Bibaleze.si

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti

Bibaleze.si

Zdrava nosečnica

0
23. 02. 2025 05.00

Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

Obstajajo določena živila, ki spodbudijo laktacijo materinega mleka.

Pravilna prehrana je pomembna že v prvih tednih po zanositvi. Nosečnica mora poskrbeti za zdrav in pester jedilnik, saj bo tako izboljšala otrokovo in tudi svoje počutje. Strokovnjaki poudarjajo, da nosečnost ni čas za hujšanje in da prekomerna teža še ne pomeni, da mora bodoča mamica začeti s stradanjem. Potrebno se je predvsem zamisliti nad prehranjevalnimi navadami in začeti težo pridobivati enakomerno, vendar ne prekomerno. Z zdravo in uravnoteženo prehrano v nosečnosti ne koristite le sebi. Pomagate tudi svojemu otroku, da bo imel večje in močnejše kosti!

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti

V nosečnosti uživajte raznovrstno prehrano, kar vključuje vse priporočene skupine živil: sadje in zelenjavo, sestavljene ogljikove hidrate, kakovostne beljakovine in zmerno količino različnih vrst rastlinskih maščob.

Obrokov ne izpuščajte, naj bodo redni: tri glavne obroke – zajtrk, kosilo in večerjo – ter dve do tri malice ( v obliki sadja ali lahkih prigrizkov). .

Raje uživajte jedi, ki jih pripravite sami iz osnovnih sestavin. Izbirajte sezonsko in lokalno pridelano hrano, izogibajte se predelani in vnaprej pripravljeni hrani.

Vsak obrok naj vkjučuje sadje in zelenjavo. Priporočamo, da so izdelki sezonski, saj vsebujejo več vitaminov in mineralov.

Pri vsakem obroku uživajte sestavljene ogljikove hidrate ( v obliki polnovredne moke, kosmičev, kaš; neoluščen riž; stročnice- grah, fižol, leča, čičerika, soja itd.) in uživajte čim manj enostavnih ogljikovih hidratov (sladkarije, sladke ali sladkane pijače, marmelade, jedi iz bele moke itd., .)

Dnevno uživajte posneto prekuhano ali pasterizirano mleko in mlečne izdelke iz prekuhanega ali pasteriziranega mleka ali ustrezne zamenjave za mleko in mlečne izdelke.

Raje uživajte jedi, ki jih pripravite sami iz osnovnih sestavin.
Raje uživajte jedi, ki jih pripravite sami iz osnovnih sestavin. FOTO: Dreamstime

Izbirajte različne vrste pustega mesa, belega in rdečega.

Izogibajte se mesnim izdelkom, kot so salame, paštete, klobase ipd. zaradi višje vsebnosti soli in aditivov.

Izogibajte se uživanju jeter ali izdelkov iz jeter, kot je jetrna pašteta, zaradi visoke vsebnosti vitamina A, ki se kopiči v telesu in morebitnih obstojnih onesnaževal.

Dvakrat tedesnko uživajte različne vrste rib ( sardele, skuše, slanik, losos, postrv,..) predvsem zaradi vsebnosti maščobnih kislin, ki so pomembne za razvoj ploda.

Le enkrat tedensko zaužite manjši obrok rib ( cca 100g) tistih rib, ki so na koncu prehranjevalne verige (mečarica, morski pes, večja tuna ali ščuka) zaradi povečane verjetnosti, da vsebujejo škodljive težke kovine.

Maščobe ohranite v prehrani in naj prevladujejo različna olja rastlinskega izvora (olivno, repično, sojino, sončnično,..)

Pitje zadostnih količin vode je izjemno pomembno.
Pitje zadostnih količin vode je izjemno pomembno.FOTO: iStock

Popijte dovolj tekočine tekom dneva, še zlasti ko se potite in v vročih poletnih mesecih. V izogib želodčnim težavam pijte večkrat po malo, najraje hladno (ne mrzlo) pitno vodo, nesladkane zeliščne in sadne čaje. Izogibajte se pitju sladkanih pijač. Količinsko priporočamo 2,5-3 litre tekočine dnevno (če vam ginekolog ne svetuje drugače zaradi drugih omejitev). Ali popijete dovolj, lahko opazujte z barvo urina, ki naj bi bila svetlo rumena, preko ustnic, ki ne smejo biti izsušene ter preko vašega splošnega počutja- glavobol brez pridruženih težav je lahko prvi znak dehidracije.

Pri pripravi obrokov uporabljajte zmerno količino soli, ki naj bo jodirana.

Izogibajte se uživanju industrijsko polpripravljene in industrijsko pripravljene hrane, ker lahko vsebuje veliko količino sladkorja, soli, maščob ter več aditivov.

Dnevno zaužijte največ dve skodelici kave.

Ne uživajte alkoholnih pijač.

Ne uživajte umetnih sladil in izdelkov, ki so jim dodana umetna sladila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831