mehurčkasta pijača do neke mere res uničuje semenčice, jim je celo prislužilo nagrado IG Nobel za leto 2008. To je nagrada, ki jo vsako leto podeli revija Annals of Improbable Research za zanimive in nenavadne, vendar pogosto tudi praktične znanstvene dosežke.
Za izpiranje nožnice
V letih od 1950 do 1960 naj bi priljubljeno pijačo uporabljali kot sredstvo za izpiranje vagine po spolnem odnosu. Verjeli so namreč, da kislina v pijači semenčice ubije; sladkorji v njej naj bi povzročili, da celice dobesedno raznese. Zaradi mehurčkov v pijači naj bi pijača lažje stekla, kamor mora.
V tistem času je bila ta metoda preprečevanja zanositve dokaj priljubljena tudi zato, ker je bila poceni in dosegljiva vsem. Dobiti se jo je dalo v priročnih enkratnih odmerkih po 175 mililitrov. Po spolnem odnosu je ženska poskrbela, da semenčice ne bi prišle predaleč. Odvila je zamašek s stekleničke tople pijače, odprtino prekrila s palcem, dobro pretresla, nato pa nastavila steklenico na primerno mesto in umaknila palec. Mehurčki, kislina in sladkorji v pijači naj bi poskrbeli za vse drugo.
Najboljši dietna in klasična
Andersonova je s svojima sodelavcema v laboratoriju preizkusila štiri različice kokakole. Najbolje se je pri uničevanju semenčic izkazala dietna, podobne rezultate so dosegli tudi s starejšo, klasično različico pijače. Najmanj učinkovita pa naj bi bila ta, ki je trenutno na tržišču.
Kaj pa glivice?
Kljub rezultatom laboratorijskih preizkusov pa Andersonova opozarja, da pijača nikakor ni primerno kontracepcijsko sredstvo. Če ne zaradi drugega, zato ker lahko sladkor v njej povzroči nadležno glivično okužbo, ki se je ne znebimo zlahka. Res, da pijača uniči vsaj nekaj semenčic, a še zdaleč ne dovolj, da ženska ne bi mogla zanositi. Mali plavalci pa naj bi bili od mehurčkov tudi hitrejši, kar je še drugi razlog, da se po spolnem odnosu ni pametno umivati s to ali katero koli drugo mehurčkasto pijačo.
Nagrado dobili tudi 'nasprotniki'
Tudi na Tajvanu so se odločili preizkusiti učinkovitost pijače – le da so tam z drugačno metodo dela prišli tudi do drugačnih rezultatov: da pijače z mehurčki niti najmanj ne pomagajo proti zanositvi. Kljub temu so tudi tajvanski znanstveniki dobili priznanje za svoje delo.
Ob vsem preizkušanju z različnimi snovmi, ki naj bi preprečile, da semenčice dosežejo svoj cilj, strokovnjaki opozarjajo, da niti preizkušeni spermicidi niso vedno učinkoviti, zato se na to ni dobro zanašati. Nekateri menijo, da je najboljši način uporabe mehurčkaste pijače kot sredstva za preprečevanje nosečnosti še vedno ta, da z njo vsak dan poplaknemo kontracepcijsko tabletko.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV