Bibaleze.si

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?

S.B.

Po porodu

0
23. 04. 2021 18.25

Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

Trebuh

Kar 90 odstotkov žensk se v času nosečnosti spopada z nastankom strij, predvsem v predelu trebuha. Redkokatera jo odnese brez teh kožnih nevšečnosti, nekatere raziskave pa so dokazale, da na nastanek strij vplivajo starost porodnice – tiste, ki rodijo prvega otroka po 30. letu naj bi se namreč v manjšem odstotku soočale s problemom nastajanja strij, nanje pa naj bi vplivali tudi nagla porast kilogramov v nosečnosti in pridobivanje več kot 15 kilogramov do poroda, indeks telesne teže nad 26 pred zanositvijo ter večja teža novorojenčka. S strijami se je spopadala tudi zvezdnica Ashley Graham, ki svojega trebuha prekritega s strijami ni skrivala, temveč je fotografijo delila z javnostjo.  

Ashley Graham je svojim sledilcem pokazala fotografijo s strijami.
Ashley Graham je svojim sledilcem pokazala fotografijo s strijami.FOTO: Profimedia

Zakaj se na telesu pojavijo strije?

Strije se običajno pojavijo zaradi hitrega raztezanja kože v različnih obdobjih življenja. Lahko nastanejo v obdobju pubertete, ko se telo naglo spreminja in razvija, med nosečnostjo, kadar se odločite za vstavitev velikih prsnih vsadkov ali pri nenadnem povečanju telesne teže. Nanje vpliva tudi uporaba kortikosteroidov, določene hormonske spremembe in nihanja v ravnovesju hormonov ter uživanje premalo tekočine. Kažejo se predvsem na predelih, kjer se koža najbolj razteza, to je na trebuhu, prsnem košu, ramenih, nadlakteh, bokih, zadnjici in stegnih. Sprva so obarvane vijoličasto ter so vodoravne oblike, nato pa se sčasoma žile skrčijo, namesto njih pa postane vidna bleda podkožna maščoba, kar barvo strij spremeni v manj opazen belkasti odtenek. Med seboj se razlikujejo glede na velikost in širino, na otip pa delujejo kot vdolbine na koži. Njihov nastanek ni nevaren, vendar večini žensk predstavlja estetsko motnjo, zaradi katere so posledično manj samozavestne in se spopadajo z različnimi čustvenimi stiskami. 

Strije v nosečnosti

Strije v nosečnosti lahko med drugim nastanejo zaradi nagle pridobitve telesne teže, ki znaša nad 15 kilogramov. Zato je pomembno, da se v času nosečnosti prehranjujete raznoliko in predvsem zdravo. Ni vam treba jesti za dva, obroke pa je najboljše zaužiti manjše in večkrat dnevno. Postopen in enakomeren dvig telesne teže namreč redkeje pripelje do nastanka strij v nosečnosti kot pa neenakomerni in hitri preskoki višine kilogramov. Ne pozabite tudi na pitje vode, ki bo tudi pomagala pri preprečevanju nastanka strij. Med nosečnostjo ravno tako niha raven hormonov in telo proizvaja hormone, ki zmehčajo vezi med medeničnimi kostmi, kar posledično olajša porod, vendar pa hkrati mehčajo tudi kožna vlakna, zaradi katerih se koža razteza bolj kot sicer in postaja dovzetnejša za nastanek nezaželenih strij. Njihov pojav pa je med drugim odvisen tudi od prirojenega tipa in elastičnosti kože.

Pomembno je, da kožo zadostno vlažite, tako od zunaj kot od znotraj.
Pomembno je, da kožo zadostno vlažite, tako od zunaj kot od znotraj.FOTO: iStockphoto

Kako poteka zdravljenje strij?

Njihovega nastanka ni mogoče preprečiti, obstoja ali vidljivosti pa ni mogoče v celoti odstraniti. Lahko pa z uporabo različnih terapij, krem, silikonskih gelov in oblog ter pripomočkov videz strij omilimo tako, da so manj opazne. Pomembno je tudi, da terapije začnemo takoj, ko jih opazimo, saj bodo takrat učinkoviteje delovale. Nanašanje krem in losjonov, ki vsebujejo tretinoin vsak dan, prvih šest mesecev, je dokazano ublažilo nastanek strij, medtem ko nanašanje istih produktov v poznejšem stanju ni imelo nikakršnega učinka. Zato je pomembno, da zdravljenje začnete takoj, ko jih začnete opažati.

Vlažilne kreme

Vsa večja farmacevtska podjetja in proizvajalci krem ter losjonov se že vsa leta trudijo razviti formulo, ki bi pomagala zoper nastanek strij ali pa bi vsaj blažila njihovo pojavnost. So pa ugotovili, da kreme, ki vsebujejo kombinacijo zelišča Centella asiatica ali Gotu Kola in vitamin E, deloma preprečujejo nastanek strij. Tudi kombinacija vitamina E in pantenola, hialuronske kisline, elastina in metola v kremah naj bi vplivala na preprečevanje nastanka strij na koži. 

Gibajte se in pijte zadostno količino vode.
Gibajte se in pijte zadostno količino vode.FOTO: Thinkstock

Olja in zeliščni pripravki

Kožo vlažimo z nanosom različnih olj, ki pomagajo pri tvorbi kolagena. Olivno in kokosovo olje, avokadovo, ricinusovo olje, grenko mandljevo olje, kakavovo ali karitejevo maslo so najboljša izbira pri boju zoper nastanek strij. Zmešajte vsaj dve različni olji in eno maslo ter nežno masirajte 15 minut na problematični predel kože. Pomagate pa si lahko tudi z domačimi pripravki, kot so beljaki, ki so bogati s proteini. Dobro stepite dva beljaka in temeljito očistite predel kože s strijami. Nanesite beljaka s čopičem in pustite, da se povsem posušita, nato pa kožo umijte z mrzlo vodo in nanesite negovalno olivno ali kokosovo olje. Kuro ponavljajte približno 14 dni. Lahko si pomagate tudi s sokom aloe vere ali krompirjevim sokom. Eno ali drugo zmiksajte in precedite sok ter ga nanesite na strije in počakajte, da se posuši. Nato predel kože nežno umijte z mlačno vodo. To ponavljajte vsakodnevno, do tri tedne.

Pijte dovolj vode!

Poskrbite tudi za redno telesno aktivnost in gibanje, predvsem pa pijte zadostne količine vode. Voda  sestavlja približno 60–70 % telesne teže človeka, zato je ključ do zdrave in lepe kože hidracija tako od zunaj kot od znotraj. Uporabljajte različna vlažilna razpršila za kožo, ki bazirajo na vodni sestavi, ter dnevno vnesite v telo vsaj dva litra vode. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855