Bibaleze.si

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?

Špela Zupan

Nosečnost

0
05. 09. 2024 03.30

V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

vejp

Dokazano je, da kajenje tobaka med nosečnostjo negativno vpliva na razvoj ploda in povečuje tveganje za številne zdravstvene težave. Med njimi so nizka porodna teža, omejena rast ploda, razcepljena ustnica in/ali nebo, razvoj nove astme, piskanje v prsih, nenadna smrt dojenčka, zmanjšano delovanje pljuč ter številne druge bolezni in zdravstvene okvare. 

Večje je tudi tveganje za prirojene napake, vključno s srčnimi okvarami, za smrt novorojenčka ali smrt otroka tik pred ali med porodom, pa tudi za razvoj različnih vrst raka, vedenjskih težav, motenj pozornosti s hiperaktivnostjo ter prekomerno telesno težo in debelost v otroštvu, adolescenci in odraslosti, je nanizala specialistka javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Helena Koprivnikar, dr. med.

Uporaba klasičnih cigaret, e-cigaret in vejpov med nosečnostjo izpostavlja še nerojenega otroka nikotinu in drugim strupenim snovem, ki lahko škodljivo vplivajo na njegov razvoj in potek nosečnosti.
Uporaba klasičnih cigaret, e-cigaret in vejpov med nosečnostjo izpostavlja še nerojenega otroka nikotinu in drugim strupenim snovem, ki lahko škodljivo vplivajo na njegov razvoj in potek nosečnosti.FOTO: Adobe Stock

Vpliv med nosečnostjo

Čeprav se elektronske cigarete in vejpi pogosto oglašujejo kot manj škodljiva alternativa klasičnemu kajenju, dr. Helena Koprivnikar opozarja, da jih še vedno spremljajo pomembna tveganja. Njihova uporaba med nosečnostjo izpostavi še nerojenega otroka nikotinu in drugim strupenim snovem, ki lahko resno ogrozijo njegov razvoj. Nikotin lahko prehaja skozi posteljico in neposredno vpliva na plod, kar je povezano z zmanjšano rastjo, težavami z dihalnim in živčnim sistemom ter motnjami v presnovnem zdravju.

Hkrati so raziskave na živalih pokazale, da uporaba e-cigaret in vejpanje med nosečnostjo lahko povzročita upočasnjeno rast ploda ter imata negativne učinke na presnovno zdravje otroka ter njegov dihalni, srčno-žilni in živčni sistem. Čeprav so raziskave na ljudeh še vedno omejene, so dosedanji podatki dovolj zaskrbljujoči, da zdravniki odsvetujejo uporabo med nosečnostjo.

"Dostopne raziskave pri ljudeh nakazujejo nizko porodno težo in prezgodnji porod, a za trdnejše zaključke so potrebne nadaljnje raziskave," je pojasnila sogovornica. "Uporaba elektronskih cigaret torej izpostavlja še nerojenega otroka zelo strupenim snovem; najpomembnejši je nikotin, za katerega je dokazano, da ima pomembne škodljive učinke v času nosečnosti. Poleg nikotina pa je še nerojeni otrok zaradi materine uporabe elektronskih cigaret izpostavljen tudi številnim drugim strupenim snovem. Raziskave tudi kažejo, da uporaba elektronskih cigaret lahko škoduje razvoju fetusa med nosečnostjo. Zato ne priporočamo uporabe elektronskih cigaret med nosečnostjo," je poudarila.

Nikotin je med nosečnostjo izjemno škodljiv. Nobena niti najmanjša količina ni varna za še nerojenega otroka.
Nikotin je med nosečnostjo izjemno škodljiv. Nobena niti najmanjša količina ni varna za še nerojenega otroka.FOTO: Adobe Stock

Vpliv na plodnost

Kar zadeva vpliv e-cigaret in vejpov na plodnost, so trenutno na voljo le omejeni podatki. Nekatere raziskave nakazujejo, da uporaba lahko nekoliko zmanjša plodnost, vendar je za natančnejše zaključke potrebnih več študij. Vseeno pa dr. Koprivnikar opozarja, da je potrebna previdnost, saj nobena količina nikotina ni varna. Navedeno je še posebej pomembno za ženske, ki načrtujejo nosečnost.

Tveganja med dojenjem

Dojenje je izjemno dragoceno za zdravje dojenčka, saj materino mleko predstavlja najboljšo možno prehrano. Vendar nekatere doječe matere uživajo nikotin, kar lahko predstavlja tveganje za otroka. Dr. Koprivnikar je navedla, da raziskave kažejo, da matere, ki uporabljajo e-cigarete, pogosto dojijo manj časa, poleg tega pa škodljive snovi lahko prehajajo v materino mleko, kar lahko negativno vpliva na razvoj pljuč otroka in poveča tveganje za nenadno smrt dojenčka. Zato je uporaba vseh tobačnih izdelkov odsvetovana tudi med dojenjem.

Previdnost je ključna

Glede na tveganja in negotovosti, povezane z uporabo tobačnih izdelkov, e-cigaret in vejpov med nosečnostjo, dojenjem in pred zanositvijo, strokovnjaki odsvetujejo uporabo v občutljivih obdobjih načrtovanja zanositve, nosečnosti in dojenja. Čeprav so e-cigarete in vejpi pogosto predstavljeni kot varnejša alternativa klasičnim cigaretam, je neizpodbitno dejstvo, da še vedno vsebujejo nikotin in druge škodljive snovi, ki lahko resno ogrozijo zdravje matere in otroka. Zato je najboljša izbira za (bodoče) mamice popolna opustitev kajenja ter uporabe e-cigaret in vejpov, s čimer bodo zagotovile najboljšo možno zaščito za svoje zdravje in zdravje svojega (še nerojenega) otroka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863