V Sloveniji se ženske vse pogosteje zaradi različnih dejavnikov vedno kasneje odločajo za materinstvo. Nepredvidljivost življenja, hiter tempo, dolgoletno šolanje, kariera in težave pri iskanju kompatibilnega partnerja so le nekateri izmed teh dejavnikov.
Zelo hitro se zgodi, da je ženska stara že 40 let, ko spozna ljubezen svojega življenja, in je finančno stabilna ter preskrbljena, zato si želi takrat tudi ustvariti družino, a ji biološka ura ni tako naklonjena, kot naj bi ji bila 10 let nazaj.
Zato mnoge posameznice opozarjajo na to in spodbujajo vlado k razmisleku, da bi bila zamrznitev jajčnih celic dostopna in brezplačna za vse mlade ženske, ki bi si tega postopka želele. Med njimi je tudi 35-letna Kaja Travnik, ki se je o tem pogovarjala z novinarko Barbaro Bašić.
Več pa v spodnjem videu.
O postopku zamrznitve jajčnih celic odloča ginekolog, čigar odločitev mora odobriti še potrditev konzilija. Vsaj tako je v Sloveniji, praksa v tujini pa je drugačna. Izsledki raziskav po svetu navajajo, da so ženske, ki se odločajo za zamrznitev jajčec, po navadi visoko izobražene.
Med najbolj izstopajočim dejstvom je, da se ženske po raziskavi v sedmih klinikah v ZDA, Veliki Britaniji in Izraelu za zamrznitev niso odločile zgolj zaradi želje po uspešnosti, temveč tudi zaradi partnerstva. Največ žensk se za postopek odloči v svojih 30. letih.
Postopek zamrznitve jajčnih celic je v današnjih časih zelo uspešen, saj skoraj 90 odstotkov jajčnih celic preživi. Če je postopek zdravstveno utemeljen, se izvede na podlagi napotnice in stroške krije ZZZS, sicer pa ga lahko posameznice opravijo samoplačniško v tujini. Najpogosteje se odločijo postopek, ki ga izvedejo na Češkem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV