Bibaleze.si

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin

Bibaleze.si

Nosečnost

0
09. 01. 2025 05.00

Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

noseca

Ste v veselem pričakovanju in se vaš predvideni datum poroda bliskovito bliža? Malce vas je strah vsega, kar vas čaka v porodni sobi, kljub temu da veste, da bo ob vas partner. Doma ste že vse pripravili za prihod novega člana, a prevevajo vas mešani občutki, ali boste kos tako težki nalogi. Zavedate se, da je že nešteto žensk rodilo pred vami in da boste tudi vi, ampak vseeno ...

Prav zato vam želimo pomagati, da se znebite tega strahu in da ste čim bolj sproščeni med porodom. Da ga boste ohranili v lepem spominu in se boste mogoče čez nekaj časa odločili še za enega otroka.

Sprostitvene tehnike

Klavdija Slapar, diplomirana babica, pravi, da si sproščenost med porodom najbolje zagotovite tako, da se nanj dobro pripravite že pred prihodom v porodno sobo. ''Pri tej pripravi med nosečnostjo je dobro, da se naučite raznih tehnik dihanja, čuječnosti, vizualizacije ipd. Te tehnike lahko kombinirajte tudi z aromaterapijo, glasbo. Ostale tehnike sproščanja pa so najlepše v dvoje, npr. masaža (že doma naj jo izvaja partner, da bo točno vedel, kaj nosečnici ustreza, katero olje ji odgovarja, ipd.), razni pritiski na medenico, križnico, ki ne le sproščajo, ampak tudi pomagajo pri lajšanju bolečin med popadki, dajanje obkladkov ipd.'' Nadaljuje, da morate poskrbeti za zelo pomemben vidik v svojem življenju, in sicer da ste sproščeni, se morate počutiti varno, ljubljeno, okolje more biti mirno, temno, primerne temperature ...

Poskusite ostati sproščeni in zaupajte osebju.
Poskusite ostati sproščeni in zaupajte osebju.FOTO: Shutterstock

Partnerjeva vloga je zelo pomembna

Bodočim očetom svetuje, da poskrbijo, da bo okolje za porodnico čim bolj primerno, nemoteče, to naj bo vaša primarna naloga poleg tega, da skrbite za to, da se partnerka počuti ljubljeno.

V porodni sobi je ključna njegova vloga.''On je tisti, ki varuje, ki ljubi, ki je povezava med žensko in osebjem. Zato je tudi zanj pomembno, da se na porod dobro pripravi in da se s partnerko že pred tem dogovorita za določene stvari (na primer napišeta porodni načrt in preko tega se dogovorita, katere tehnike ali zdravila za lajšanje porodne bolečine so sprejemljive in katere ne, ipd.)," pojasnjuje Slaparjeva.

Kaj si in česa si ne želijo porodne babice v porodni sobi?

Porodna babica Klavdija Slapar poudarja, da je v porodni sobi ženska tista, ki nam mora povedati, česa si ne želi v porodni sobi, in dodaja, da seveda ima vsaka babica svoje preference, ampak njihova naloga je, da spoštujejo individualnost potreb, značajev in želje vsakega para.

Partnerjeva vloga pri porodu je zelo pomembna.
Partnerjeva vloga pri porodu je zelo pomembna.FOTO: Shutterstock

Odgovori na vprašanja nosečnic

Med nosečnostjo ima ženska prav tako čas veliko razmišljati in obenem tudi brati knjige, revije, priročnike, spletne strani s koristnimi informacijami o nosečnosti, rojevanju, prihodu družinskega člana, negi in skrbi zanj. In če na vse najde odgovore, je pomirjena.

Zelo pogosto jo zanima tudi, kako dolgo bo rojevala, ali bo bolečina znosna, kako bo vedela, kdaj mora samo predihavati popadke, kdaj mora potiskati.

- Trajanje poroda

"Na vprašanje, kako dolgo bo trajalo, je vedno težko odgovoriti, ker čeprav imamo neke okvirje, koliko časa porod traja pri prvorodkah in mnogorodkah, je to vseeno nemogoče oceniti, razen če je porodnica že popolnoma odprta in lahko odgovorimo, da kmalu." Strokovnjakinja razlaga, da se morate zavedati, da ima vsak porod nek svoj ritem, ki je lahko pri nekaterih hitrejši, pri drugih počasnejši.


- Bolečina

Svetuje, da poslušate svoje telo, da izrazite svoje želje in potrebe ter zaupate, kolikor je mogoče, da se bo medicinsko osebje potrudilo in bilo v oporo in v pomoč, kolikor se bo le dalo.

- Predihavanje popadkov in potiskanje

Tudi pri tem ni pravila, zato Bibina svetovalka pravi, včasih brez ''vodenja'' ne gre, spet drugič ženska sama začuti točno, kdaj in kako mora potisniti.

Ne berite negativnih zgodb

Dejansko pa, pravi porodna babica, vsa ta vprašanja izvirajo iz nekega strahu, zato je ključno, da vsi poskrbijo, da je nosečnica pomirjena med porodom. Pri tem ji lahko pomagajo tako partner kot tudi medicinsko osebje, prisotno v porodni sobi. Seveda pa veliko lahko storite že sami doma, tistih devet mesecev, in se vnaprej pripravite miselno ter fizično na sam porod. Osredotočite se na to, da boste po takšnem dejanju v naročje dobili največji zaklad na svetu, absolutno pa odmislite vse črne scenarije in berite pozitivne zgodbe ter se v velikem loku izognite negativnim informacijam in komentarjem.  


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831