
Kaj so hemoroidi?
Hemoroide z drugimi besedami strokovno imenujejo tudi zlata žila. To so razširjene spodnje vene danke, spominjajo pa na krčne žile. Najpogosteje se pojavijo pri ljudeh v obdobju med 20. in 50. letom, s takšnimi težavami se srečujejo tudi nosečnice. Poznamo tako notranje kot zunanje in predvsem slednji so estetsko moteči, obenem pa povzročajo bolečino.
Vzroki
Zdravniki iz medicinskega centra Johns Hopkins kot primarni vzrok navajajo napenjanje pri iztrebljanju blata, kar je posledica slabih prehranjevalnih navad. Kot drugi vzrok štejejo nosečnost, porod in čezmerno telesno težo. Če delate sede ali večinoma stoje, imate več možnosti, da dobite zlato žilo. S starostjo pa nastanejo tudi zaradi izgubljanja mišičnega tonusa. Po nekaterih podatkih naj bi imeli nekateri prirojene oslabljene vene ob zadnjiku in je zato tveganje, da dobijo hemoroide, večje.
Simptomi
Na njih vas lahko opozori kri v blatu ali na toaletnem papirju, oteklina, bolečina, predvsem, če se v njih nakopičijo krvni strdki. Pozorni morate biti tudi na srbenje okoli zadnjika in nepričakovano sluz. Hemoroidi vam lahko tudi oddajajo napačen signal, da danka ni popolnoma spraznjena.
Zdravljenje
Zdravnik vam pregleda zadnjično odprtino in danko, pomaga si s proktoskopom in anoskopom.

Če imate zlato žilo, priporočajo umivanje zadnjične odprtine s čim bolj mrzlo vodo, v lekarni se dobijo svečke in protivnetno mazilo, ki ga lahko uporabljajo tudi nosečnice. Na forumih so mamice delile svoje izkušnje in trdijo, da so jim pomagali tudi ledeni obkladki ter svečke iz masla (zamrznjenega). Zadnjično odprtino pa so si večkrat na dan namazale s kremo, primerno za otroško ritko. Ker na pojav hemoroidov pri nosečnicah vpliva predvsem zaprtje, je treba piti čim več vode.
Ljudem, ki imajo težave s trdim blatom, priporočajo laneno seme, namočene suhe slive, fige, ki imajo odvajalni učinek.
Pomagajo tudi kamilične kopeli, ki vplivajo antibakterijsko, koristijo pa tudi kopeli iz hrastovega lubja, saj pomirjajo vnetje okrog zadnjične odprtine.
Strokovnjaki iz medicinskega centra opozarjajo – če domača zdravila ne dajo pozitivnih učinkov, raje obiščite zdravnika. Prav tako, če v blatu zagledate kri, ne odlašajte, kajti lahko gre za rakasto obolenje. V skrajnem primeru, ko notranji hemoroidi začnejo izstopati, se zdravnik odloči za kirurški poseg.
Preventiva
Uživajte prehrano, ki vsebuje veliko vlaknin, sveže sadje, zelenjavo, polnozrnata žita in kruh. Ne pozabite piti dovolj tekočine, predvsem vode in negaziranih pijač.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV