Bibaleze.si

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?

A.K.

Zanositev

0
24. 01. 2022 07.55

Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

test

»Psihično počutje med nosečnostjo lahko vpliva tudi na porodni zid in duševna stanja v poporodnem obdobju.«

5 ključnih korakov mentalne priprave na nosečnost

Razumevanje dejavnikov tveganja

Čeprav vsi vemo, da se poteka nosečnosti ne da v celoti nadzorovati, se lahko pripravimo na dejavnike tveganja za čustvene zaplete, ki se lahko pojavijo v predporodnem ali poporodnem obdobju – eden takšnih je poporodna depresija. Ženske z večjim tveganjem za poporodno depresijo so tiste, ki so imele že v preteklosti težave s tesnobo in depresijo, nimajo ustrezne podpore partnerja, imajo depresijo v družinski anamnezi, imajo zgodovino stresnih življenjskih dogodkov in šibko socialno mrežo. Raziskave so pokazale, da lahko z ustrezno podporo zmanjšamo ali preprečimo možnosti za pojav tovrstnih zapletov. Kot najbolj učinkovite so se izkazale sledeče metode: obiskovanje svetovanja, terapij ali podpornih skupin, predporodna psihološka podpora po telefonu, kasneje pa tudi poporodni obiski na domu. Čeprav je pomembno zavedanje dejavnikov tveganja, velja omeniti, da lahko poporodne čustvene motnje prizadenejo vsakogar, četudi ženska nima preteklih izkušenj s tesnobno ali depresijo. V primeru skrbi se lahko obrnete na svojega osebnega zdravnika ali ginekologa, ki vam bo ustrezno svetoval o nadaljnjih korakih. 

Kaj pričakovati? 

Biti psihično pripravljen na nosečnost pomeni tudi razumeti, kaj vse lahko pričakujemo v predporodnem obdobju. Nosečnost lahko vključuje tako pričakovane stvari (povečanje telesne teže, hrepenenje po določeni vrsti hrane, bolečine …) kot tudi nepričakovane (izrazita nerazpoloženost in slaba volja, nesprejemanje telesnih sprememb, težko prenašanje trebuha …). Pred zanositvijo se je koristno posvetovati o bolj in manj pogostih tegobah, ki se lahko pojavijo v tem obdobju. Če vemo, kaj lahko pričakujemo, imamo občutek večje kontrole in smo manj podvrženi skrbem v stilu: »Je to nekaj običajnega, ali me mora skrbeti?« Si je pa vredno zapomniti, da nas lahko kljub vsem prebranim knjigam, člankom, dobronamernim nasvetom, delavnicam in še čem, še vedno lahko preseneti kaj nepredvidenega. Poteka nosečnosti se žal ne da vnaprej napovedovati in nadzorovati, zato je treba preprosto počakati in nekatere stvari videti sproti.

Socialna podpora

Močna socialna podpora je v predporodnem obdobju velikega pomena, ne glede na to, ali prihaja od partnerja, družinskih članov, staršev ali prijateljic. Najbolj optimalno je, če ima ženska ustrezno podporo z vseh omenjenih strani, saj raziskave kažejo, da socialna podpora deluje kot nekakšen blažilni mehanizem za tesnobo in stres, ki sta v tem obdobju nekaj običajnega. Kaj lahko storite, da si zagotovite oprijemljivo, čustveno in informacijsko podporo v nosečnosti, ob porodu in v poporodnem obdobju? 

· Komunicirajte s partnerjem, delite svoja doživljanja, pomisleke, skrbi ter prosite za pomoč, ko čutite, da jo potrebujete. 

· Obrnite se na družino in prijateljice, saj je nosečnost lahko zahtevna in prav nič takšna, kot smo pričakovali, zlasti ob zapletih ali zdravstvenih težavah. V tem so vam lahko veliko v pomoč prijateljice z otroki in tudi mama.

· Obvestite svoje najbližje, ko čutite, da potrebujete več podpore.

· Pridružite se skupini bodočih staršev, saj so lahko tovrstna srečanja, na katerih delimo svoje izkušnje z ženskami v enaki vlogi, zelo razbremenjujoča. Tečaji, svetovanja, skupine so lahko odlična mesta za informacijsko in čustveno podporo v tem obdobju. 

Močna socialna podpora je v predporodnem obdobju velikega pomena.
Močna socialna podpora je v predporodnem obdobju velikega pomena.FOTO: Dreamstime

Zavedanje, da je čustveno zdravje pomembno 

Zdravstvene skrbi med nosečnostjo so pogosto tako zelo osredotočene na telesno zdravje, da je enostavno spregledati pomen duševnega zdravja. Nosečnost za ženske pomeni veliko življenjsko spremembo in zahteva psihološke prilagoditve. Če čutite, da vas je strah zanositve ali se med nosečnostjo počutite tesnobno, ne oklevajte z iskanjem ustrezne pomoči. Strategije, ki so v pomoč pri psihični skrbi zase, vključujejo sledeče: 

· psihično zdravje naj bo vaša prednostna naloga,

· izogibajte se negativnim samogovorom,

· vzemite si čas zase in se posvetite tehnikam sproščanja, jogi za nosečnice, čuječnosti, 

· obiščite tečaje na temo nosečnosti, rokovanja z otrokom, vzgoje,

· s partnerjem se pogovorite o starševski vlogi, pričakovanjih, vzgoji, vrednotah in izzivih, ki se lahko pojavijo.

 

Psihično pripravite svoje druge otroke 

Psihična priprava na nosečnost je lahko še bolj zahtevna, če morate nanjo pripraviti tudi svoje starejše otroke (če jih imate). Nekateri otroci nestrpno in z veseljem pričakujejo mlajšega brata ali sestro, se pa pri nekaterih lahko pojavijo tudi čustveni odzivi, kot so strah, ljubosumje in tesnoba, žalost ... Otroku lahko pomagamo tako, da mu še vedno namenjamo ustrezno pozornost. Pomembno je, da mu damo občutek, da bo imel v tem obdobju pomembno vlogo in da lahko pomaga pri pripravi na novega člana družine. Izbira otroških pripomočkov, pomoč pri pripravi prostora za otroka in celo pogovor o imenih za dojenčka lahko pomagajo starejšim bratom in sestram, da se počutijo vključeni. Pazite le, da jim ne dajete občutka, da so njihovi čustveni odzivi napačni ali slabi. Sprejemanje, pozornost in velika količina ljubezni močno pripomorejo k temu, da se starejši otroci ne počutijo zavrnjene ali celo odveč. 

Za konec …

Priprava na nosečnost je več kot le priprava telesa; pomeni tudi pripraviti svoj um. Čeprav je zelo koristno razumeti vrste duševnih, telesnih, socialnih in čustvenih izzivov, s katerimi se lahko soočamo ob tej veliki življenjski spremembi, je po drugi strani nemogoče povsem natančno predvideti, kaj nam bo to obdobje prineslo. Preden zanosite, ocenite svojo edinstveno situacijo in potrebe. Če se osredotočite na skrb zase, tako fizično kot psihično, veliko pripomorete k možnostim zdrave in srečne nosečnosti. 

Viri: VeryWellfamily

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863