O možnosti shranjevanja popkovnične krvi se večina staršev seznani na starševski šoli, kjer spoznajo osnovne informacije in izvedo, da pri nas to možnost ponuja nekaj zasebnih bank in pa javna banka, to je Enota za shranjevanje popkovnične krvi na Zavodu RS za transfuzijsko medicino. mag. Marku Cukjatiju, dr. med. z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino (ZTM), smo zastavili najpogostejša vprašanja, ki pestijo bodoče starše.
Zakaj naj se straši odločijo za odvzem popkovnične krvi?
Popkovnična kri vsebuje poleg zrelih krvnih celic tudi majhno število matičnih celic, ki sodelujejo pri obnavljanju telesa, tako da se delijo in dozorevajo v različne vrste zrelih celic, ki zamenjujejo stare, poškodovane celice tkiv in organov. Trenutno lahko s presaditvijo teh celic pozdravijo nekatere rakave bolezni krvi in dedne motnje presnove ter imunskega sistema. Zdravljenje drugih bolezni, kot so Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, bolezni srca in jeter, diabetes, mišična distrofija, multipla skleroza, poškodba hrbtenjače, še raziskujejo. Pričakujemo lahko, da bodo imele matične celice v prihodnosti pomembno vlogo pri zdravljenju različnih dednih, degenerativnih, ishemičnih bolezni in poškodb.

Starši se lahko odločijo za darovanje pokovnične krvi v javno banko z istim namenom, kot se odrasli darovalci vpisujejo v register prostovoljnih darovalcev kostnega mozga. V javni banki je popkovnična kri na voljo vsem bolnikom, ki bi za svoje zdravljenje celice potrebovali in le-te ustrezajo zahtevam tkivne skladnosti. Z darovanjem popkovnične krvi v javno banko lahko prispevamo k višjemu nivoju zdravstvene oskrbe celotnega prebivalstva. Stroka meni, da je smiselnost shranjevanja popkovnične krvi za lastno uporabo vprašljiva. Verjetnost, da nekdo zboli za boleznijo, ki jo je mogoče zdraviti z lastnimi matičnimi celicami v otroški dobi, je relativno majhna. Pri odraslih bolnikih število matičnih celic v popkovnični krvi ne bi zadoščalo za uspešno presaditev. Uporaba lastnih matičnih celic iz popkovnične krvi pa bi lahko imela pomembno mesto na področju regenerativne medicine, ki se v zadnjih letih hitro razvija.
Če matične celice shranimo v javno banko, jih lahko dobi kateri koli bolnik, če pa jih damo v zasebno, so otroku potem na voljo samo njegove lastne. Torej, če smo jih shranili v javno in jih potem potrebujemo, ne dobimo svojih, ampak ustrezne nekega drugega darovalca, kajne?
Z darovanjem v javno banko se darovalec odpove lastništvu nad celicami in tako postanejo dostopne vsem bolnikom, ki bi jih potrebovali. Odstotek darovanih celic v javni banki popkovnične krvi, ki se dejansko porabijo za presaditev, je relativno majhen, kar pomeni, da le-te ostanejo na razpolago tudi darovalcu samemu, v primeru, da bi jih potreboval.
Če bi naš otrok kasneje zaradi bolezni potreboval popkovnično kri, kje bi jo dobili in koliko časa se v povprečju čaka na ustrezno?
V kolikor darovana popkovnična kri ne bi bila uporabljena za drugega bolnika, bi na podlagi kriterijev tkivne skladnosti relativno hitro našli njegove darovane celice kot najbolj primerne. Vse darovane enote popkovnične krvi imajo natančno določene tkivne antigene, ki so osnova za ugotavljanje skladnosti med prejemnikom in dajalcem. Uspešnost iskanja skladne enote je precej odvisna od bolnikovih tkivnih antigenov, ki so lahko v populaciji bolj ali manj pogosti in lahko traja več tednov ali mesecev. Primernega darovalca se išče tako v registru prostovoljnih darovalcev krvotvornih matičnih celic kot v bankah popkovnične krvi. S povezovanjem registrov in bank v mednarodno mrežo je verjetnost, da najdemo skladnega darovalca za posameznega bolnika še večja.
Bodoča mama naj bi se na odvzem prijavila v približno 32. tednu. Najprej morata starša izpolniti vprašalnik, s katerim preverite, ali je ustrezna kandidatka za darovanje. Kaj preverjate?
Predvsem je pomembna varnost in kakovost darovanih celic: izključiti je potrebno možne nalezljive bolezni, ki bi se lahko prenesle na prejemnika, hkrati v družini staršev ne sme biti dednih bolezni (presnovnih, nekaterih oblik raka), ki bi vplivale na kakovost darovanih celic.
Ali starši izvedo, če je bila popokovnična kri ustrezna za shrambo?
Po darovanju se celice iz popkovnične krvi dodatno obdelajo. Preveri se kakovost in število celic ter opravi mikrobiološka testiranja. V kolikor darovane celice ustrezajo kriterijem, se zamrznejo. V javno banko se tako shranjene celice sprostijo šele po 1 letu, ko se staršem pošlje dodatni vprašalnik, s katerim se preverja zdravstveno stanje otroka z namenom, da se izključi dedne okvare. Staršev se običajno ne obvešča o trenutnem stanju njihovih darovanih celic. Prav tako se po načelih anonimnosti staršem ne posreduje podatkov, kdaj in komu so bile celice presajene.
Od odvzema do shranjevanja lahko mine največ 48 ur – to pomeni, da ženska, ki rodi v petek ponoči, ne more darovati popkovnične krvi?
Tako je. Čas poroda, ki je v veliki meri nepredvidljiv, je lahko eden od razlogov, zakaj načrtovanega odvzema popkovnične krvi ni mogoče izvesti. V primeru poroda v petek popoldne ali v soboto dopoldne ne bi bili vsi postopki naknadne obdelave in zamrzovanja popkovnične krvi opravljeni v predpisanem času. Razlogi za odstop od načrtovanega odvzema popkovnične krvi so sicer lahko zelo različni. Vedno je na prvo mesto postavljena skrb za zdravje porodnice in otroka.
Če se bodoča starša po tem, ko na dom že dobita vso potrebno opremo za odvzem, premislita, kaj storita s poslanim paketom – ga vrneta vam?
Za vračilo že prejetega paketa za odvzem popkovnične krvi naj starša pokličeta na Zavod RS za transfuzijsko medicino, center ESPOK, kjer se bosta dogovorila za najprimernejši način vračila. V prihodnje želimo z drugačnim načinom dela bodoče starše razbremeniti skrbi za tehnično plat izvedbe odvzemov.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV