Ovulacija je čas, ko jajčnika oddata jajčece. Nastopi ponavadi okrog sredine menstrualnega ciklusa. Kdaj ste najbolj plodni, pa lahko ugotovite tudi z ovulacijskim testom ali z merjenjem bazalne telesne temperature.
Ovulacijski test
Ovulacijski test lahko kupite v lekarnah, z njim pa ugotavljate povečanje količine LH (luteinizirajočega hormona) v urinu. Ta hormon tvorijo možgani, povzroča pa vsakomesečno sproščanje jajčeca iz jajčnika.
Nekatere ženske ugotavljajo, kdaj so najbolj plodne, z merjenjem bazalne temperature. Merijo jo vsak dan. Med ovulacijo se ta dvigne za približno pol stopinje nad 37 stopinj Celzija in ostane nespremenjena do menstruacije.
Potovanje jajčeca
Ko se jajčece sprosti iz jajčnika, pade v jajcevod, tam pa ga tanke dlačice na notranji steni počasi potiskajo dalje. Delujejo kakor leteča preproga in jajčece premikajo proti maternici.
Oploditev
Ko so semenčice v nožnici, splavajo skozi maternični vrat in ob steni maternice v jajcevod ter tam proti sproščenemu jajčecu. Jajčece izloča snovi, ki privlačijo semenčice; do njega lahko istočasno priplava več spermijev. Veliko se jih lahko prilepi na površino jajčeca, a le enemu uspe prodreti skozi njegovo ovojnico. To je trenutek, ko pride do oploditve.
Jajčece in semenčica se navadno srečata v jajcevodu in tam tudi pride do oploditve. Če pa se srečata v jajčniku, kjer se je sprostilo jajčece, to lahko povzroči zunajmaternično nosečnost. To je nosečnost, ki se razvija zunaj maternice.
Do oploditve pride v 12 urah po tem, ko se je jajčece sprostilo iz jajčnika. Pozneje je že prestaro in zato je oploditev malo verjetna. Semenčica pa lahko v maternici preživi kar tri dni in čaka na jajčece.
Ko spermij prodre v jajčece, se celici spojita, zunanja ovojnica jajčeca pa preprečuje, da bi še kakšno semenčice prodrlo vanj. Oplojeno jajčece se pomika proti jajcevodu do maternice in v samo nekaj dneh postane skupek približno 60 celic. V času, ko bi morala ženska dobiti menstruacijo, se začnejo te celice, imenovane blastocista, pritrjevati na notranjo stran maternice. To imenujemo vgnezditev in od trenutka, ko pride do vgnezditve, se skupek celic razvija v zarodek.
Če se jajčece ne ugnezdi ...
Včasih se oplojeno jajčece ne ugnezdi. To se zgodi, če gre pri delitvi celic kaj narobe in nastane zarodek, ki ni sposoben preživeti. V takem primeru se oplojeno jajčece ne ugnezdi pravilno v steno maternice, ampak nadaljuje pot ven iz nje. Da se je to zgodilo, ne morete vedeti. Edino znamenje bi lahko bila nekoliko zapoznela in močnejša menstruacija.
Čudež spočetja
Življenje se začne s čudežem spočetja, ko en sam spermij prodre skozi ovojnico jajčeca in se združi z njim. Ko se semenčica in jajčece, ki imata vsako po 23 kromosomov, združita, ima oplojeno jajčece popoln niz 46 kromosomov, ki so potrebni, da se izoblikuje človeško bitje.
Spol otroka
Podatki, ki določajo gensko zgradbo otroka, so v kromosomih. Vsi ljudje imamo normalno dva spolna kromosoma – kombinacijo X in Y za moški spol in X in X za ženski. Žensko jajčece ima vedno en kromosom X, semenčica pa ima lahko X ali Y. Zato je spol otroka odvisen od tega, katero semenčice je prodrlo v jajčece. Ali še bolj enostavno: spol otroka določa moški.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV