Bibaleze.si

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost

S.B.

Zanositev

0
17. 04. 2024 05.00

V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

test

Ko se pari odločijo, da bodo začeli delati na dojenčku, se poveča tudi pritisk nanje, še posebej, če ne uspe v prvih nekaj poskusih. A za spočetje novega življenja mora sovpadati veliko dejavnikov in zdravniki ne vidijo razloga za preplah, če ima zdrav par redne spolne odnose in je mlajši od 35 let ter ne zanosi do enega leta poskušanja. Nato pa se začnejo preiskave. V obdobju poskušanja zanositve pa mnogi pari naredijo kakšno izmed napak, ki je lahko usodna za uspešno zanositev. 

To pa je deset najpogostejših

Premalo seksa

Prva stvar, ki jo lahko popravite in je zagotovo najbolj zabavna, je to, da se pogosteje ljubite. Morda mislite, da če ne seksate ves čas, lahko 'prihranite' več partnerjeve sperme ali da bi morali počakati na dneve ovulacije, a se motite. "Zlahka zamudite svoje plodno obdobje, če je spolnost omejena na dneve ovulacije, saj mnoge ženske verjamejo, da so plodne, čeprav niso," pravi Samuel Wood iz San Diego Centra za reproduktivno znanost. Torej seksajte, kolikor pogosto želite, posebno pozornost pa posvetite spolnosti nekaj dni pred ovulacijo.

Strokovnjaki pri poskušanju zanositve svetujejo, da ste kar se da sproščeni in spontani.
Strokovnjaki pri poskušanju zanositve svetujejo, da ste kar se da sproščeni in spontani.FOTO: Adobe Stock

Preveč seksa

Nekateri pari mislijo, da imajo popoln koncept: pogosteje ko seksajo, lažje in hitreje bodo zanosili. Vendar več seksa ni vedno boljša odločitev. Medtem ko seks na splošno ne zmanjša potenciala sperme, kot mnogi verjamejo, lahko preveč seksa povzroči drugačne težave, pravi dr. Wood. "Spolni odnosi večkrat na dan ali celo vsak dan lahko povzročijo 'izgorelost', lahko pa se zgodi tudi, da začne par seks dojemati kot obveznost," pojasnjuje. Tudi v času, ko so plodni dnevi v polnem razmahu, je eden od partnerjev lahko nezainteresiran ali preprosto sit seksa, kar vodi v morebitno zamujeno priložnost.

Vedno iste poze

Verjetno ste že slišali, da je misijonarski položaj najboljši za spočetje in da morate po seksu držati noge v zraku, a to ni res. Ne glede na to, ali ste vi zgoraj ali vaš partner ali celo preizkusite tisto noro pozo, o kateri ste brali v časopisu, je rezultat enak. "Ko moški ejakulira, gre sperma neposredno v sluz materničnega vratu in jajcevode," pravi dr. Serena Chen, direktorica Inštituta za reproduktivno medicino in znanost Pensilvanije. "To se zgodi v nekaj sekundah, ne glede na položaj med seksom," dodaja dr. Chen. Torej, namesto da vztrajate pri isti pozi, se sprostite in zabavajte z nečim novim.

Dr. Chen predlaga, da se med posteljnimi aktivnostmi zabavate.
Dr. Chen predlaga, da se med posteljnimi aktivnostmi zabavate. FOTO: iStockphoto

Predpostavke, da je težava na strani ženske

Kadar ima par veliko težav z zanositvijo, se običajno vzrok vedno išče pri ženski. "Moški na splošno ne želijo verjeti, da je z njimi nekaj narobe," pravi Machelle Seibel, prof. porodništva in ginekologije na Medicinski fakulteti Univerze v Massachusettsu. "Dovolj je, da sperma pride ven in domnevali bodo, da so plodni," dodaja. Ampak seveda ni tako. "Par mora od prvega dne razmišljati, da je težava morda pri njej, njemu ali obeh, morda pa je seveda še kaj drugega krivega za to," pravi dr. Chenova. Zato je najbolje, da oba partnerja te dvome odpravita že na začetku, da se prepričata.

Ne veste, kdaj imate ovulacijo

Ugibati, kdaj točno so vaši plodni dnevi, je lahko težavno. "Mnoge ženske sledijo učbeniškemu primeru, saj verjamejo, da se ovulacija pojavi 14 dni po prvem dnevu menstrualnega ciklusa, vendar se njena dolžina spreminja, zato se ovulacija ne pojavi vsak mesec ob istem času," pojasnjuje dr. Seibelova in dodaja, da nekateri simptomi lahko kažejo na nastop ovulacije. "Če dobro poznate svoje telo, boste morda opazili, da se vaš izcedek iz nožnice poveča nekaj dni pred vašimi plodnimi dnevi," pravi Yvonne Bohn, avtorica knjige o materinstvu. Vendar pa veliko žensk teh znakov ne opazi in si jih nekatere napačno razlagajo, zato dr. Seibelova predlaga uporabo ovulacijskih testov za ugotavljanje, kdaj ste plodni.

Seks točno na dan ovulacije

Če ste kupili test za ovulacijo ali če merite bazalno temperaturo ali s koledarjem ugotavljate, kdaj so vaši plodni dnevi, verjetno mislite, da bi morali imeti spolni odnos na dan ovulacije, vendar bo takrat morda že prepozno. Po ovulaciji ima jajčece na voljo 12 do 24 ur, da ga semenčica oplodi. Če še niste natančno uganili, kdaj so vaši plodni dnevi, boste morali počakati na naslednji mesec, da poskusite znova, saj lahko semenčice ostanejo v vas od tri do pet dni. Zato je najbolje, da imate seks nekaj dni pred ovulacijo, saj si tako povečate možnosti za zanositev.

Ovulacijski testi vam lahko pomagajo ugotoviti, kdaj imate plodne dneve.
Ovulacijski testi vam lahko pomagajo ugotoviti, kdaj imate plodne dneve. FOTO: Adobe Stock

Uporabljate lubrikante

Dobro premislite, ko boste naslednjič želeli uporabiti lubrikante, saj lahko negativno vplivajo na gibljivost semenčic, zaradi česar težje dosežejo jajčece. Če jih morate uporabljati, poskusite z naravnimi lubrikanti, kot so olivno olje, rastlinsko olje, olje za dojenčke ...

Prekmalu poiščete strokovno pomoč

Po dveh ali treh mesecih neuspešnega poskušanja je to lahko veliko razočaranje. Vendar to ne pomeni, da potrebujete strokovnjaka takoj, da ugotovite, kaj je narobe. "Tudi v idealnih razmerah lahko popolnoma plodni pari čakajo več mesecev, da ženska zanosi," zagotavlja dr. Woodova. Če ste mlajši od 35 let, imate redne menstruacijske cikle in nimate zdravstvenih težav, ki bi lahko vplivale na plodnost, dr. Woodova svetuje potrpežljivost do enega leta.

Ne poiščite pravočasne strokovne pomoči

V nekaterih primerih pa je bolje takoj ugotoviti, ali lahko zanosite. "Če ste stari 35 let ali več, se malo prej oglasite pri ginekologu, ki se ukvarja s težavami s plodnostjo. Po neuspešnem poskušanju ni treba čakati do enega leta, dovolj bo 6 mesecev. Enako velja, če ste mlajši in imate neredne menstruacije ali ste v preteklosti imeli spolno prenosljive bolezni, zunajmaternično nosečnost ali druge zdravstvene težave, ki lahko vplivajo na plodnost," je še opozorila. 

Pravočasno poiščite zdravniško pomoč in nasvete.
Pravočasno poiščite zdravniško pomoč in nasvete. FOTO: Adobe Stock

Zanemarjate svoje splošno zdravstveno stanje

Zelo pogosto se pari, ko želijo imeti otroka, osredotočijo izključno na svoje reproduktivno zdravje, zanemarjajo pa osnove. Pomembno je, da ste pozorni na svoje zdravje na splošno, saj lahko tudi stvari, kot so prekomerna ali prenizka telesna teža, kajenje, stres in zdravila, vplivajo na plodnost. Preden se lotite načrtov za zanositev, bi bilo dobro, da oba partnerja opravita sistematski pregled, da preprečite težave, ki bi lahko vplivale na plodnost.

Vir:roditelji.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855