Poznamo več varnih metod za preprečevanje nosečnosti. Med povratnimi začasnimi kontracepcijami so bolj zanesljive maternični vložek, hormonska kontracepcija, vaginalni obroč, kožni obliž, injekcije, kondom (tudi ženski) in diafragma. Manj učinkovite so prekinjen spolni odnos, vzdržnost med ovulacijo in neprekinjeno dojenje, nepovratna pa je sterilizacija.
Kontracepcija je Sloveniji dostopna vsaki ženski in najbolj optimalno bo po posvetu priporočil ginekolog, ki bo med drugim upošteval zdravstveno stanje, želje o morebitni vnovični nosečnosti, starost, način življenja. Mlajše zdrave ženske imajo načeloma bolj raznoliko izbiro in večinoma izberejo tabletke, medtem ko morajo starejše upoštevati tudi morebitna zdravstvena stanja, kot so hormonska nihanja, neredne ali močne menstruacije in visok pritisk. Slednje se pogosteje odločijo za maternični vložek, kondom ali prekinjen spolni odnos.Vrste kontracepcije: tabletke, maternični vložek, vaginalni obroček, kondom, ženski kondom, diafragma, kožni obliži, podkožni vsadek, injekcija in sterilizacija.

Po porodu, ko mamica še doji, so najbolj primerna izbira maternični vložek ali tabletke, ki ne vplivajo na tvorbo materinega mleka za dojenčka. Maternični vložek ima najmanj stranskih učinkov; vstavijo ga v maternico, kjer lokalno sprošča majhne vrednosti hormonov.
Kontracepcijske tabletke so v Sloveniji na voljo na recept. Dandanes imajo malo stranskih učinkov, so učinkovite in enostavne za uporabo – vzeti je treba po eno tabletko dnevno. Ne ščitijo pa pred spolno prenosljivimi boleznimi, zato je vsaj ob spolnih odnosih izven partnerskega razmerja smiselno uporabiti kombinacijo zaščite – kontracepcijske tabletke in kondom.
Vaginalni hormonski obroček si lahko ženska sama vstavi globoko v nožnico enkrat mesečno in si ga nato ob menstruaciji tudi samostojno odstrani. Omogoča sproščanje estrogena in progestogena za zaviranje ovulacije in posledično preprečevanje zanositve. Bolj priporočljiv je, če kontracepcijske tabletke povzročajo težave, kot so glavoboli, pridobivanje telesne teže ali slabosti.

Ena od metod preprečevanja zanositve je uporaba kontracepcijskega obliža. Ženska si ga prilepi enkrat tedensko na kožo, da se nato hormoni sproščajo v kri. Vsake tri mesece lahko ženski vbrizgajo hormonsko injekcijo s progesteronom, medtem ko podkožni vsadek s sproščanjem progestogena deluje do tri leta.
Nepovratna kontracepcija je sterilizacija, pri kateri trajno prekinejo dovod med jajcevodi. Zatem semenčica ne more več do jajčeca, medtem ko se ohrani hormonsko delovanje jajčnikov. V Sloveniji se zanjo lahko odloči ženska nad 35. letom starosti, pri čemer mora poslati prošnjo na komisijo za umetne prekinitve nosečnosti prve stopnje, ki je organizirana v vsaki bolnišnici z ginekološko-porodniškim oddelkom. Dejanski postopek po odobreni prošnji opravijo po preteku pol leta, da si lahko ženska vzame čas za premislek. Metoda velja za nepovratno, čeprav je danes kljub sterilizaciji možna zanositev s pomočjo oploditve v epruveti.
V Sloveniji je najbolj uporabljena metoda varnega preprečevanja nosečnosti hormonska kontracepcija in tabletke največkrat izberejo mlajše, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ocenjujejo, da približno desetina žensk med 30. in 44. letom starosti uporablja maternične vložke, okoli trije odstotki pa so se odločili za sterilizacijo. Po kondomih posega med 10 in 15 odstotkov parov, med njimi so največkrat mladi, ki pričenjajo s spolnim življenjem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV