Telo pošilja več signalov za ovulacijo, vendar je za prepoznavanje znakov morda potrebno nekaj vaje. Nekatere znake zlahka opazimo, drugi zahtevajo večjo pozornost. Ko se jih naučite, boste lažje prebirale spremembe, ki se dogajajo v vašem telesu. In če spremljate svoje cikle in menite, da težave z ovulacijo vplivajo na vašo sposobnost zanositve, se dogovorite za posvet z ginekologom ali specialistom za plodnost.
7 znakov ovulacije
Cervikalna sluz
Sluz je med ovulacijo podobna surovemu beljaku, zelo lepljiva in se dobro razteguje v tanko nit. Pred in po ovulaciji je redkejša in ni lepljiva. Vlečljiva sluz iz nožnice je zelo zanesljiv znak ovulacije. Ovulacijo vidimo še z opazovanjem čiste sline ali sluzi pod povečavo – takrat kristalizira v obliki praprotinih listov. Poudariti velja, da naj žensk ne skrbi, kaj je ta sluz na spodnjih hlačkah. Bolj je sluz bogata, bolj je tudi ženska hormonsko dejavna. Vse to omogoča prijetnejši spolni odnos in poveča možnost zanositve.
Povečan libido
Ko se ovulacija približuje, boste morda opazili, da ste bolj razpoloženi za seks. To je naravna reakcija telesa na ovulacijo.

Povišana bazalna telesna temperatura
Bazalna telesna temperatura bo ostala nespremenjena do tik pred ovulacijo, ko se bo zelo rahlo znižala, nato pa spet poskočila in ostala povišana – znak, da je prišlo do ovulacije. V času ovulacije ima ženska približno pol stopinje višjo telesno temperaturo.
Položaj materničnega vratu
Skozi cikel maternični vrat, ki se nahaja na koncu "tunela" v nožnici, spreminja položaj. Zunaj plodnega okna je maternični vrat nižji, trši in bolj zaprt. Pred ovulacijo se maternični vrat premakne višje ter postane mehkejši in bolj odprt. Te spremembe je mogoče spremljati z dotikom.
Občutljive prsi
Povečanje ravni estrogena v telesu, ki doseže vrhunec z ovulacijo, lahko povzroči tudi občutljive, nekoliko otekle prsi.

Ovulacijska bolečina
Ovulacija je včasih povezana z napetostjo ali bolečino v trebuhu. Lahko pride do rahle krvavitve ali rjavkastega izcedka iz nožnice. Vendar zdravljenje večinoma ni potrebno. Bolečine običajno po 24 urah izginejo.
Ovulacijski testi
Testni lističi za ovulacijo so enostaven in cenovno dokaj ugoden način za potrditev ovulacije. Ni vam treba kupovati dragih kompletov za napovedovanje ovulacije. Testni lističi zaznavajo količino luteinizirajočega hormona v vašem urinu, ki je indikator, da se ovulacija dogaja ali se bo kmalu zgodila.
3 znaki, ki kažejo, da morda nimate ovulacije
Če ste spremljali svoje cikle in niste prepričani, ali ovulirate, obstaja nekaj znakov, ki lahko kažejo na morebitne težave:
Neredni cikli
Povprečni cikel je med 21 in 35 dnevi in naj bi se v dolžini razlikoval le za nekaj dni na mesec. Če vaših ciklov ni, so krajši od 21 dni, daljši od 35 dni ali se spreminjajo za več dni na mesec, to kaže na težavo z ovulacijo.
Neredni cikli so lahko posledica številnih različnih možnih težav – velike količine stresa, premajhna ali prekomerna telesna teža, sindrom policističnih jajčnikov, težave s ščitnico itd.
Brez zvišanja bazalne telesne temperature
Po ovulaciji se bazalna telesna temperatura dvigne in ostane povišana. Če med ciklom ne opazite dviga temperature, se ovulacija morda ne dogaja.
Neskladni rezultati testa ovulacije
Če testni lističi za ovulacijo v enem ciklu dajo več pozitivnih rezultatov, tudi če niste v ovulaciji, lahko to pomeni hormonsko neravnovesje.
Če vas skrbi vaš cikel
Spremljanje cikla je pomemben del učenja o vašem telesu in odkrivanja morebitnih težav. Obstaja veliko brezplačnih telefonskih aplikacij, ki vam lahko pomagajo določiti najbolj plodno obdobje. Te aplikacije izračunajo tudi uporabne informacije, kot je dolžina cikla in ponujajo zgodovino vseh ciklov, zabeleženo na dotik vaših prstov.
Če ste zaskrbljeni zaradi svojih ciklov, poiščite pomoč in oceno zdravnika. Težave z ovulacijo so najpogostejši vzrok za težave z neplodnostjo in pri mnogih bolnicah je mogoče ovulacijo obnoviti z zdravili. Nekatere ženske lahko spremenijo zgolj življenjski slog in obnovijo ovulacijo brez zdravil.
Dejstvo je, da ovulacije ne moremo stoodstotno nadzirati
Gre namreč za zelo zapletene procese, ki se dogajajo v ženskem organizmu. Poleg tega se je dobro zavedati, da vsaka ovulacija ni dovolj kvalitetna za zanositev in da imajo tudi moški v različnih obdobjih različno kvalitetne semenčice. Včasih je treba počakati na pravi trenutek. Načeloma naj bi se vsaj 12 mesecev čakalo na zanositev.
Res pa je, da bo nosečnost lažje načrtovala ženska, ki bo redno spremljala svoj ovulacijski ciklus, ga beležila in pozorno opazovala znake ovulacije v svojem telesu.
Če vas zanima kako si v naši aplikaciji izračunati plodne dneve, pa si oglejte spodnji video:
Vir: fcionline.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV