Bibaleze.si

Zvezdnice, ki so rodile po 40. letu starosti

S.B.

Zanositev

0
12. 10. 2022 05.00

V zadnjih letih se je iz različnih razlogov povečalo število žensk, ki rojevajo po 35. ali 40. letu starosti, med njimi tudi nekaj slavnih zvezdnic, zato vam predstavljamo 5 mitov o nosečnosti po 35. letu starosti, ki jim ne gre verjeti.

Grace Gummer in Meryl Streep

Med zvezdnicami je mnogo žensk, ki so se odločile imeti otroka po 35. letu starosti, nekatere tudi po 40. letu. Med njimi so Salma Hayek, Meryl Streep, Nicole Kidman, Naomi Watts, Courteney Cox, Tina Fey, Julianne Moore, Annette Bening, Jeri Hall in Brooke Shields. Igralca Kelly Preston in John Travolta sta vnovič postala starša, ko sta bila stara 48 oziroma 56 let. Mariah Carey je dvojčka rodila pri 41 letih, Marcia Cross pa je svoji dvojčici rodila pri 44 letih, medtem ko sta Holly Hunter in Beverly D'Angelo postali mami dvojčkov pri 47 letih. Ravno tako pa je tudi pevka Celine Dion po sinu pri 42 letih rodila še dvojčka. Med slavnimi, ki so pozno postale mame, sta tudi priljubljena ameriška igralka Halle Berry, ki je rodila pri 42 letih, in pevka Madonna, ki je rodila pri 41 letih. Zvezdnica, ki je postala mama pri svojih 50 letih, pa je Janet Jackson. In četudi so starejše porodnice vse bolj prisotne v naši družbi, so še vedno precej stigmatizirane. Zato vam predstavljamo 5 mitov o nosečnosti po 35. letu starosti, ki jim ne gre verjeti. 

Mit številka 1: Po 35. letu ne boste mogli zanositi

Novodobne raziskave so pokazale, da kar 82 odstotkov parom, ki so stari med 35 in 39 let in poskušajo zanositi, to uspe v prvem letu, kar 90 odstotkov pa je takih, ki jim zanositev uspe v roku dveh let. Predvsem pa je to odvisno od vašega zdravstvenega stanja in splošnega počutja ter reproduktivnega zdravja vas in vašega partnerja. Univerzalnega pravila, ali bo imela starejša nosečnica zaplete, ni, saj je to odvisno tudi od drugih dejavnikov, kar velja pravzaprav za vse bodoče mamice. Najpomembnejše je, da ste v osnovi zdrave, opravite vse potrebne preglede in skrbite zase oziroma vzdržujete čim bolj zdrav življenjski slog. Ena od prednosti starejših mamic je zagotovo ta, da so čustveno bolj zrele, gnezdece že imajo pripravljeno in običajno so tudi samozavestnejše in uspešnejše pri stvareh, ki se jih lotevajo. Imate pravico biti mama, tudi v zrelejših letih, če čutite, da zmorete, in nimate večjih zdravstvenih težav. 

Mit številka 2: poznejša leta pomenijo rizično nosečnost

Zanositev po 35. letu starosti naj bi povečala verjetnost, da bo nosečnica imela težave z visokim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo in miomi ter da se bodo tekom poroda pojavili kakšni zapleti. Tudi tveganje za rojstvo otroka z Downovim sindromom pri nosečnicah, starejših od 35 let, narašča, vendar vse to še ne pomeni razloga za preplah. Veliko je žensk, ki so zanosile v poznih tridesetih ali zgodnjih štiridesetih, pa so imele popolno in čudovito nosečnost ter so donosile zdravega in popolnega otroka. Pomembno je le, da skrbite za svoje fizično zdravje in splošno počutje ter po navodilih zdravnika sledite vsem smernicam in se udeležite vseh potrebnih preiskav. Prehranjujte se zdravo in raznoliko, redno se gibajte ter se izogibajte nikotinu in alkoholu. 

Rachel McAdams je tudi zanosila pri 41. letih.
Rachel McAdams je tudi zanosila pri 41. letih.FOTO: Profimedia

Mit številka 3: Mlajši starši so srečnejši

Napačna predstava. Po navadi imajo ravno mlajši starši čustvene izbruhe in nihanja, finančne težave in skrbi ter pomanjkanje samozavesti. Ravno tako se nekaterim staršem, ki so mladi postali očetje in matere, zdi, da so zamudili marsikaj, medtem ko starši v zrelejših letih nimajo tovrstnih obžalovanj, saj so izkoristili mladost, kakor so si želeli, in v tem času verjetno zgradili tudi kariero in finančno stabilnost, v katero bodo pripeljali novega družinskega člana. Seveda na srečo staršev vpliva veliko dejavnikov, vendar pa to zagotovo ni starost. 

Mit številka 4: Ženske, ki so pozno zanosile, so karieristke

Ambiciozne. Egoistke. Karieristke. Tiste, ki so družino postavile na zadnje mesto. Pa ni res, vsaj v večini primerov ne. Gre za splet različnih okoliščin, zaradi katerih se enostavno morda še niso počutile pripravljene in dovolj odgovorne za prevzem skrbi za živo bitje. To pomeni, da so skrbne in ljubeče in predane. Da, ko se odločijo biti mame, so dobre mame. Stoodstotno predane družini. Spet drugim morda vsa ta leta prej ni uspelo ali pa enostavno niso našle osebe, ki bi ji zaupale in s katero bi si želele otroka. Razlogov, zakaj ženska postane mati v zrelejših letih, je ogromno in ni prav, da knjigo sodimo po platnicah. 

Mit številka 5: Starejše mame se nimajo pravice pritoževati, da jim je težko

Spoštujte se. Bodite nežne in ljubeče do sebe. Ne glede na to, koliko ste bile stare, ko ste zanosile in rodile otroka, vam pripada tudi pravica, da potožite, kadar ste utrujene, izčrpane ali naveličane. Otroci so zahteven zalogaj in kadar ne nehajo jokati, ve pa ste izmozgane, poiščite pomoč. Oba sta starša in nihče vam ne bo očital, če se tudi partner enakovredno vključi v starševsko vlogo ter del bremena starševstva in odgovornosti prevzame nase. Če ste postale mama v zrelejših letih, še ne pomeni, da se morate konstantno dokazovati, biti videti sveže in spočite ter nikdar ne smete priznati, da ste utrujene. Vse smo krvave pod kožo in vse ženske, ki premorejo človečnost, bodo to razumele in vam ponudile oporo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855