Gotovo se vsi strinjamo, da živimo stresen način življenja, pa s tem ne mislimo samo trenutne situacije, ki nas je pošteno vrgla iz normalnega vsakdanjika, ampak tudi sicer. Stremenje za zaslužkom, borba za finančno neodvisnost, vijuganje med vsakdanjimi izzivi, skrb za družino in še mnogo več je postalo v današnjem tempu življenja nekaj običajnega. Posledica tega je več stresa in ostalih psihičnih težav, ki lahko doletijo vsakega med nami. Stres vpliva tudi na spočetje in to lahko potrdi marsikatera ženska. A na kakšen način?
Hormoni in zanositev
Stres dejansko lahko ovira spočetje, ker vpliva na delovanje hipotalamusa – to je žleza v središču možganov, ki nadzoruje čustva in uravnava hormone, ki so posredno odgovorni za sprostitev jajčeca iz jajčnikov. Lahko torej rečemo, da stres vpliva na ovulacijo. Pa poglejmo še malce bolj podrobno. Stres poveča raven hormonov, kot so adrenalin, kortizol in kateholamini.
Ti hormoni preprečijo sproščanje GnRH (gonadotropini) v hipotalamusu, kar posledično vpliva na sproščanje spolnih hormonov. Prav tako pri moškem spolu zmanjša število semenčic. Kronični stres torej lahko zmanjša splošno plodnost, kar lahko privede do reproduktivne disfunkcije.
Kot smo omenili že zgoraj, stres povzroči motnje v GnRH, ki skrbijo za sproščanje luteinizirajočega hormona in folikle stimulirajočega hormona iz hipofize – slednja vplivata na jajčnike in testise, da sprostijo spolne hormone. V primeru stresa je posledica tega nezmožnost spočetja.
"Vaše telo je pametno in ve, da stresna obdobja niso dober čas za dojenčka," pravijo svetovalci s področja ginekologije in porodništva. Telo namreč v tem primeru ustvarja okolje, ki je v bistvu negostoljubno za spočetje.

Fizični vpliv stresa na plodnost
Naša telesa so narejena tako, da preprečujejo zanositev v času povečanega stresa. Ko je telo pod stresom, preide v obrambni način, zato odreagira s sproščanjem povečane količine stresnih hormonov. Ker si telo v takšnem stanju na nek način prizadeva ohraniti življenje, se zmožnost reprodukcije malce umakne. Če pogledamo za primer – tudi zelo intenzivna fizična vadba (ki za telo pomeni stres), lahko vpliva na menstrualni cikel in posledično plodnost pri obeh spolih. V takšnih primerih je zanositev lahko otežena.
Duševni vpliv stresa na spolnost
Duševni ali čustveni stres lahko močno vpliva na par, saj spočetje temelji na čustveni povezavi med partnerjema. Vsi vemo, da stres vodi tudi v pomanjkanje libida in nezanimanje za spolnost. Par, ki je pod stresom, se manj aktivno ali sploh ne odloča za spolne odnose. Prav tako stres vpliva na erekcijo, kar v primeru dolgotrajnega stresa lahko vodi do erektilne disfunkcije.
Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?
1. Zmanjšajte stres v življenju: Lažje reči kot storiti, kajne? Zmanjšati stres je ključna naloga, saj stres vpliva na številne ravni življenja. Ne pomaga le pri plodnosti in zdravju, pač pa tudi pri kakovosti življenja nasploh.
2. Spremenite odziv na stres: Če se soočate s konstantno stresno situacijo, potem imate na voljo samo eno stvar, ki jo lahko nadzorujete – način, kako se na stres odzivate. Bodite pozorni na to, kako se odzivate na naporne ljudi v vašem življenju, stresne situacije, ki jih doživljate vsak dan. Je to nočno premlevanje? Si ustvarjate strašljive scenarije? Nadzor nad odzivom na stres močno vpliva na dogajanje v telesu.
3. Prakticirajte vaje, ki pomagajo zmanjšati stres; seveda pa je treba začeti pri najbolj osnovnih pogojih, kot so reden urnik spanja, dnevna količina gibanja, meditacija/joga/čuječnost, pomirjujoča zelišča, pisanje dnevnika, čas zase, duhovne vaje, obisk svetovalca ali terapevta ...

4. Izogibanje slabim navadam in razvadam, kot so pretirano pitje kofeina, izogibanje alkoholu, cigaretam, nezdravi prehrani, ekstremnim dietam ...
5. Omejite branje spletnih forumov za nosečnice: ta navada si zasluži posebno točko prav zaradi tega, ker številne ženske iščejo odgovore na vprašanja ali celo zdravstvene nasvete na spletnih forumih in družbenih omrežjih. To pa je pogosto povezano tudi z nestrokovnimi nasveti in osebami, ki zastrašujejo. Tako si naredimo več škode kot koristi, saj smo še bolj prestrašeni, tesnobni. Če imate vprašanje, se je veliko bolje obrniti na svojega ginekologa ali druge strokovnjake, kot odgovore iskati na internetu.
6. Imejte v življenju tudi druga zadovoljstva; zelo pomembno je imeti v življenju tudi druge pozitivne in vznemirljive stvari, ob katerih uživamo in ki nam dajejo življenjski smisel. Veliko žensk se namreč popolnoma in celo obsesivno osredotoči samo na zanositev, kar je nevarno, saj se nehote ujame v zanko stresa, pretiranih pričakovanj in zahtev do sebe.
Če ste trenutno v težkem življenjskem obdobju, imate odnosne težave, se soočate s težavami na delovnem mestu, vas mučijo finance, imate morda celo nerazrešene čustvene vsebine iz preteklosti in se ob vsem tem neuspešno trudite zanositi, potem je bolje narediti predah in si urediti življenje. Včasih želimo ljudje vse narediti na silo ali pa smo po naravi takšni, da zahtevamo od sebe preveč. Pomembno je najti ravnovesje – tako zunaj kot znotraj sebe.
Viri: NaturalFertilityInfo/ PsychologyToday
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV