Bibaleze.si

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?

Ž. H.

Zanositev

1
13. 08. 2024 05.00

Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je to?

Nosečnica

Za mlajše od 35 let in dobrega zdravja lahko traja tudi do enega leta, številka pa se z leti zvišuje. 

Sodeč po strokovni raziskavi, 67 % žensk, starih 38 let, zanosi šele po dveh letih rednega poskušanja. Čas trajanja do zanositve je odvisen tudi od tega, ali se spolni odnos zgodi nekaj dni pred ovulacijo ali na dan ovulacije, saj je takrat največja verjetnost zanositve. Če se menstruacija pojavlja na 28–35 dni, do ovulacije pride približno 14 dni po začetku zadnje menstruacije. 

Dokazano je, da ima eden od sedmih parov težave s spočetjem.

Več kot polovica žensk pričakuje, da bo zanosila v šestih mesecih, mlajše ženske pa, da se bo to zgodilo hitreje. V študiji več kot 1400 žensk, ki so svojo zadnjo nosečnost načrtovale, jih je 30–44 % ugotovilo, da je trajalo dlje, kot je bilo pričakovano. 

Pogost in zlahka popravljiv dejavnik je napačno predvidevanje primernega časa za spolni odnos. Kar polovica vseh parov poskuša zanositi ob 'napačnem' času, ker ne vedo, kdaj so njihovi najbolj plodni dnevi. 

Največja možnost zanositve je na dan ovulacije.
Največja možnost zanositve je na dan ovulacije. FOTO: Shutterstock

Kako zanositi hitreje?

Uporabljajte ovulacijske teste, ki zaznajo porast hormona, imenovanega LH (luteinizirajoči hormon). Ta doseže vrh 24 do 36 ur pred ovulacijo in je izjemno pomemben za pravilno delovanje reproduktivnega sistema, saj pri ženskah sproži ovulacijo, pri moških pa spodbuja nastajanje testosterona. Z uporabo testa začnite takoj, ko si želite zanositi, saj vam bo pomagal razumeti vaš menstrualni cikel in hitro prepoznal morebitne nepravilnosti v dolžini le-tega. Čeprav morda ne bo mogel popolnoma odpraviti stresa pri poskušanju, vam lahko vlije upanje, da so vaše možnosti maksimalno povečane.

Ameriški ginekolog dr. Cristopher Cantwell poleg rednega spremljanja vašega cikla za hitrejšo zanositev priporoča še ohranjanje stresa na obvladljivi ravni, zdravo telesno težo, redno telovadbo, uživanje zdrave prehrane, prenehanje kajenja, vnos kofeina pa naj na dnevni ravni ne bi presegal 200 miligramov.

Leta štejejo

Če ste starejši od 35 let, poskušajte vsaj šest mesecev, preden poiščete strokovno pomoč, če štejete 40 let ali več, pa je priporočljivo, da obiščete svojega zdravnika takoj, ko se odločite za otroka. Naravna plodnost ženske namreč začne upadati že v poznih 20-ih, saj ima manj jajčec, kakovost le-teh pa z leti postane nižja. Po 35. letu je izčrpanost jajčec na kritični ravni, po 40. letu pa so možnosti za zanositev še precej manjše. To ne velja le za naravno spočetje, ampak tudi za asistirano. Po podatkih britanskega Urada za embriologijo in človeško oplojevanje (HFEA) bo približno 95 % žensk, starih 35 let, ki imajo redne nezaščitene spolne odnose, zanosilo po treh letih poskusov, pri ženskah, starih 38 let, pa bo to uspelo le 75 %.

Kaj pa stres?

Stres minimalno vpliva na sposobnost ženske, da zanosi. Študije so pokazale, da imajo vrhunske športnice in ženske z nizko proizvodnjo ženskih hormonov (motnje hranjenja, nizka teža) višje ravni stresnih hormonov, kar lahko vpliva na njihovo sposobnost sproščanja jajčeca. Vendar pa običajni vsakodnevni stres nima velike vloge pri tem. Običajno so stresne situacije kratkotrajne in zato nimajo trajnega vpliva na plodnost.

 Če se brez uspeha trudite že več kot eno leto, se posvetujte z ginekologom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863