
Porodnišnica Kranj je že dolgo časa znana po porodih v hipnozi in po zunanjih obratih pri nosečnicah z medenično vstavo ploda. V Sloveniji je bila med prvimi, ki je uvedla amnioskopijo (diagnostična metoda za predporodno preiskavo ploda skozi maternični vrat ali trebušno steno), kardiotokografijo (CTG), laparoskopijo (endoskopska kirurška metoda, s katero se pregleduje stanje organov v trebušni votlini). V letu 1997 je pristopila k Unicefovemu programu »Novorojencem prijazna porodnišnica«, naziv pa pridobila nekaj let kasneje. Danes izpolnjujejo vse pogoje za program »Deset korakov k uspešnemu dojenju«.
Pomembne informacije za nosečnice
Na dan poroda (če še nimate svojih popadkov, ali če se porod ni pričel prej) vas bo v porodnišnici pregledal ginekolog. Ocenil bo zrelost materničnega ustja in s pomočjo amnioskopije (pregled plodovnice) ugotovil zrelost plodovnice. Opravili bodo tudi CTG, posneli bodo plodove srčne utripe. Na podlagi izvidov se bo ginekolog odločil, ali vas sprejmejo na porodni oddelek, ali pa odidete domov z navodili in se vrnete na kontrolo čez nekaj dni.

Kaj potrebujete?
V porodnišnico Kranj morate s sabo prinesti vso obvezno dokumentacijo, pripomočke za osebno higieno, copate, po želji pa tudi svojo spalno srajco in jutranjo haljo.
Sprejem v porodno sobo
Klistiranje ni obvezno, ampak se o tem sami odločite; ga pa babice v porodnišnici priporočajo, ker topla voda spodbudi naravne popadke. Kot zagotavljajo, se je v praksi izkazalo, da so nosečnice, ki so bile klistirane, med porodom veliko bolj sproščene in se lažje osredotočajo na rojevanje.
Odklonite lahko tudi predrtje plodnega mehurja, sredstva za pospeševanje poroda in sredstva za lajšanje porodnih bolečin. Ne morete pa odkloniti prereza ali šivanja presredka, iztipanja maternice po porodu zaradi zaostale posteljice ali krvavitve iz maternice, poroda z vakuumom, nujnega carskega reza, infuzije ali transfuzije.

Načini poroda
V porodnišnici so zelo odprti za vsako željo mater. Porodni načrt in želje upoštevajo vedno, če le niso te v nasprotju s strokovno doktrino.
V porodnem bloku imajo pet porodnih sob, vse so bile obnovljene pred nekaj leti. Dve postelji sta novi in nudita bodoči materi več možnosti za spreminjanje položaja telesa kakor klasične porodne postelje. Po predhodnem srečanju in dogovoru z babico je možna tudi aromaterapija.
V porodnišnici Kranj imajo porodnice na voljo vse oblike lajšanja obporodnih bolečin, ki obstajajo pri nas.
Prisotnost partnerja
Partner mora za prisotnost pri rojstvu svojega novorojenčka plačati, je pa zaželeno, da porodu prisostvuje. Svetujejo, da pred porodom skupaj z bodočo materjo obiskuje šolo za starše.

Porodniški oddelek
Mamica in novorojenček po porodu ostaneta še tri ure v porodni sobi. Nato ju premestijo na porodniški oddelek. Mamica dobi novorojenčka takoj, ko ga pediater temeljito pregleda in ko ga medicinska sestra uredi. Imajo 24 postelj, od tega sta dve sobi enoposteljni, 11 pa je dvoposteljnih.
Prvi dan po porodu mamici pomaga medicinska sestra, ji svetuje pri negi in dojenju. Drugi dan po porodu pa mamica pod njenim nadzorom že samostojno previja in neguje novorojenčka. Otrok je ob mamici ves čas, podnevi in ponoči.
Na oddelku sta vedno pediater in medicinska sestra in z veseljem odgovarjata na vsa vprašanja mladih mamic.

Pregledi novorojenčka
Tretji dan po porodu opravijo slušni test, s katerim se prepričajo, da dojenček dobro sliši. Prav tako opravijo ultrazvok kolkov in če so v redu, svetujejo povijanje v pleničko za enkratno uporabo. Če pa so kolki nepravilni, svetujejo široko previjanje in otroka naročijo na ponoven pregled.
Če ima novorojenček zlatenico, ostane na terapiji. Če je terapija uspešna, odideta z mamico domov peti dan po porodu. Prihajata pa na kontrolo.
Če sta dojenček in mamica zdrava, lahko odideta domov tretji dan po porodu.
Svoje mnenje lahko zapišete na forum.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV