V nosečnosti je izjemno pomembno, da bodoče mame redno hodijo na ginekološke preglede ter da posvečajo veliko pozornosti zdravju – tako telesnemu kot čustvenemu, prehrani in telesni aktivnosti. Pod srcem nosijo bitjece, za katerega lahko lepo poskrbijo z zdravim življenjskim slogom, saj neposredno vplivajo na razvoj in zdravje še nerojenega otročka.
Uravnotežena, raznolika in zdrava prehrana je ključna v vseh obdobjih življenja, še posebej pa v nosečnosti. Pomembna je za zdravje bodoče mamice in za razvoj ploda, kajti vse, kar zaužije nosečnica, deloma prejme tudi še nerojeni otroček. Zato mora vnesti dovolj hranil, beljakovin, vlaknin, tudi nekaj ogljikovih hidratov in maščob ter vitaminov in mineralov.
Priporočljivo je dodajati folno kislino za preprečevanje nevroloških okvar ter po potrebi omega 3 maščobne kisline, kalcij in železo. Obroki naj bodo redni, skozi dan naj jih bo pet – trije glavni (zajtrk, kosilo in večerja) in dve malici. Treba je popiti dovolj tekočine, najbolje vode, in ne, ni treba jesti za dva. Več o pravilni prehrani v nosečnosti si lahko preberete v spodnjem članku:
5 priporočil in 5 napak v prehrani nosečnice
Nosečnica naj se izogiba škodljivim snovem, kot so alkohol, tobak in prepovedane droge, saj negativno vplivajo na njeno zdravje in na razvoj ploda. Ob uživanju nanizanega je povečano tveganje za slabe izide nosečnosti, kot so prezgodnji porod, zastoj plodove rasti, smrt ploda ali novorojenčka. Dojenček se lahko rodi v svet s fetalnimi alkoholnimi motnjami, zaradi česar trpi posledice celo življenje.

Toleranca naj bo ničelna, saj je po opozorilih stroke preveč že en kozarec alkohola, že en sam cigaret in seveda prav tako neznatna količina droge. Omejitev je tudi pri jemanju nekaterih zdravil, zato se pred uživanjem vselej posvetujte z ginekologom ali zdravnikom. Več o posledicah uživanja alkohola, tobaka in prepovedanih drog si lahko preberete v spodnjem članku:
'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!
Med nosečnostjo je priporočljiva zmerna vadba, saj izboljša razpoloženje in dvigne energijo. Med telesno aktivnostjo se namreč sproščajo hormoni sreče, kar seveda pozitivno vpliva na mamico in tudi na plodek. Z vadbo je mogoče omiliti nekatere nosečniške tegobe; manj boli križ, manj je utrujenosti in boljša je prebava.
Nagrada pride tudi na koncu – ob porodu, ko se je treba zelo potruditi in ko se zahteva določeno stopnjo fizične pripravljenosti. Raziskave so celo pokazale, da imajo dojenčki telesno aktivnih nosečnic manj okvar srčkov in da hitreje razvijejo določene motorične sposobnosti.

Tudi okrevanje po porodu je praviloma hitrejše in lažje ter kilogrami gredo prej dol. O vadbi se posvetujte z ginekologom, sicer pa so načeloma za zdravo nosečnico primerni hoja, plavanje, vaje z lažjimi utežmi ter joga, pilates in aerobika za nosečnice. Medtem se raje izogibajte športom, kjer je večje tveganje za poškodbe, padce in udarce, kot sta denimo kolesarjenje ali smučanje. V spodnjem članku lahko preverite, kakšne vaje svetuje osebna trenerka Nuša Gnezda med nosečnostjo in po porodu:
Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Poleg fizičnega je pomembno tudi čustveno zdravje. Stres, tesnoba in druge psihične težave lahko slabo vplivajo tudi na še nerojenega otročka. Duševno zdravje vpliva tudi na telesno; posledice duševnih težavah se lahko izrazijo v visokem krvnem pritisku ali nosečniški sladkorni bolezni. Stres in tesnoba lahko vplivajo na razvoj možganov ploda, duševne težave lahko povečajo tveganje za zaplete pri porodu ter vodijo v težave pri navezovanju stikov z dojenčkom.
Zato je ključnega pomena, da se nosečnica izogiba stresu in skrbem, ima ob sebi vso podporo in poišče pomoč, če je potrebno, pomagajo pa si lahko tudi s tehnikami sproščanja. V spodnjem članku lahko podrobneje preverite, zakaj je pomembna dobra psihična pripravljenost v nosečnosti:

Na zdravje in razvoj ploda vplivajo tudi starost in zdravstveno stanje nosečnice ter genetski dejavniki. Ključnega pomena so redni ginekološki pregledi in preiskave, saj so bistveni za ohranjanje zdravja nosečnice in otročka ter za pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav.
V Sloveniji je dobro poskrbljeno za nadzor zdrave nosečnosti in bodoči mamici v okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja pripadajo 10 sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Katere preiskave v nosečnosti poznamo, lahko preverite v spodnjem članku:
Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
Nosečnica pa s svojim početjem in načinom življenja vseeno tudi ne more vplivati na določene dejavnike, ko gre za zdravje in razvoj ploda, recimo na genetiko, nekatera zdravstvena stanja in nepredvidljive zaplete. Tako so izven njenih rok genetske motnje, kromosomske in prirojene nepravilnosti, prav tako ne more preprečiti spontanega splava in nekaterih drugih nepričakovanih zapletov.
Pomembno je, da bodoče mamice, kolikor je le mogoče, dobro skrbijo za telesno in duševno zdravje, da se izogibajo škodljivim razvadam in da se redno udeležujejo predporodnih pregledov. Tako bodo poskrbele za najboljše možno zdravje ploda, pri čemer pa je ključno tudi vedeti, da na določene stvari tudi nimajo vpliva.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV