Kaj so v resnici 'nosečniški možgani'?
Kako je že ime najini sosedi? Kje sem pustila ključe? Kaj sem ti že želela povedati? Uh, pozabila sem na najino srečanje. Občutek imam, kot da moji možgani spijo! Kot da ne znam več razmišljati?! Nosečniški možgani niso uraden medicinski termin, pač pa pogovorni izraz za nekatere simptome, ki prizadenejo številne nosečnice in novopečene mamice. Na določeni točki se skoraj vsaka ženska sreča z občutkom, da ji je novo bitje, ki raste v njej, pravzaprav 'odvzelo' miselne sposobnosti. A brez skrbi, vse to je običajen del obdobja nosečnosti in zgodnjega materinstva.
Ker je nosečnost obdobje, ki ga zaznamujejo velike telesne spremembe, vključno z dramatičnimi hormonskimi premiki, se psihologija vse bolj ukvarja z raziskovanjem, kako nosečnost vpliva na matere tudi z duševnega vidika. Številni raziskovalci so prepričani, da spremembe v možganih pomagajo pripraviti žensko na bolj osredotočeno skrb za otroka, kar vključuje lažje obvladovanje stresa in boljše prilagajanje potrebam novorojenčka. To pa pomeni bolj odzivne matere.

Kaj povzroča 'mamamnezijo'?
Čeprav je jasno, da večina študij podpira idejo, da se med nosečnostjo v možganih odvijajo pomembne nevrološke spremembe, pa vzroki za to še niso popolnoma raziskani. Najpogosteje izpostavljeni dejavniki so trije, in sicer: hormoni, pomanjkanje spanja in stres.
Raziskovalci menijo, da povišane ravni estrogena in progesterona med nosečnostjo vplivajo tudi na področje možganov, ki je odgovorno na spominske naloge. Ena od študij je pokazala, da so nosečnice pri nalogah prostorskega spomina dosegale nižje rezultate kot nenoseče ženske, kar se je z napredovanjem nosečnosti le še potenciralo.
Kaže se, da je možen krivec za nosečniške možgane tudi pomanjkanje ali slabša kakovost spanja, ki pogosto postane bolj izrazito z napredovanjem nosečnosti, ko trebuh postaja večji. Pomanjkanje spanja pa postane še toliko bolj prisotno po porodu, ko se novopečene matere prilagajajo potrebam otroka in novim zahtevam materinstva.
Delno vlogo pri upadu kognitivnih sposobnosti ima tudi povečana raven stresa, ki pride skupaj s starševsko vlogo, zlasti v prvih mesecih po porodu.
Vzroki za nosečniške možgane so torej večplastni in obsegajo kombinacijo hormonskih sprememb, povečane ravni stresa in motenj spanja. Vse to lahko prispeva k težavam s spominom in koncentracijo. A ne smemo pozabiti, da imajo vse te spremembe, ki jih običajno dojemamo kot nadlogo, pomembne koristi, povezane s starševsko vlogo.

Kaj lahko storimo?
V prvi vrsti je pomembno, da v tem obdobju niste prezahtevni do sebe, zlasti, če ste navajeni večopravilnosti. Če kdaj, potem je zdaj idealen trenutek, da prosite za pomoč pri opravilih tudi bližnje. Učenje sprejemanja pomoči, še preden pride otrok, prihrani veliko časa in težav pozneje. Ko si enkrat mama, enostavno ne moreš početi vsega. Koristno je tudi delanje seznamov in zapisovanje informacij: za nakup živil, opravke, kaj moramo vprašati ginekologa, kdaj imamo pregled pri pediatru in podobna opravila. V veliko pomoč so tudi samodejni opomniki na telefonu ali računalniku. Na področju prehrane strokovnjaki svetujejo uživanje živil, bogatih s holinom, ki pomaga izboljšati možganske zmogljivosti. Podobno velja za omega-3-maščobne kisline. Zelo koristne in razbremenjujoče so tudi enostavne tehnike sproščanja – bolj kot boste sproščeni, manjša verjetnost je, da boste pozabljali. Tudi telesna aktivnost med nosečnostjo ponuja številne prednosti, ena od teh je povečanje pretoka krvi po telesu, vključno z možgani. Nenazadnje pa je pomembno ohranjati tudi smisel za humor. Dovolite si nasmejati se vaši pozabljivosti. Vse mine, tudi to bo.
Viri: Why pregnancy brain is more than just a myth, Verywellfamily / Forgetfulness dring pregnancy, What to expect / Pregnancy brain: myth or reality? WebMD
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV