Kaj je mikrobiom?
Mnogo ljudi zamenjuje izraza mikrobiota in mikrobiom. Mikrobiota je skupek bakterij, gliv, virusov in parazitov, ki živijo v in na telesu človeka, medtem ko se mikrobiom nanaša na celoten habitat telesa, vključno z njegovimi mikroorganizmi, genomi in okoljskimi razmerami. Sestavlja ga več kot 100 trilijonov mikroorganizmov, večina pa se jih nahaja v črevesju.
Vsak človek ima edinstveno mikrobioto in živi v sožitju z njo. Koža bakterijam nudi življenjsko okolje in hranilne snovi, bakterije pa ščitijo kožo in s tem telo pred prodiranjem patogenov oz. mikroorganizmov, ki povzročajo bolezni.
Razvije se takoj po rojstvu, ko novorojenček pride v stik z zunanjim svetom. Na koži se hitro naselijo različne bakterije, vključno s stafilokoki, korinebakterijami in kutibakterijami. Ti mikroorganizmi niso samo pasivni prebivalci telesa, ampak tudi pomembni dejavniki za zdravje.

PREBERI ŠE: Živila, ki lahko pomagajo proti zaprtju v nosečnosti
Kaj vpliva na sestavo mikrobioma?
Koža ob rojstvu postane prva obrambna linija in je izjemno pomembna za razvoj imunskega sistema pri novorojenčku. Kožna mikrobiota pa igra ključno vlogo pri splošnem zdravju kože in prispeva k zaščiti pred kožnimi težavami, zato je pomembno, da jo ohranjamo zdravo.
Med dejavnike, ki vplivajo na sestavo posameznikovega mikrobioma, spadajo način prehranjevanja in življenjski slog, telesna dejavnost, različna stanja, kot je npr. nosečnost, ter uživanje zdravil. Ravnovesje med bakterijami v telesu je izjemnega pomena, saj mikrobiom opravlja številne pomembne naloge v našem telesu, kot so tvorjenje hormonov, podpora pri delovanju imunskega sistema, absorpcija hranil in proizvodnja vitaminov ter zaščita pred patogenimi mikroorganizmi.
Na kakšen način mikrobiota vpliva na nosečnost?
Porušeno ravnovesje mikrobiote lahko znatno poslabša nosečniške težave, kot sta zaprtost in neredno odvajanje. Ravno tako so nosečnice z neurejeno mikrobioto podvržene tveganju za nastanek gestacijskega diabetesa, soočajo pa se lahko tudi z vaginalnimi vnetji. To, da ima nosečnica ustrezen mikrobiom, pa je pomembno tudi zato, ker se lahko preko naravnega ali vaginalnega poroda mikrobiom mame prenese na novorojenčka. Ravno tako se lahko mikrobiom preko dojenja z matere prenese na otroka.
PREBERI ŠE: Najpogostejše nosečniške tegobe in rešitve zanje
Kako poskrbeti za zdrav in ustrezen mikrobiom?
Za ustrezen mikrobiom lahko poskrbimo z uživanjem probiotikov ali živili, ki vsebujejo probiotike, kot so recimo jogurt, kefir, kruh z drožmi, kislo zelje, trdi sir ali kombuča. Ravno tako si lahko pomagate s telesno aktivnostjo in kakovostnim ter zadostnim spancem. Izogibajte pa se vnosu predelanih in škrobnatih živil, alkoholu in kajenju ter ocvrti hrani. Pomagajo pa vam lahko tudi živila, ki vsebujejo veliko vlaknin, to so recimo šparglji, sladki krompir, avokado, brokoli, por, čebula, česen, banane, jabolka, jagodičevje, suho sadje ...
Kožno mikrobioto pa lahko negujemo in ohranjamo v odličnem stanju z uporabo blagih čistilnih izdelkov. Nežno čiščenje namreč ohranja naravno pH-ravnovesje kože in podpira optimalno okolje za zdravo kožno mikrobioto.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV