Razlika med pekočo zgago in refluksom
Glavni simptom prebavnih motenj in zgage je bolečina ali občutek nelagodja v želodcu. Težave se pogosteje pojavljajo v pozni nosečnosti ali tretjem tromesečju, saj takrat rastoči otrok najbolj pritiska na želodec. Še posebej so bolečine izrazite po obilnem obroku ali uživanju določene hrane, kot so mastne in začinjene jedi, po uživanju sladkarij, kave, alkohola, ob preveliki telesni teži in nekaterih zdravilih ter počitku v ležečem položaju.
Zelo pogosti težavi v nosečnosti sta refluks in zgaga. Refluks pomeni, da želodčna tekočina in vsebina želodca zatekata nazaj v požiralnik. Kisla želodčna vsebina draži in povzroča vnetje požiralnika ter pekoč občutek – zgago. Pogost je tudi občutek nelagodja in napihnjenosti, ki se lahko stopnjuje do slabosti in bruhanja.
Zakaj je zgaga v nosečnosti pogost pojav?
Hormonske spremembe vplivajo na krožno mišico zapiralko med požiralnikom in želodcem, zato ta postane bolj sproščena, kar povzroča, da se želodčna vsebina deloma vrača v požiralnik. Rastoči plod povečuje pritisk maternice na želodec in ga potiska vedno višje, kar dodatno povečuje nelagodje.
Na kakšne načine si lahko pomagate?
Obroke čez dan si razporedite na pet ali šest manjših porcij, saj obilni obroki obremenjujejo želodec. Hrano med jedjo temeljito prežvečite, saj se bo tako lažje in hitreje prebavila.
Tekočino uživajte pred obrokom ali po njem, med obroki pa se temu izogibajte. Če že pijete tudi med obrokom, naj to ne bo več kot deciliter vode. Pijte samo vodo in nesladkane napitke, večkrat, a po manjših požirkih.
Po obedovanju se ne ulezite. Počitek si privoščite šele dve do tri ure po zaužitem obroku. Po obroku pa tudi ne opravljajte zahtevnih gospodinjskih del, odločite se za takšna, ki jih lahko počnete sede. Če imate možnost, se odpravite na krajši sprehod.
Ne nosite pretesnih oblačil, saj ta lahko še dodatno stiskajo trebuh in ovirajo normalno prebavo.
Izogibajte se hrani, ki povečuje raven kisline v želodcu, kot so kava, čaj, čokolada, gazirane pijače, cvrta, mastna, sladka ali začinjena hrana, hrani, ki temelji na osnovi paradižnika, čebuli, proizvodom, ki vsebujejo pepermint, mleku, kislemu sadju, kot sta grenivka in pomaranča, ipd.
Počasi žvečite na pol skuhan krompir ali surov korenček, dokler se ne razvije sladkast okus, ki nevtralizira kislino.
Pri težavah z zgago ponoči si lahko pomagate z dvignjenim vzglavjem (dodatno blazino), da bi bili zgornji del telesa (ramena in glava) višje, saj na ta način preprečite zatekanje kisle vsebine iz želodca v požiralnik.
Tudi žlička sode bikarbone v kozarcu vode vam lahko pomaga lajšati želodčne težave.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV