Obdobje nosečnosti s seboj prinaša številne spremembe – tako fizične kot duševne. V telesu ženske, ki zanosi, se namreč odvijajo številni procesi. Nekatere ženske so precej dovzetne za vsakršno spremembo, kar vpliva tudi na njihovo razpoloženje, medtem ko druge ne čutijo večjih nihanj ali sprememb razen te, da njihov trebušček iz meseca v mesec vse bolj raste. Večina teh telesnih sprememb pa izgine v obdobju po porodu. Seveda telo po porodu potrebuje svoj čas, da se povrne v prvotno stanje.
Katere spremembe se odvijajo v telesu nosečnice?
Hormonske spremembe v nosečnosti
Nosečnost vpliva skoraj na vse hormone v telesu, prilagoditve telesa na nosečnost pa se pričnejo takoj po oploditvi, čeprav se takrat ženska nosečnosti še ne zaveda. So posledica delovanja hormonov, ki jih najprej tvori rumeno telesce, po 7. tednu nosečnosti pa posteljica. Posteljica tvori hormon, ki spodbudi delovanje ščitnice in povzroči hitrejše bitje srca. Ženska se lahko zaveda bitja srca, bolj se poti, njeno razpoloženje lahko ekstremno niha, ščitnica pa se lahko poveča. Posteljica tvori tudi melanocite, hormone, ki povzročajo, da koža potemni, lahko pa tudi hormon, ki poveča raven nadledvičnih hormonov v krvi, ti pa lahko privedejo do nastanka rožnatih strij na predelu trebuha.

Kožne spremembe
"Zaradi spremenjenega hormonskega ravnovesja se v nosečnosti spremeni tudi koža. Pogosto opazimo močnejšo pigmentacijo kože, zlasti moteče so lise na obrazu zaradi povečane koncentracije kožnega barvila melanina, kar je posledica delovanja hormonov. Nosečnice lahko brez nevarnosti za prekrivanje teh pigmentacijskih madežev uporabljajo puder, uporabo invazivnih sredstev oziroma belila vsekakor odsvetujemo. Večinoma lise po porodu izginejo ali izzvenijo v nekaj mesecih. Koža obraza je med nosečnostjo videti bolje ali slabše kot sicer, pri čemer je koža iste ženske v vsaki nosečnosti lahko drugačna," je za naš portal povedala Liljana Koblar, magistra farmacije in specialistka, ter dodala: "Po prvem trimesečju se na koži trebuha in stegen lahko pojavijo strije, pri čemer je odločilni dejavnik prav elastičnost kože. Na bolj elastični koži se strije ne bodo pojavile, na neprožni koži pa tudi s skrbno nego ne bo mogoče povsem preprečiti njihovega nastanka. Z dobro nego pa lahko poskrbimo, da se pojavijo v manjšem obsegu."
Kako pa si lahko pomagate pri srbenju kože?
"Tako kot druge spremembe je tudi srbenje posledica sprememb v hormonskem ravnovesju. Suha koža je občutljivejša in pogosteje srbi. Priporočamo uporabo blažjih mil, pri prhanju ne uporabljajmo pretople vode, po vsakem prhanju pa kožo primerno namastimo z mlekom za nego telesa, kremo ali oljem. Izbirajmo manj odišavljene izdelke s preprosto sestavo, saj s tem zmanjšamo možnost pojava alergij. Z dodatnim nanosom maščob na kožo bomo zmanjšali občutljivost in srbenje bo sčasoma prenehalo. Hkrati pa ohranjamo kožo prožnejšo in zmanjšamo možnost pojava strij, če se kljub temu pojavijo, pa so manj vidne, " je o negi kože še povedala Koblarjeva.

Spremembe v delovanju srca in ožilja
Obremenitev srca se v nosečnosti poveča, povečata se tudi srčna mišica in srčni minutni volumen. Količina krvi, ki jo srce iztisne v minuti, se v obdobju nosečnosti poveča za kar 30 do 50 odstotkov. Porast se začne v 6. tednu in je največji med 16. in 28. tednom, običajno v 24. tednu. Po 30. tednu se minutni volumen rahlo zmanjša, ker povečana maternica pritiska na vene, po katerih teče kri iz nog nazaj k srcu, med porodom pa se minutni volumen poveča še za dodatnih 30 odstotkov. Zato je izjemno pomembno, da nosečnici ne primanjkuje kalija, saj bi to lahko vodilo do zapletov pri porodu. Krvni tlak se običajno zniža v drugem trimesečju nosečnosti, vendar se lahko v tretjem trimesečju normalizira. Še vedno pa ni jasno, kaj je vzrok za povečanje belih krvničk v času nosečnosti, ki se upirajo okužbi, med samim porodom in v prvih dneh po porodu pa njihovo število dodatno naraste.
Spremembe na prebavilih
Zaradi vpliva progesterona se zelo zmanjša gibljivost črevesja. Čas praznjenja želodca in premikanja hrane navzdol se podaljša za tretjino do polovico. Relaksacija zažemalk v prebavnem traktu in pritisk noseče maternice, ki prebavila potiska navzgor, povzročata zgago, zaprtje in hemoroide. Tudi sluznica ust je (tako kot vsa tkiva v nosečnosti) močneje prekrvavljena. Vnetja ustne sluznice so pogostejša, zato je ustna higiena v tem času zelo pomembna.

Spremembe na ledvicah
Tako kot srce, so tudi ledvice v obdobju nosečnosti bolj obremenjene. Njihovo delovanje se poveča v ležečem stanju, v stoječem pa zmanjša, in ta razlika se v času nosečnosti še dodatno poveča, kar je eden izmed razlogov, zakaj se ženske v nosečnosti ponoči pogosto zbujajo zaradi potrebe po odvajanju vode. V visoki nosečnosti je dejavnost v ledvicah večja, če nosečnica leži na boku, manjša pa, če leži na hrbtu. Lega na boku namreč nekoliko omili pritisk maternice na vene, po katerih teče kri iz nog, na ta način pa se poveča pretok krvi, kar poveča delovanje ledvic in minutni volumen.
Spremembe na pljučih
Sluznica zgornjih dihalnih poti je močno prekrvavljena, zato prihaja do slabše prehodnosti nosu in pogostejših krvavitev iz nosu. Obseg prsnega koša se poveča, trebušna prepona se dvigne, pljuča so skrajšana, z napredovanjem nosečnosti se zmanjša popustljivost prsnega koša, vse to pa oteži dihanje. Težko dihanje občutita dve tretjini nosečnic. Noseča ženska namreč diha hitreje in globlje, saj potrebuje več kisika zase in za plod. Ton in kvaliteta glasu se lahko v obdobju nosečnosti nekoliko spremenita. Večina nosečnic pa se med naporom v tem obdobju hitreje zadiha, predvsem na koncu nosečnosti.
Vir: Veliki zdravstveni priročnik.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV