Bibaleze.si

To so živila, ki jih je dobro uživati v nosečnosti

S.B.

Zdrava nosečnica

0
17. 09. 2021 15.18

Izvedeli ste, da ste noseči – katere spremembe bo treba vpeljati v vsakdan? Če do tega trenutka niste posvečali večje pozornosti zdravi in raznoliki prehrani, je to pravi čas, da začnete upoštevati zdrave smernice prehrane. Katera živila so priporočljiva za to obdobje? Preverite v spodnjih vrsticah.

Hrana

Nosečnost je za žensko posebno obdobje, saj se v njenem telesu odvijajo različni procesi, s katerimi se ustvarja novo življenje. Organizem v tem času posledično potrebuje dodatno podporo in okrepitve z vitamini, minerali in ostalimi življenjsko potrebnimi hranilnimi vrednostmi. V kolikor se ne soočate s posebnimi težavami, kot so prekomerno bruhanje, slabost in občutljivost pri prehrani, se poskušajte prehranjevati čim bolj zdravo in raznoliko ter pijte veliko vode. Katera živila so najbolj priporočljiva v času nosečnosti?

Ingver – še posebej na začetku nosečnosti vam bo to živilo pomagalo blažiti simptome slabosti, hkrati pa bo spodbujalo vašo presnovo. Lahko ga dodajate v čaj ali k jedem in smutijem. Svetujemo vam, da si za sprostitev pripravite ingverjev čaj z medom in ga čez dan pijete po požirkih.

Sladki krompir – obogaten je z beta karotenom, ki ga vaše telo spreminja v vitamin A, ta pa je pomemben za obnovo vseh celic v telesu. Ker imajo nosečnice v krvi pogosto pomanjkanje tega vitamina, saj gre del le-tega za razvoj otrok, je sladki krompir izvrstna ideja za dodatek vitamina A. Ravno tako je obogaten z vlakninami, ki blagodejno delujejo na presnovo telesa. 

Sadni smutiji – v času nosečnosti telo potrebuje več vitaminov in mineralov kot običajno. Uživanje dodatnih količin vitaminov pred spočetjem in v zgodnji nosečnosti je povezano tudi z manjšim tveganjem za spontani splav, pravijo strokovnjaki. Sadje vsebuje vitamin C in koristne vlaknine. Oboje je pomembno za zdravo delovanje nosečnice, zato so sadni smutiji najboljši način, da v svoje telo vnesete zadostne količine obeh. 

Uživajte veliko sadnih smutijev.
Uživajte veliko sadnih smutijev.FOTO: iStock

Polnozrnate žitarice – za energijo, ki jo potrebujete skozi dnevne aktivnosti, je potreben zadosten vnos ogljikovih hidratov, ki jih lahko pridobite z uživanjem polnozrnatih žitaric, kot so kvinoja, proso, pira, ajda, ječmen, oves. Obogatene so z vitaminom B in železom. Vlaknine v polnozrnatih žitih so zelo koristne tudi pri preprečevanju prebavnih težav. Pomagajo vam pri zaprtju, poleg tega pa določene vrste vlaknin, ki jih najdemo v polnozrnatih živilih in izdelkih, delujejo kot prebiotiki. To pomeni, da predstavljajo hrano za koristne bakterije v našem črevesju, ki so ključne za ohranjanje zdrave prebave.

Rdeče in belo meso, ribe, jajca ter stročnice – ribe so zaradi omega-3-maščob, B-vitaminov, železa in beljakovin zelo zdrave in primerne tudi za nosečnice in doječe mamice, je pa res, da je treba več pozornosti nameniti temu, kje in katero ribo kupiti. Katere ribe so primerne, si preberite TUKAJ. Za uravnoteženo prehrano in optimalno oskrbo vas in dojenčka z beljakovinami je priporočljivo, da pojeste 2 do 3 jajca na teden, ki morajo biti trdo kuhana ali dobro pečena. Meso vsebuje dragocene hranilne snovi, ki jih v večji količini potrebujejo nosečnice: železo, vitamin B12 in cink. Za nosečnice so priporočljive vrste mesa pusta govedina, perutnina in svinjina. Pripravite jih tako, da imajo čim nižjo vsebnost maščob ter se izogibajte paniranju in cvrenju mesa. 

Losos je riba, ki jo je priporočljivo uživati v nosečnosti.
Losos je riba, ki jo je priporočljivo uživati v nosečnosti.FOTO: Shutterstock

Zelena zelenjava – špinača, blitva, brokoli, zelje, rukola, vsebujejo folno kislino, ki je izjemno pomembna pri zdravem razvoju živčnega sistema otroka, hkrati pa je ta vrsta zelenjave izjemno obogatena s proteini. 

Mlečni proizvodi – zaradi vsebnosti kalcija je tudi uživanje mlečnih proizvodov v nosčenosti izjemno pomembno. Med njimi so priporočljivi mleko, nemastni jogurt, skuta ter sveži kravji sir. 

Nenasičene maščobe in olja – pri pripravi in uživanju hrane uporabljajte nenasičena olja in maščobe. Zamenjava nasičenih maščob v prehrani z nenasičenimi dokazano znižuje raven holesterola v krvi, ki je eden od dejavnikov tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja. Nenasičene maščobe se nahajajo v oreščkih in semenih, vsebujejo pa jih tudi olja in namazi iz semen. Med olji izbirajte oljčno olje, laneno olje, mandljevo olje ipd.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863