O neplodnosti govorimo, ko par kljub rednim spolnim odnosom ne zanosi po letu dni. Tedaj je ključno čim prej prepoznati neplodnost in ugotoviti vzroke. V klinikah za zdravljenje neplodnosti obravnavajo par kot celoto, opravijo potrebne preiskave za diagnostiko in predpišejo zdravljenje. Uspeh je odvisen od diagnoze in starosti para, rezultati pa kažejo, da je stopnja zanositve po zdravljenju visoka.
Dejavniki, ki lahko poleg nezdravega načina življenja (kajenje, prekomerno uživanje alkohola, nezdravo prehranjevanje ...) negativno vplivajo na zmožnost zanositve, so med drugim starost, motnje v menstrualnem ciklusu in izostanek ovulacije, endometrioza, policistični jajčniki, zaraščenost jajcevodov, motnje v delovanju ščitnice, prekomerna ali prenizka telesna teža, sladkorna bolezen, nepravilnosti maternice ali jemanje določenih zdravil. Pri okoli 20 odstotkih parov vzroka ne odkrijejo, kar imenujemo nepojasnjena neplodnost.

Ženska, ki želi zanositi, lahko tudi sama do neke mere pozitivno ali negativno vpliva na svojo plodno sposobnost. "Pripomore lahko, če skrbi za zdrav način življenja, uživa zdravo raznovrstno svežo prehrano, je telesno aktivna, ne kadi in ne pije prekomernih količin alkohola ter kave, ne uživa drog in načrtuje družino v rodnem obdobju," je nanizala mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.
"Žal so tudi ženske, ki imajo zmanjšano zalogo jajčnih celic že zelo zgodaj, ko so še mlade, kar je genetsko pogojeno. Govorimo o tako imenovani primarni preventivni neplodnosti, ki jo je mogoče dovolj zgodaj odkriti. S tem se ukvarjamo ginekologi za zdravljenje neplodnosti. Nekatere prav tako žal zbolijo za rakom in je potrebno zdravljenje s kemo- ali radioterapijo, kar obenem zelo zmanjša število jajčnih celic. Tedaj svetujemo zamrzovanje jajčnih celic pred zdravljenjem," je pojasnila.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi pri ženski, ki je že rodila, kar pa je redko. "Če je med porodom vse potekalo normalno, je majhna verjetnost, da ženska ne bi mogla zanositi zaradi samega poroda. Redko pa lahko pri porodu pride do težav, ki lahko povzročijo začasno ali trajno neplodnost. To se lahko zgodi, če pride do vnetja maternice ali/in jajcevodov. Kadar je potrebno narediti carski rez, lahko pri operaciji pride do poškodbe jajčnika, jajcevodov in tvorjenja zarastlin. Če po porodu mine več let in če je ženska že v višji starostni skupini, se je v tem času lahko zmanjšala rezerva jajčnih celic v jajčniku in ima zato težave z zanositvijo," je naštela specialistka ginekologije in porodništva.
Na zmožnost zanositve lahko vpliva tudi dojenje, ko je doječa mamica nekaj časa po porodu začasno neplodna, kar se imenuje laktacijska amenoreja. "Povišana koncentracija hormona prolaktina, ki se izloča ob dojenju, lahko v prvih mesecih preprečuje ovulacijo in s tem zanositev ter deluje kot kontracepcija. Po treh, štirih mesecih pa je že manjši vpliv prolaktina kljub rednemu dojenju," je pojasnila.
Ženski, ki se po porodu morda sooča s težavami zanositi, lahko pomagajo. Najprej iščejo vzrok, zakaj ne uspe spontano zanositi za naslednjega otroka, in eden od pomembnejših dejavnikov je pogosto nižja zaloga jajčnih celic. V vseh primerih opravijo diagnostične preiskave, način in tudi uspešnost zdravljenja pa sta odvisna od razlogov za neplodnost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV