
Doule (izg. dule) oziroma obporodne spremljevalke nudijo bodočim staršem nemedicinsko, a zelo praktično in čustveno podporo ter preverjene informacije v obdobju pred, med in po porodu. Imajo številne in zelo raznolike vloge, njihovo delo pa se lahko prične v času načrtovanja nosečnosti, po porodu in kadarkoli vmes.
V prid doul govorijo tako zadovoljne nove družine, ki so bile deležne njihove podpore, kot tudi uradne statistike. Podatki iz raziskave The Cochrane Collaboration iz leta 2011 o neprekinjeni podpori žensk med porodom potrjujejo, da prisotnost doule pomembno poveča zadovoljstvo mamice s porodno izkušnjo, novorojenčki imajo boljše rezultate neposredno po porodu, porodi pa so nekoliko krajši. Obenem prisotnost doule zmanjša tveganje kleščnega, vakumskega in operativno zaključenega poroda ter zmanjša potrebo po epiduralni analgeziji in drugih protibolečinskih zdravilih. V obdobju po porodu lahko doule svetujejo in pomagajo pri vzpostavitvi dojenja ter lažjemu prehodu v novo družino.
Prvi svetovni teden doul v Sloveniji
Letos bo prvič potekal svetovni teden doul in sicer od 22. do 28. marca 2012. Ob tej priložnosti bo tudi Združenje slovenskih doul predstavilo svoj poklic in svoje poslanstvo širši in strokovni javnosti. Osrednji dogodek bo potekal v soboto, 24. marca od 17h do 20h v atriju Znanstveno raziskovalnega centra na Novem trgu 2 v Ljubljani. Ta zajema kratko predstavitev dela doul, ogled kratkega dokumentarnega filma o doulah, na pogovor pa je Združenje slovenskih doul povabilo tudi goste. Pridružili se jim bodo tako predstavniki medicinske stroke (babice, ginekologinje, porodničarke) kot družine, ki so imele ob sebi doule, da podelijo svoje izkušnje.
Poleg osrednjega dogodka se obetajo tudi številni brezplačni dogodki po vsej Sloveniji začenši 21. marca v Dobrni in z zaključkom 28. marca v Ljubljani in Izoli. Med drugim si bodo obiskovalci lahko ogledali dokumentarni film o delu doul, ki ga bo spremljal pogovor z gosti in obiskovalci ter lutkovno predstavo Rojstvo in plesno predstavo Tanka nit popka. Sodelovali bodo lahko na delavnicah in v zanimivih debatah, se udeležili številnih predavanj na temo nosečnosti, poroda ter poporodnega obdobja ter osebno spoznali doule, njihovo delo in družine, ki so jih spremljale.
Združenje slovenskih doul tudi na spletu
Napovednik vseh dogodkov ob prihajajočem 1. svetovnem tednu doul je objavljen tudi na spletni strani Združenja slovenskih doul na naslovu www.doula-si.org. Tam so poleg osnovnih informacij o delu doul objavljene tudi številne uporabne povezave in informacije o nosečnosti, porodu in poporodnem obdobju, kontakte in predstavitve doul ter druge koristne informacije o tem tako pomembnem življenjskem obdobju.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV