Kaj pravzaprav je endometrioza?
Endometrioza je pogosto ginekološko stanje, ki prizadene približno 10 do 15 odstotkov žensk v rodni dobi. Izhaja iz besede endometrij, ki predstavlja tkivo v notranjosti maternice. Ženske, ki trpijo za endometriozo, imajo tkivo endometrijskega tipa prisotno tudi zunaj maternice. To tkivo je prav tako kot endometrij, podvrženo vplivu spolnih hormonov, kar pomeni, da pri njem prihaja do spremembe v strukturi, prihaja do zadebelitve in tudi luščenja oz. krvavitve. Vse to pa vodi k razvoju izrastkov, cist, zarastlin, lezij in lokalnih vnetij. Obolenje ni omejeno le na reproduktivne organe, ampak lahko prizadene tudi druge organe v neposredni bližini.

Kateri so simptomi endometiroze?
Endometrioza se lahko kaže z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko.
Nekateri najpogostejši simptomi so lahko: izredno močna menstrualna bolečina (dismenoreja), nenormalna ali močna menstruacija, ki lahko traja dlje (več kot sedem dni), bolečina med in po spolnem odnosu (disparevnija), težave z uriniranjem in bolečina ob uriniranju (disurija), tudi kri v urinu (hematourija), oteženo odvajanje blata in bolečine ob odvajanju, pogosta zaprtost in driska, slabost ali bruhanje, kronična utrujenost.
Oblike endometrioze
Poznamo 3 glavne oblike endometrioze:
- peritonealna endometrioza (različne oblike lezij po peritoneju, blažja oblika),
- endometrioza jajčnika (endometriomi na enem ali obeh jajčnikih),
- globoka infiltrativna endometrioza (globlje razraščanje v retroperitonealni prostor).
Ženska ima lahko eno obliko ali kombinacijo oblik.
Klasifikacija endometrioze po rASRM
rASRM (revised American Society for Reproductive Medicine score) predstavlja točkovni sistem za ocenjevanje stopnje obsežnosti endometrioze. Vrednosti so dodeljene lezijam endometrioze v peritoneju in jajčnikih, z uporabo točk, ki ustrezajo velikosti lezij. Točke so dodeljene tudi za adhezije (prirastline) na jajčnikih in jajcevodih. Poleg tega obstajajo točke za delno ali popolno obliteracijo Douglasovega prostora. Na koncu se vse točke seštejejo in glede na rezultat se endometriozo razvrsti v enega od štirih razredov resnosti oz. obsežnosti:
I. stopnja (minimalna), 1–5 točk,
II. stopnja (blaga), 6–15 točk,
III. stopnja (zmerna), 16–40 točk,
IV. stopnja (huda), > 40 točk.
Diagnosticiranje endometrioze
Za diagnosticiranje endometrioze ni dovolj klasičen ginekološki pregled ali ultrazvok rodil (četudi slednji včasih lahko postavi sum na endometriozo – npr. prisotnost endometriomov na jajčnikih). Za natančno, dokončno diagnozo (in po potrebi tudi zdravljenje), je treba izvesti laparoskopijo (manj invaziven kirurški poseg).
Kako endometrioza vpliva na plodno sposobnost ženske?
Ženske z endometriozo imajo občutno večjo verjetnost za razvoj ginekoloških težav, ki vplivajo na sposobnost zanositve (endometrioza se pri neplodnih ženskah pojavlja v kar 20 do 50 odstotkih).
Četudi diagnoze ne moremo enačiti z neplodnostjo, lahko endometrioza na plodnost ženske vpliva na več načinov, in sicer:
- sprememba anatomije v medenici, vnetja in poškodbe medeničnih struktur,
- adhezije, brazgotine jajcevodov (neprehodnost),
- zmanjšana funkcionalnost jajčnikov, motnje ovulacije, spremenjena zaloga in kakovost jajčnih celic,
- spremenjeno delovanje imunskega sistema,
- motena ali otežena implantacija zarodka v maternici.
Četudi nobenega vpliva endometrioze ni za zanemariti, endometriomi jajčnikov, na dolgi rok, brez dvoma predstavljajo največjo nevarnost za plodno sposobnost ženske.

Kaj so endometriomi?
Endometriomi so cistične lezije, napolnjene s temno rjavo endometrijsko tekočino, zato jih včasih imenujemo tudi "čokoladne ciste". Najpogosteje se nahajajo v jajčnikih, njihova prisotnost pa navadno kaže na hujšo obliko oz. višjo stopnjo endometrioze.
Endometriomi povzročajo kronične bolečine v medenici in na funkcijo jajčnikov ter ovarijsko rezervo, vplivajo do te mere, da lahko povzročijo občutno zmanjšano plodnost oz. celo neplodnost.
Zamrzovanje jajčnih celic za ženske z endometriozo – da ali ne?
Danes še vedno najučinkovitejšo metodo zdravljenja endometrioze predstavlja kirurško zdravljenje, najpogosteje v obliki laparoskopije. Četudi se lahko z operativnimi posegi pri ženskah omili kronično bolečino in plodno sposobnost povrne ali najmanj izboljša, ob operaciji nemalokrat pride do nenamenskih poškodb reproduktivnih organov. Pri odstranjevanju endometriomov se skoraj vedno deloma odstranjuje tudi zdravo tkivo jajčnika, včasih pa lahko pride do prekinitve oskrbe jajčnika s krvjo. Ob večkratnih posegih se tako lahko pomembno zmanjša velikost oz. volumen jajčnika in njegovo funkcionalnost.
Z leti in napredovanjem obolenja ne upada le funkcionalnost jajčnikov in ovarijska rezerva, temveč tudi kvaliteta jajčnih celic. Ta je pri ženskah z endometriozo mnogo bolj prizadeta in upade prej kot pri ženskah, ki za endometriozo ne trpijo.
Ženske z endometriozo bi morale imeti možnost zamrzovanja jajčnih celic v sklopu zdravstvenega zavarovanja, zaradi visokega odstotka neplodnosti, ki jo bolezen prinese s seboj. Ženske z endometriozo se namreč pogosto soočajo z enakimi možnostmi za neplodnost kot ženske, ki se zdravijo s kemoterapijo, na primer. V določenih primerih je lahko ta odstotek še višji.

Ženske z endometriozo, ki niso v razmerju oz. še niso pripravljene zanositi, predstavljajo odlične kandidatke za tehnike ohranjanja plodnosti, kot je zamrzovanje jajčnih celic. Če je le mogoče, je najbolje, da se jajčne celice zamrznejo, ko so ženske mlade in je endometrioza še v zgodnjih fazah, saj je takrat največ možnosti, da se jajčniki na stimulacijo dobro odzovejo in manj verjetnosti, da so na jajčnikih prisotne ciste (oz. več cist), ki bi proces pomembno ovirale.
V Sloveniji se shranjevanje oz. zamrzovanje jajčnih celic za zdaj omogoča onkološkim bolnicam, so pa se stvari pričele premikati tudi na področju bolnic z endometriozo. Na Češkem se zamrzovanje jajčnih celic, znano pod imenom social freezing, izvaja že vrsto let, na voljo pa je vsem ženskam. Na kliniki Unica v Brnu in Pragi tak postopek stane 2.200 evrov in zajema uvodni posvet z zdravnikom, analizo vseh pomembnih hormonov, test na spolno prenosljive bolezni, folikulometrije, aspiracijo (pridobitev) jajčnih celic v splošni anesteziji, priprava jajčnih celic na oplojevanje in zamrzovanje ter hranjenje jajčnih celic za obdobje dveh let. K osnovni ceni mora ženska prišteti še zdravila, potrebna za izvedbo postopka.
Čez čas, ko je ženska zdrava oz. pripravljena ustvariti družino, se jajčne celice uporabi – oplodi s semenom partnerja (po ICSI tehniki) in nastale zarodke prenese v maternico oz. shrani.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV