Bibaleze.si

Kakšni so znaki spontanega splava?

S.B.

Zanositev

0
30. 03. 2024 04.15

Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

trebuh

Spontani splav je lahko za marsikatero žensko srce parajoča in čustveno zelo zahtevna izkušnja. Pomembno je, da se ženska ne krivi za izgubo otroka, saj spontanega splava običajno ne povzroči nič, kar bi nosečnica naredila; najpogosteje je razlog za to genetska ali razvojna napaka zarodka. 

"Vzrokov za spontani splav je veliko in pogosto ni mogoče določiti točnega vzroka. Najpogostejši pa so kromosomske napake oziroma napake pri razvoju zarodka. Drugi vzroki so še: razvojne in organske spremembe maternice, avtoimune bolezni, trombofilije, endokrine in metabolne bolezni. Vpliv na splave imajo tudi okoljski dejavniki. A vendar – kot že pojasnjeno – pri približno 40 odstotkih spontanih splavov ni znanega razloga,"  sta za naš portal pojasnila Marko Mugoša, dr. med., specialist gin. in por., in Aneja Gombač, dr. med., specializantka gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Če opazite katerega izmed naštetih znakov, ki nakazujejo na spontani splav, o tem nemudoma obvestite svojega izbranega zdravnika. Zgodnja pomoč in podpora vam lahko pomagata prebroditi to težko obdobje, hkrati pa zagotoviti vaše splošno zdravje in dobro počutje. 

PREBERI ŠE: Predležeča posteljica lahko povzroči vaginalno krvavitev med nosečnostjo in porodom

Bodite pozorni na naslednje znake:

Krvavitev iz nožnice

Eden najpogostejših znakov spontanega splava je krvavitev iz nožnice. Krvavitev se lahko pojavi kot nežen madež ali pa močna krvavitev, podobna menstruaciji. Čeprav krvavitev morda ne pomeni nujno spontanega splava, je močna krvavitev, zlasti če jo spremljajo hudi krči, lahko razlog za skrb. Bistveno je, da v primeru, če doživite kakršno koli krvavitev iz nožnice med nosečnostjo, o tem nemudoma obvestite svojega zdravnika, ki bo sprožil nadaljnje raziskave in postopke.

Močna bolečina v trebuhu, ki jo spremljajo krči, je lahko znak za preplah.
Močna bolečina v trebuhu, ki jo spremljajo krči, je lahko znak za preplah. FOTO: Adobe Stock

Bolečina v trebuhu

Bolečine v trebuhu, zlasti krči, ki postanejo intenzivni in vztrajni, so lahko znak spontanega splava. Ta bolečina je lahko podobna menstrualnim krčem, vendar je lahko tudi hujša. Lahko jo spremljajo bolečine v hrbtu ali pritisk v medenici. Če med nosečnostjo doživljate hude ali dolgotrajne bolečine v trebuhu, je nujno, da poiščete zdravniško pomoč.

Odvajanje tkiva ali strdkov

Če opazite, da se iz telesa izloča tkivo ali strdki skozi nožnico, je lahko to znak spontanega splava. To tkivo lahko vključuje fetalno tkivo ali gestacijsko vrečko. Stanje je lahko zaskrbljujoče, in če se vam to zgodi, se takoj obrnite na svojega zdravnika.

PREBERI ŠE: Vzrok spontanim splavom, prezgodnjim porodom in med drugim celo smrti ploda v maternici

Zmanjšani simptomi nosečnosti

Med nosečnostjo se pri mnogih ženskah pojavijo simptomi, kot so občutljivost dojk, slabost in utrujenost. Nenadno zmanjšanje teh simptomov, zlasti če se to pojavi skupaj z drugimi zaskrbljujočimi znaki, je lahko znak spontanega splava. Vendar je pomembno vedeti, da nekatere ženske doživljajo nagle razlike v simptomih, ne da bi prišlo do spontanega splava.

Včasih na začetku nosečnosti zdravnik ne more več zaznati utripa srca otroka, ki ga je na prvem pregledu morda še lahko potrdil. To je eden izmed znakov, da je prišlo do izgube ploda.
Včasih na začetku nosečnosti zdravnik ne more več zaznati utripa srca otroka, ki ga je na prvem pregledu morda še lahko potrdil. To je eden izmed znakov, da je prišlo do izgube ploda. FOTO: Adobe Stock

Potrdilo o izgubi nosečnosti

V nekaterih primerih se lahko spontani splav odkrije z ultrazvokom ali drugimi zdravniškimi pregledi. Če prej vidnega zarodka ali ploda ni več mogoče zaznati ali če med ultrazvokom ni srčnega utripa ploda, je to lahko znak spontanega splava.

Čustveni znaki

Spontani splav ne vpliva le na telo; ima tudi čustvene in psihološke učinke. Občutki žalosti in izgube so povsem normalni za tiste, ki imajo spontani splav. Lahko tudi doživite šok, krivdo ali jezo. Bistvenega pomena je, da v tem zahtevnem času poiščete čustveno podporo, bodisi s strani bližnjih ali strokovnjakov za duševno zdravje.

V kateri starosti je večje tveganje?

"Najmanjše tveganje za spontani splav – približno 15 odstotkov – je pri ženskah, starih od 20 do 25 let. S starostjo postopno narašča do 35. leta, ko ima spontani splav približno 20 odstotkov nosečnic. Zatem tveganje strmo narašča; pri 40-letnicah je stopnja spontanih splavov 40 odstotkov, pri 45-letnicah pa 80 odstotkov. Upoštevati je treba, da s starostjo upada tudi plodnost, kar pomeni manjšo zmožnost zanositve. Število jajčnih celic pri ženski je določeno ob rojstvu, s starostjo pa je slabša kakovost jajčnih celic. Zato obstaja večje tveganje za spontani splav," sta še dodala strokovnjaka. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855