Predstavljamo vam, katere so 4 najpogostejše okužbe v času nosečnosti, kako lahko vplivajo na razvijajoči se plod in kako lahko preprečimo njihov nadaljnji razvoj.
Streptokok skupine B ali SGB
Simptomi: Običajno se ne pojavijo nobeni prepoznavni simptomi, nekatere ženske lahko čutijo bolečino pri uriniranju, barva urina je motna.
Gre za vrsto bakterij, ki se pogosto nahajajo v nožnici in danki zdravih žensk. Pojavlja se pri četrtini vseh nosečnic in navadno ne povzročajo simptomov ali okužbe. Težava pa je, kadar se streptokok B tekom poroda prenese na dojenčka. To se zgodi v 1% do 2% vseh primerov. Takrat lahko namreč povzroči hudo bolezen, sepso in celo povzroči nenadno smrt novorojenčka, kar sicer ni pogosto.
Posledično je zaželeno, da se vse nosečnice med 35. in 37. tednom nosečnosti testirajo za prisotnost SGB. Če se test pokaže kot pozitiven, bo ginekolog svetoval kako načrtovati porod ali kako preprečiti, da bi bakterija ogrozila vašega otroka med porodom. Prav tako bo znal presoditi, če je potrebno zdravljenje z antibiotikom v obliki tablet ali injekcij.

Bakterijska vaginoza
Simptomi: Znaki bakterijske vaginoze so homogen, moten, rumenkast nožnični izcedek neprijetnega vonja, srbečica, pekoč občutek in bolečina med spolnim odnosom.
Bakterijska vaginoza prizadene približno 30 % žensk, 16 % nosečnic in približno 60 % žensk, ki imajo primarno spolno prenosljivo bolezen. Bakterijska vaginoza nastane, ko se poveča število slabih bakterij. Tudi med nosečnostjo se lahko število slabih bakterij v intimnem predelu poveča, zaradi česar se pojavijo težave, kot je bakterijska vaginoza. Če ste noseči in imate bakterijsko vaginozo, se posvetujte z zdravnikom, ki vam jo bo pomagal obvladati. Bakterijsko vaginozo je treba zdraviti, saj lahko povzroči zaplete, kot so medenična vnetna bolezen, povečano tveganje spontanega splava, povečano tveganje prezgodnjega poroda.

Glivične okužbe
Simptomi: srbečica v vulvo-vaginalnem predelu, gost, bel izcedek, ki po teksturi spominja na skuto, vonj po kvasu iz nožnice, bolečina ali pekoč občutek v vulvo-vaginalnem predelu, bolečine ali pekoč občutek med spolnimi odnosi.
Raziskave so pokazale, da ima približno 20 % žensk v sebi kandido, ta procent pa pri nosečnicah naraste na 30 %. Bolj pogoste so v drugem in tretjem tromesečju. Vzrok za glivično vnetje nožnice je porušeno kislo-bazično ravnovesje v organizmu, hormonsko neravnovesje med nosečnostjo ali zakisanost organizma. To vodi v porušeno ravnovesje mikroflore tudi na vaginalni sluznici. V primeru glivičnega vnetja se je treba držati posebne diete. Izogibati se je treba hrani, s katero se hranijo glivice. Sem spadajo: bela moka, sladkor, kvas, kava, pretirane količine mesa ipd. V jedilnik vključite živila, ki jih glivice ne marajo, kot so sveža zelenjava in sadje, peteršilj, bazilika, sirotka, cimet ali fermentirani mlečni izdelki.
Trihomoniaza
Simptomi: gost, rumen, penast, izcedek iz nožnice z neprijetnim vonjem, boleče vnetje nožnice, srbenje in bolečine v zunanjem spolovilu, pekoče bolečine pri odvajanju seča, neprijeten občutek med spolnimi odnosi.
Trihomoniaza je bolezen, ki se prenaša s spolnimi stiki, mogoča pa je tudi posredna okužba, na primer preko brisače. Nevarna je predvsem zato, ker povečuje tveganje za vnetje jajcevodov in predzgodnjega poroda ter nizke porodne teže novorojenčkov. Ponavadi je potrebno zdraviti oba partnerja, da bi bolezen popolnoma odpravili. Med samim zdravljenjem se je treba vzdržati spolnih odnosov, sicer pa trohomoniazo zdravimo s kombinacijo lokalnega in sistemskega antibiotika, zdravljenje pa traja od enega do sedem dni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV