Zdrava in uravnotežena prehrana nosečnice koristi kostem še nerojenega dojenčka. Podatki zadnje raziskave, ki so jo opravili na univerzi Southampton, potrjujejo, kar so strokovnjaki vedeli že dolgo: da lahko prehrana nosečnice spremeni način razvoja dojenčkovega okostja.

Za bolj močne kosti
Raziskovalci so ocenjevali prehranske navade 198 nosečnic in odkrili dva vzorca prehranjevanja. Prvi je bil zdrav prehranski vzorec, poln sadja in zelenjave, jogurtov, polnozrnatega kruha in žitaric za zajtrk. Drugi je manj zdrav – ženske s tem vzorcem prehranjevanja so jedle velike količine čipsa, pečenega krompirja, sladkorja, belega kruha, predelano meso, konzervirano zelenjavo in pijačo z mehurčki.
Nato so raziskovalci do devetega leta otrokove starosti večkrat preverili jakost kosti pri otrocih. Izkazalo se je, da zdrava prehrana matere vpliva na večje in močnejše kosti pri njenih otrocih. Otroci mater, ki so se med nosečnostjo in tudi kasneje prehranjevale zdravo, so imeli v telesu tudi več mineralov – kar 11 odstotkov – od otrok, katerih matere so se prehranjevale nezdravo. Otroci slednjih so imeli tudi osem odstotkov manjšo skupno površino kosti.

Za zdravo otrokovo prihodnost ...
Matere so nato razvrstili po tem, ali kadijo, koliko vitamina D imajo in družbenem statusu. Ugotovili so, da ti dejavniki ne vplivajo na to, kako močne kosti ima otrok. Povezava med zdravim prehranjevanjem matere in bolj zdravimi kostmi otroka je bila še bolj očitna, ko so upoštevali otrokovo višino, težo, razpon rok in porodno težo.
Raziskovalci so zaključili, da je zdrava prehrana v nosečnosti vsekakor koristna pri razvoju otrokovih kosti. Tako se pri otroku tudi zmanjša tveganje, da bi pozneje zbolel za osteoporozo – boleznijo, ki kosti lahko stanjša.
Izkušnje dobrodošle na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV