Bibaleze.si

To so najpogostejši vzroki neplodnosti

S.B.

Zanositev

0
25. 05. 2024 02.30

Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

trebuh

Neplodnost je definirana kot neuspešen poskus zanositve s pogostimi nezaščitenimi spolnimi odnosi v obdobju najmanj leta dni. Prizadene lahko vsakega izmed nas, najmanj 15 odstotkov parov pa se sooča z neplodnostjo. Nanjo vpliva več različnih dejavnikov. 

Če ste mlajši od 35 let, bo vaš zdravnik predvidoma postavil diagnozo neplodnosti po 12 mesecih poskušanja zanositve z nezaščitenimi rednimi spolnimi odnosi, če pa ste nad 36. letom starosti, pa se ta meja spusti na 6 mesecev poskušanja zanositve. 

Dejavnikov, ki vplivajo na neplodnost, je več.
Dejavnikov, ki vplivajo na neplodnost, je več.FOTO: Shutterstock

Katere vrste neplodnosti poznamo?

Primarna neplodnost: o primarni nosečnosti govorimo, ko par še ni uspel spočeti otroka kljub rednim in nezaščitenim odnosom v roku najmanj enega leta. Za primarno neplodnost obstajajo številni razlogi.

Sekundarna neplodnost: pomeni, da je par v preteklosti že uspešno spočel otroka, nato pa do ponovne zanositve ni prišlo. 

Nepojasnjena neplodnost: o nepojasnjeni neplodnosti govorimo, kadar je izvid moškega semenskega izliva normalen, ženska pa ima potrjene ovulacije, ohranjene jajcevode, pravilno oblikovano maternično votlino in normalno rezervo jajčnika, a do zanositve kljub temu ne pride. 

Kakšni so lahko vzroki za neplodnost?

Na neplodnost lahko vpliva več različnih dejavnikov. Odkrijemo jih lahko pri ženskah, moških ali pa pri obeh partnerjih. Pri nekaterih parih pa strokovnjaki ne uspejo odkriti vzrokov, zato takšni neplodnosti rečemo nepojasnjena neplodnost. 

Neplodnost pri ženskah 

Med najpogostejša vzroka spadata okvarjenost jajcevodov in motnje ovulacije, zelo pogoste pa so tudi težave z endometriozo in nepravilnostmi maternice, vzrok pa se lahko skriva tudi v starosti ženske. 

Med morebitne dejavnike, ki lahko vplivajo na neplodnost pri ženski, pa spadajo tudi prenizka ali previsoka telesna teža, način življenja, kot so recimo poseganje po prekomernih količinah alkohola, kajenje, premalo vsakodnevnega gibanja in rekreacije, dolgotrajna podvrženost stresu ali uživanje prepovedanih substanc. 

Neplodnost pri moških 

Pri kar 40 odstotkih parov je neplodnost ugotovljena pri moškem. Največkrat gre za posledico slabše kakovosti in gibljivosti semena, nižjemu deležu pravilno oblikovanih semenčic ter prisotnosti antispermalnih protiteles. Med manj pogoste vzroke pa spadata tudi odsotnost semenčic ali semenskega izliva

Hkrati so lahko vzrok moške neplodnosti tudi poškodbe, prebolela vnetja, razširitev ven v modih, škodljivi vplivi okolja ali hormonski motilci, poklicna tveganja, nekateri načini zdravljenja, kronične bolezni ali nezdrav slog življenja. Lahko gre tudi za prirojene nepravilnosti v razvoju zunanjega spolovila ali za motnje spuščanja mod ter kromosomsko-genetske nepravilnosti. Pri kar polovici moških pa vzrok za neplodnost ni ugotovljen. 

Pri moških obstajajo številni razlogi za neplodnost, a vseeno pri polovici moških ostanejo nepojasnjeni.
Pri moških obstajajo številni razlogi za neplodnost, a vseeno pri polovici moških ostanejo nepojasnjeni.FOTO: Adobe Stock

Katere preiskave za ugotavljanje vzroka neplodnosti poznamo?

Pred pričetkom zdravljenjem neplodnosti je ženska obravnavana pri ginekologu specialistu in pri njem opravi prvi posvet oz. pregled z namenom ugotavljanja vzrokov in določitve postopkov zdravljenja.

- prvi pregled

- ultrazvočna preiskava rodil

- spermiogram/analiza semena

- hormonske preiskave

- protitelesa na Cl. trahomatis

- transvaginalna hidrolaparoskopija (THL)

- histerosonosalpingografija (HSSG)

- laparoskopija (LPSC)

- histeroskopija (HSC)

- preiskave za ugotavljanje moške neplodnosti

Neplodnost ima številne čustvene, fizične, psihološke, pa tudi finančne posledice za par. Pomembno je, da ne pozabita, da sta v tem skupaj, da morata biti potrpežljiva in razumevajoča drug do drugega ter se osredotočiti na pozitivne plati odnosa. 

Neplodnost je izjemno težka preizkušnja, zato se obkrožite z ljudmi, ki vas podpirajo, ali pa razmislite o pridružitvi spletni skupini za podporo. Včasih je lahko koristno, če svoje občutke delite z ljudmi, ki razumejo, skozi kaj greste.

PREBERI ŠE: Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti

Vir: my.clevelandclinic.org, ukc-mb.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863