Bibaleze.si

Bo fantek ali punčka?

S.B.

Zanositev

0
19. 07. 2024 05.00

Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

spol otroka

Odgovor na to vprašanje bi si želeli vsi vedeti že v trenutku spočetja. Večinoma imajo starši zgolj eno željo – da bi bil otrok zdrav. Pa vendar se nekateri nagibajo k želji, da bi imeli deklico, drugi pa k temu, da bi se jim rodil fantek. O tej temi obstaja veliko mitov, ki pa jih bomo pojasnili v spodnjih vrsticah. 

Ugibanja o spolu otroka se pravzaprav začnejo že pri sami novici, da ste noseči. Obstaja pa kar nekaj namigovanj, da lahko na spol otroka vplivajo različni dejavniki, kar je treba razumeti bolj za šalo kot zares, pa vendar. Na spol otroka naj bi vplivali starost staršev, način prehranjevanja, pa tudi letni čas, v katerem je bil otrok spočet. Ravno tako naj bi nekateri simptomi nosečnosti razkrivali, kaj nosite pod srcem. Pa poglejmo. 

Kaj vpliva na spol otroka?
Kaj vpliva na spol otroka?FOTO: Shutterstock

Narodne modrosti, ki veljajo še iz obdobja naših pradedkov in prababic, so zabavne in vredno jih je preizkusiti. Konec koncev – zakaj ne bi storili vsega, o čemer govorijo, da bi si izpolnili željo, po kateri morda hrepenimo ves čas, željo po deklici ali dečku? Vsi ti dejavniki nikakor niso znanstveno dokazani in ne zagotavljajo, da bo želen rezultat v resnici dosežen, pa vendar – kaj je tisto, kar naj bi nam pri izpolnitvi te želje pomagalo?

Starost staršev

Obstajajo dokazi, da se rojstvo deklice povečuje s starostjo porodnice, še posebej, če je ženska, ko zanosi, starejša od 35 let. Na spol otroka namreč vpliva hormon gonadotropin, katerega raven v telesu s starostjo ženske raste. Ravno tako pa naj bi na spol otroka vplivala tudi starost očeta. Starejši, kot je oče, večje naj bi bile možnosti za rojstvo deklice, saj bodo semenčice z njegovo starostjo vsebovale več kromosomov X kot pa Y, kar bo povečalo možnost, da bo jajčece oplojeno s kromosomom X. 

Število otrok, ki jih že imata

Znanstvene študije so pokazale, da več kot imate otrok, večja je možnost, da boste naslednjič rodili deklico. To naj bi bilo povezano s tem, da se skozi več nosečnosti v telesu ženske poveča raven hormona gonadotropina, za katerega smo že omenili, da vpliva na večje možnosti, da boste pod srcem nosili deklico.

Družina z več otroki naj bi imela več možnosti za rojstvo deklice.
Družina z več otroki naj bi imela več možnosti za rojstvo deklice.FOTO: Shutterstock

Način prehrane

Znanstveniki so opravili študijo na 740 ženskah in izkazalo se je, da so tiste ženske, ki so zaužile več kalorij, v večjem odstotku (54 %) nosile fantka. To lahko pojasnimo s tem, da je tako zagotovljeno boljše okolje za preživetje moških semenčic.

Raven stresa pred zanositvijo 

Kar nekaj študij je potrdilo, da naj bi se v vojnem obdobju rojevalo več dečkov kot deklic. Stres namreč dviga raven hormonov kortizola in testosterona, to pa lahko vpliva na določene spremembe jajčeca, ki kromosomu Y olajša dostop. Zakaj se to dogaja, še vedno ni povsem pojasnjeno, kot tudi niso pojasnjeni mnogi drugi miti na temo zanositve. 

Ženske, ki uživajo bolj kalorično hrano, naj bi imele večje možnosti za rojstvo fantka.
Ženske, ki uživajo bolj kalorično hrano, naj bi imele večje možnosti za rojstvo fantka.FOTO: Shutterstock

Letni čas, v katerem ste spočeli

Ena izmed nemških študij, v kateri so spremljali kar 63.976 porodov v obdobju od leta 1965 do 1970, je pokazala, da je bila večina dečkov spočeta spomladi, deklic pa pozimi. Poleti in jeseni pa so oploditve prinašale razmeroma enake rezultate. Na to naj bi vplivala raznolika in obogatena prehrana spomladi ter porast virusov in bolezni, ki se pojavljajo pozimi. 

Nosečniška slabost 

Če vas v prvih dvanajstih tednih mučijo slabosti in slabo počutje, potem domnevno nosite punčko. Toda če se ti občutki pojavijo nekoliko kasneje, potem bo definitivno fantek. Ljudje tudi verjamejo, da je časovna razporeditev slabosti jasen znak za določitev spola otroka – fantki naj bi povzročali jutranje slabosti, punčke pa večerne. Izvedene so bile številne študije, da bi našli povezavo med slabostjo in spolom, vendar brez zadovoljivih rezultatov. Zato je verjetno najbolje počakati, da se otrok rodi, preden vse stene prebarvate v modro ali roza barvo. 

Vsekakor je vsem staršem skupna želja, da bi imeli zdravega otroka. Ne bo pa škodilo, če se poigrate z zgoraj navedenimi miti in na njihovi podlagi ugibate o spolu otroka, ki ga nosite pod srcem.

Vir: Roditelji.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863