Bibaleze.si

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!

Špela Zupan

Zdrava nosečnica

1
07. 02. 2020 09.32

Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Ženske naj ne pijejo alkohola devet mesecev nosečnosti. Prav tako naj ne pijejo alkohola, ko načrtujejo nosečnost in ko dojijo.

V Sloveniji od 15 do 20 odstotkov žensk trpi za obporodno depresijo in anksioznostjo. 20 odstotkov nosečnic kadi cigarete, nekaj je odvisnih od prepovedanih drog. Okoli 30 odstotkov uživa alkohol v nosečnosti, čeprav stalno opozarjajo na nujno ničelno toleranco. Od 10 do 15 odstotkov odraslih žensk je žrtev nasilja, štirje odstotki celo med nosečnostjo, so pokazale raziskave v porodnišnicah.

Seznam s kontakti psihologov in psihiatrov, ki se še posebej ukvarjajo z ženskami v obporodnem obdobju, je dostopen TUKAJ!

Številk ni mogoče sešteti, saj se stanja pogosto prepletajo. Tako je več kadilk med žrtvami nasilja ali odvisnicami in motnje se praviloma prenašajo iz roda v rod. Omenjene skupno predstavljajo okoli 15 odstotkov vseh nosečnic v Sloveniji, ki izpolnjujejo klinične kriterije za vsaj eno od naštetih motenj, in ginekologi so si enotni, da bi morale biti ustrezno obravnavane.

Vse motnje imajo škodljiv vpliv na nosečnico in na otroka, pa tudi celo družino. Namreč, povečano je tveganje za slabe izide nosečnosti, kot so prezgodnji porod, zastoj plodove rasti, smrt ploda ali novorojenčka in celo smrt nosečnice ali matere. Tveganje ni samo ob veliki količini pokajenih cigaret, temveč se poveča že ob eni pokajeni cigareti, je opozorila ginekologinja Marijana Vidmar Šimic.

Tudi z uporabo alkohola je Slovenija v svetovnem vrhu; po oceni Svetovne zdravstvene organizacije WHO naj bi bilo v Sloveniji okoli 27 odstotkov nosečnic, ki uživajo alkohol, tri odstotke naj bi jih tudi popivalo.

Nosečnice nikakor ne bi smele kaditi, saj se tveganje za razne zaplete poveča že ob eni pokajeni cigareti.

Dojenček se lahko zato rodi v svet s fetalnimi alkoholnimi motnjami. Alkohol namreč škodljivo vpliva na razvoj ploda in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku, kar lahko privede do vrste prirojenih telesnih, duševnih, vedenjskih motenj ali učnih težav. Posledice morda niso vidne takoj ob rojstvu, temveč se pokažejo pozneje, pri sedmih, 10 letih starosti otroka.

"Že majhne količine alkohola povzročajo spremembe pri plodu, zato se v nosečnosti svetuje popolna abstinenca. Alkohol vpliva tudi na dojenje, ne povečuje nastajanja mleka. In o splošnega prepričanja – pivo ne spodbuja nastanka mleka, temveč povzroča spremenjeno rast, motnje spanja in psihomotorične spremembe pri dojenčkih. Če že je treba malo merico alkohola, naj bo vsaj dve uri pred dojenjem, da se ena enota alkohola izloči," je poudarila dr. Vidmar Šimic. "Posledice pri otrocih, katerih matere so med nosečnostjo uživale alkohol (tudi manjše količine), se pokažejo šele pozneje, pri sedmih, 10 letih, kot kognitivne in druge motnje," je dodala ginekologinja Tanja Premru Sršen

Ženske naj ne pijejo alkohola devet mesecev nosečnosti. Prav tako naj ne pijejo alkohola, ko načrtujejo nosečnost in ko dojijo.
Ženske naj ne pijejo alkohola devet mesecev nosečnosti. Prav tako naj ne pijejo alkohola, ko načrtujejo nosečnost in ko dojijo.FOTO: Dreamstime

Presejali bodo v nosečnosti

V želji izboljšanja obporodnega varstva bodo v Sloveniji uvedli presejanje na področju depresije in odvisnosti v nosečnosti. V sklopu projekta PODN (Prepoznava odvisnosti, duševnih motenj in nasilja v obporodnem obdobju) so izobrazili ginekološke time po Sloveniji, da bodo znali prepoznati in pomagati. Kratkoročni cilji so dvig ozaveščenosti stroke in laične javnosti o negativnih posledicah odvisnosti, nasilja in duševnih motenj.

Težave so med seboj povezane in eden od pristopov k rešitvi je ravno presejanje v nosečnosti. Postavljeno je na vsako trimesečje med nosečnostjo in tudi na prvi pregled, ki je približno šest tednov po porodu. Na prvem pregledu se bo ginekolog ustno pogovoril z nosečnico, pozneje so predvideni pisni vprašalniki. Nosečnica bo tako ob prvem pregledu dobila vprašalnik, ginekolog, višja medicinska sestra in babica se bodo z njo pogovorili o morebitni anksioznosti, nasilju, odvisnosti.

Po besedah dr. Vidmar Šimic je nosečnost idealna priložnost za nudenje pomoči. Nosečnice imajo v devetih mesecih večkrat preglede v ginekološki ambulanti in takrat je morda odprto okno za preventivo, priložnost za srečno družino, za nov začetek, za spremembe na bolje. Presejali bodo s ciljem izboljšati psihično zdravje nosečnic v dobrobit ploda, otroka in družine. V dobro celotne družbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855