Mnoge ženske menijo, da so 30. leta pravi čas za zanositev, saj so v tem obdobju že karierno uveljavljene, finančno stabilne ter dovolj izkušene in modre, da se lažje spopadejo z izzivi materinstva. Ste tudi vi med njimi?
Vrsto desetletij so imele ženske med 25. in 29. letom starosti najvišjo rodnost. A raziskovalna študija iz leta 2016, ki so jo opravili v Centru za nadzor in preprečevanje bolezni v ZDA, so razkrile, da v zadnjih letih število žensk, ki se odločajo za otroke v 30. letih in pozneje, znatno narašča. Ločena študija iz leta 2018 je pokazala, da se je povprečna starost mater, ki so prvič rodile, zvišala iz 21 v 70. letih prejšnjega stoletja na 27. Zakaj vse več žensk rojeva v 30.? Obstaja kar nekaj razlogov za to.
PREBERI ŠE: Laparoskopija ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Finančna stabilnost
Eden pomembnejših razlogov, da se ženske odločajo za materinstvo v zrelejših letih, je zagotovo finančna stabilnost. Večina jih pri 30 letih že ustvari neko kariero in se odloči za določen poklic, kar pomeni tudi redne prihodke. Pri 30 boste zagotovo zrelejši, modrejši, sposobnejši varčevati ter sprejemati boljše finančne odločitve. V tem primeru boste imele tudi manj skrbi glede stroškov, ki jih prinaša rojstvo otroka, kar pomeni tudi manj stresa, boljše počutje, določeno mero varnosti.
Varen partnerski odnos
Bolj verjetno je, da bodo ženske pri 30 s partnerjem ustvarile zdrav odnos, ki je vreden zaupanja. Večina žensk se namreč odloči za nekaj časa postaviti materinstvo na stranski tir, saj se želijo prepričati o tem, kakšen je partner in če je primeren za bodočega očeta otroka. To je ključno in pomembno vprašanje, ki bo vplivalo na vse, tako družinsko dinamiko kot tudi vzgojo, odnose in skrb za otroka.
Izkušenost
Spomnite se, kakšni ste bili pri 23 letih. Morda nekoliko naivni, manj zreli, neizkušeni. Do 30. leta boste najverjetneje že nekaj prepotovali, preživeli, oddelali in si pridobili več življenjskih izkušenj, ki vam bodo pomagale tudi pri tako pomembni vlogi, kot je vloga matere. Postali boste modrejši, mirnejši in otroku boste lahko nudili večjo podporo.
Slabosti zanositve pri 30
Zdravniki menijo, da lahko porod po 30. letu s seboj prinese tudi številne posledice in tveganja. Bolje je, da jih imate v mislih, da boste pripravljeni, če se zgodijo. Tukaj je nekaj pogostih zapletov v nosečnosti po 30. letu:
Zanositev lahko traja dlje
Po 30. letu bodo nekatere ženske težje zanosile. Število jajčnih celic se močno zmanjša, upadati pa začne tudi njihova kakovost. Vsi ti dejavniki povzročajo neplodnost, katere zdravljenje lahko traja dlje.
Različne bolezni
S staranjem se pojavijo zdravstvene težave, kot so bolezni ščitnice, sladkorna bolezen, debelost in visok krvni tlak, ki vplivajo na vas in zdravje vašega otroka. Ta zdravstvena stanja lahko povečajo tudi tveganje za prezgodnji porod.
Zapleti v nosečnosti
Med nosečnostjo imate večje tveganje za razvoj gestacijskega diabetesa ali visokega krvnega tlaka. Bolj boste morali paziti na prehrano, se gibati in pogosteje obiskovati ginekologa.
Potreba po carskem rezu
Med zaplete v nosečnosti v 30. letih sodijo tudi težave, kot so težak porod in daljša porodna bolečina zaradi naslednjih težav:
Maternični vrat se ne odpira pravilno.
Dojenčkovo gibanje ni pravilno.
Popadki niso dovolj močni, da bi iztisnili otroka.
Večje tveganje za spontani splav
Tveganje za spontani splav se poveča pri nosečnicah v poznih 30. letih. Številni dejavniki, kot so kakovost jajčeca, starost in biološke omejitve, lahko povzročijo spontani splav po 30. letu.
Zdravje vašega otroka
Nosečnost v poznih 30. letih lahko bolj ogroža zdravje otroka. Dojenčki, rojeni starejšim ženskam, so pogosto izpostavljeni genetskim težavam, kot so Downov sindrom ali okvare hrbtenjače. Ginekologi zato izvajajo prenatalne teste, kot so amniocenteza in redni ultrazvočni pregledi, da zagotovijo, da je otrok zdrav.
Stvari, ki jih morate narediti, če nameravate zanositi pri 30
Kontracepcija
Če ste jemali kontracepcijske tablete, jih prenehajte uporabljati nekaj mesecev, preden nameravate zanositi.
Nehajte kaditi in piti alkohol
Izogibajte se kajenju in alkoholu, če poskušate zanositi. Prosite svojega partnerja, naj zmanjša kajenje in uživanje alkohola, saj lahko te slabe navade zmanjšajo število in kakovost semenčic pri moških. Za zdravo nosečnost in zdravega otroka je treba spremeniti življenjski slog.
Usposabljanje
Če nameravate zanositi v 30. letu, sta vadba in redno gibanje priporočljiva. Ne samo, da vam bo to pomagalo shujšati, ampak bo tudi povečalo vašo telesno pripravljenost, zaradi česar bo nosečnost veliko lažja.
Obvladajte stres
Če poskušate zanositi in ste v svojih 30. letih, lahko več dejavnikov poveča vašo raven stresa in vpliva na vaše telo. Stresne situacije pa lahko odložijo nosečnost ali razvijejo zaplete, povezane z nosečnostjo. Zato je zelo pomembno obvladati fizični in psihični stres. Morda boste morali poiskati pomoč svojega partnerja, prijateljice ali družine. Poskusite tudi z meditacijo, saj pomaga umiriti živčnost in sprejemati boljše odločitve.
Obiščite zdravnika
Preden načrtujete zanositev, mnogi strokovnjaki priporočajo obisk ginekologa, da izključite morebitne kronične bolezni, kot sta astma ali sladkorna bolezen. Po nosečnosti boste z rednimi pregledi spremljali svoje in otrokovo zdravje ter rešili morebitne zdravstvene težave.
Previdno z zdravili
Če jemljete zdravila za obstoječe zdravstvene težave, se posvetujte s svojim zdravnikom, saj mnoga zdravila niso primerna za nosečnice. Odmerek lahko dopolnite ali prosite zdravnika, da vam predpiše alternativna zdravila, ki ne bodo vplivala na nosečnost. Prepovedano je tudi samozdravljenje in jemanje alternativnih pripravkov.
Prehrana
Ne pozabite jesti zdravo. Prepričajte se, da vaša prehrana vključuje vsa hranila, ki jih vaše telo potrebuje za zdravo nosečnost in porod. Jejte torej sveže sadje ter zelenjavo in pijte veliko vode.
Druga dejstva, povezana z nosečnostjo v 30. letih
Spolni položaji ne vplivajo na vaše možnosti zanositve
Morda mislite, da lahko določen spolni položaj pomaga hitreje zanositi, vendar to ni res. Nobena študija ne more potrditi, da je določen položaj boljši za zanositev od katerega drugega.
Pomembno vlogo imajo tudi moški
Na čas zanositve vpliva tudi starost očeta. Približno 15 % moških, starejših od 35 let, ne uspe oploditi ženske niti po enem letu poskusov. Toda zdrav življenjski slog lahko paru pomaga hitreje zanositi.
PREBERI ŠE: Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?
Spontani splavi so pogostejši, kot si mislite
Približno 30 % vseh nosečnosti se konča s spontanim splavom. Na žalost zaradi tabuja, ki je s tem povezan, zelo malo ljudi o tem odkrito govori.
Naj vas ne skrbi, če pri 20 še niste pripravljeni na otroka
Ne pozabite, da je medicina izjemno napredovala in večina žensk rodi srečne, zdrave otroke v 30. in celo sredi 40. let. Če skrbite za svoje zdravje, se pravilno prehranjujete in redno gibate, imate lahko srečno nosečnost in zdravega otroka, kar pa je na koncu najpomembneje.